Domů
Plynárenství
Ředitel Gazpromu: První plyn by plynovodem Nord Stream 2 mohl téct již ke konci roku
Pokládka potrubí plynovodu Nord stream 2 v Německých vodách. Zdroj: Nord Stream 2
Zdroj: Nord Stream 2

Ředitel Gazpromu: První plyn by plynovodem Nord Stream 2 mohl téct již ke konci roku

Přestože je nový plynovod Nord Stream 2, který má zdvojnásobit kapacitu přímé přepravní trasy mezi Ruskem a Německem, téměř dokončen, stále není jasné, kdy budou zahájeny dodávky plynu. Podle výkonného ředitele ruské plynárenské společnosti Gazprom by se tomu tak mohlo stát již do konce letošního roku, jelikož na ruské straně již byly veškeré přípravné práce dokončeny. Hlavní otázkou tak nyní zůstává udělení licence, které je v rukou německého síťového regulátora.

Nový plynovod Nord Stream 2, který má v budoucnu přepravovat zemní plyn z Ruska do Německa, se stejně jako jeho předchůdce skládá ze dvou paralelních větví. Zatímco první větev byla dokončena již v polovině června, druhá by měla být hotova každým okamžikem.

Pro zahájení dodávek je nicméně nutné zajistit i dostatek těžebních a přepravních kapacit v samotném Rusku. Podle výkonného ředitele ruského gigantu Gazprom, Alexeie Millera, již byly tyto podmínky splněny, díky čemž by první plyn mohl plynovodem z technického hlediska začít téct již před koncem letošního roku.

„Do konce letošního roku, během letošní topné sezóny, můžeme dodat první plyn skrz plynovod Nord Stream 2 na evropský trh. Na ruské straně byly zajištěny veškeré potřebné kapacity: těžební kapacity na Jamalu a přepravní kapacity v severním koridoru pro přepravu plynu,“ uvedl podle serveru S&P Global Platts Alexei Miller.

Zahájení dodávek musí „posvětit“ regulátor

Dokončení pokládky potrubí je pouze jedním dílem skládačky, kterou musí developer projektu vyřešit, aby plynovodem mohl začít proudit do Německa plyn. Největší nejistotou pro budoucí provoz plynovodu je evropská regulace. Pro zahájení dodávek musí provozovatel plynovodu obdržet licenci, o jejímž udělení bude rozhodovat německý síťový regulátor Bundesnetzagentur.

„Jestli nějaké a jaké další dokumenty budou následně vyžádány, zůstává otevřené. Jakmile bude dokumentace k žádosti kompletní, Bundesnetzagentur bude mít 4 měsíce na přípravu návrhu rozhodnutí,“ sdělil mluvčí německého regulátora serveru S&P Global Platts.

Mluvčí dále uvedl, že pokud by provozovatel plynovodu zahájil provoz v průběh licenčního řízení, mohl by se vytavit riziku penalizací. Podle mluvčí rovněž německé právo neumožňuje udělit dočasnou certifikaci. Mluvčí rovněž sdělil, že konečný souhlas k zahájení provozu bude ležet na bedrech úřadů spolkové republiky Meklenbursko-Přední Pomořansko, ve které plynovod ústí z moře na německé pobřeží.

Jednou z cest by mohl být odprodej plynovodu

Pravidla Evropské unie vyžadují, aby firmy, které těží a prodávají plyn, byly odděleny od jeho přepravy. To je nyní jedním z klíčových bodů, které mohou pozdržet zahájení provozu plynovodu a stejně tak i omezit objem přepravovaného plynu.

Developer projektu sice požádal o výjimku z unijní legislativy, která se od roku 2019 vztahuje i na plynovody přepravující plyn do EU z třetích zemí, německý regulátor mu však nevyhověl. Rozhodnutí regulátora poté napadl u soudu, se svou stížností nicméně neuspěl.

Jednou z možností, jak může Gazprom splnit požadavky evropské legislativy, je prodej plynovodu Nord Stream 2 jinému nezávislému provozovateli přepravní soustavy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
PetrV
4. září 2021, 08:47

Zelení budou spalovat ruský plyn a tvářit se zeleně. Jen energetická chudoba dolehla na spotrebitele.

Martin
4. září 2021, 09:19

Ono sa zas najde nejaky vymysleny zakon alebo staznost z Ukrajiny, Polska ci USA, co zas odlozi spustenie NS2, toho sa nemusime bat. Sama europa si hadze prekazky pod nohy a za nasledok to ma iba stle drahsi a drahsi plyn.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516