Domů
Plynárenství
Poptávka po plynu v Evropě oproti původním predikcím poklesne o 4 mld. m³. Od května se s omezením zatím nepočítá

Poptávka po plynu v Evropě oproti původním predikcím poklesne o 4 mld. m³. Od května se s omezením zatím nepočítá

Dle Rystad Energy se evropská poptávka po zemním plynu v roce 2020 pravděpodobně sníží o 0,7 % ve srovnání s prognózou před rozšířením onemocnění COVID-19. Meziroční nárůst, dle nejpravděpodobnějšího scénáře, je omezen na 2 miliardy m³, což je podstatně pod dřívějším odhadem 6 miliard m³.

Poptávka po zemním plynu byla v loňském roce vypočtena na 554 miliard m³. V letošním roce se očekává poptávka v Evropě na úrovni 556 miliard m³.

Nejpravděpodobnější scénář předpokládá, že většina evropských zemí bude na 30 dní „uzavřena“ v období mezi březnem a dubnem. Následkem bude snížená poptávka po elektrické energii a tím i poptávka po zemním plynu.

Během dvou měsíců, března a dubna, dojde k očekávané poptávkové ztrátě 4,1 miliard m³. Německo, Itálie, Velká Británie, Francie, Nizozemsko a Španělsko patří v absolutních objemech mezi nejvíce zasažené státy.

Pokud uzavírky a karantény budou trvat pouze dva týdny, což společnost vidí jako stále více nepravděpodobné, mohla by evropská poptávka po plynu klesnout pouze o 1,7 miliardy m³ oproti predikované hodnotě před rozšířením nového koronaviru.

Odhady společnosti dosud nepředpokládají žádné ztráty v poptávce od května letošního roku související s opatřeními (uzavírky, karantény) jednotlivých států, což představuje riziko, že poptávka dále poklesne oproti nynějším odhadovaným hodnotám.

Razantní opatření jednotlivých států v důsledku šíření nového koronaviru navíc přicházejí v době, kdy evropské ceny plynu byly již rekordně nízko. Na rekordně nízké hodnoty je stlačila hojná nabídka zemního plynu v kombinaci s mírnou zimou a nadprůměrně zaplněnými zásobníky plynu před začátkem zimní sezóny.

Současný stav a nálada v Evropě snižuje očekávání, že by se ceny zemního plynu na trhu mohly zotavit dříve než před začátkem další zimní sezóny, což by mohlo dále podpořit výrobu elektrické energie ze zemního plynu nejen v Evropě, ale také v Asii. Od asijským kupců pak Rystad očekává, že budou schopni, vzhledem ke konkurenceschopnosti plynu za současných cen, pojmout v druhém čtvrtletí letošního roku nové dodávky LNG.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.