Domů
Rychlé zprávy
FAZ.net: Nord Stream 2 by mohl splnit legislativní požadavky EU prodejem plynovodu jinému přepravci plynu
Zdroj: Nord Stream 2 AG

FAZ.net: Nord Stream 2 by mohl splnit legislativní požadavky EU prodejem plynovodu jinému přepravci plynu

Podle německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (Faz.net) je jednou z možností, jak může Gazprom splnit požadavky evropské legislativy, prodej plynovodu Nord Stream 2 jinému nezávislému provozovateli přepravní soustavy. Gazprom v minulém týdnu neuspěl s žalobou proti rozhodnutí německého energetického regulátora Bundesnetzagentur, který rozhodl, že se na provozovatele plynovodu Nord Stream 2 budou vztahovat pravidla nezávislosti vyplývající z evropského práva.

Ruská plynárenská společnost Gazprom v minulém týdnu prohrála spor o to, zda se na plynovod Nord Stream 2 mají vztahovat pravidla vyplývající z třetího energetického balíčku. Pravidla Evropské unie především vyžadují, aby firmy, které těží a prodávají plyn, byly odděleny od jeho přepravy.

Cílem je zajistit řádnou soutěž na trhu s plynem. Pravidla mají současně zabránit některým nekalým praktikám na trhu s plynem - například, aby společnost přepravující plyn bránila konkurentům v přístupu k infrastruktuře, z čehož by sama jako dodavatel mohla profitovat.

Tato pravidla se přitom až do roku 2019 nevztahovala na provozovatele plynovodů směřujících do EU ze třetích zemí. Změna proběhla až v roce 2019, kdy již byl plynovod Nord Stream 2 ve výstavbě. Konsorcium firem následně prohlásilo, že tento krok byl ze strany Bruselu záměrný a měl znesnadnit dokončení plynovodu. Ve směrnici z roku 2019 se uvádí, že na plynovod Nord Stream 2 se výjimka nevztahuje, protože nebyl dokončen do 23. května 2019.

Nord Stream 2 AG proti novelizaci směrnice aktivně vystupuje. U Evropského soudního dvora se  snaží zvrátit samotnou novelu směrnice (rozhodnutí se očekává v roce 2022) a zároveň se na základě Smlouvy o energetické chartě domáhá náhrady škody u rozhodčího soudu. Nord Stream 2 však nakonec bude muset splnit tři základní podmínky pravidel EU: umožnit přístup k plynovodu ostatním dodavatelům, účtovat za přepravu pouze ceny schválené energetickým regulátorem a striktně oddělit provoz plynovodu od dodávek plynu.

Právě oddělení přepravy plynu od jeho dodávek má být podle německého deníku FAZ.net nejcitlivějším bodem. Společnost Nord Stream 2 AG již dříve požádala o certifikaci jako nezávislý provozovatel přepravní soustavy - svoji nezávislost chce prokázat tím, že oddělí provoz plynovodu od mateřské společnosti z účetního a provozního hlediska.

O tom, zda je oddělení dostatečné bude rozhodovat německý síťový regulátor, který se takovému oddělení údajně nebrání. V rámci posuzování se k certifikaci vyjadřuje i Evropská komise, jejíž připomínky by měl německý regulátor zohlednit. Úředníci Evropské komise ovšem údajně nejsou takové konstrukci příliš nakloněni a tvrdí, že případnému prodeji plynovodu jinému subjektu se nejde vyhnout. Dá se proto očekávat, že v rámci vyjádření od Evropské komise bude tento požadavek vznesen.

Komentáře

(5)

energetik II

1. září 2021, 16:52

To je opravdu "EU pakárna" !! Těžit můžeš, přepravovat nesmíš. Když tedy budu na svém poli pěstovat brambory , tak po sklizni, i když mám traktor a valník k dispozici, tak budu muset "vysoutěžit" cizího dopravce, který mi mé brambory odveze na farmářský trh k prodeji . To je podkopávání svobodného trhu a ničení kapitalismu jako takového !

P.S. Do Evropy se plíživě vrací už dříve poražený socialismus, jen nyní - "v novém kabátě" = genderových, klimatických, běženeckých,...atd. atd. levicových aktivistů, kteří považují za nutné všechno řídit a regulovat jako jsme to znali před r.1989 , kdy stát určoval i cenu toaletního papíru nebo žvýkaček.

Pavel Veselý

31. srpen 2021, 12:43

No tak se založí paralelní firma v RF, která nebude svázaná s Gazpromu , a ta odkoupí v RF část NS2. A je hotovo. Jen nesmyslná obstrukce, která se právně obejde.

Omega

31. srpen 2021, 14:43

Asi to špatně chápu.

To je jako bych si postavil dům abych v něm provozoval firmu. Následně mě soused zažaluje a soud mě přikáže abych ten dům prodal a měl tam tu firmu v pronájmu (a to jsem ten dům stavěl proto, že jsem byl v pronájmu u toho souseda a on dělal všechno proto, abych odešel, zvyšoval nájem atd...).

Richard Vacek

31. srpen 2021, 16:42

Třeba by to mohl prodat Rosatomu aby byli EU byrokrati uspokojeni.

Michal K.

31. srpen 2021, 22:11

Sialenstvo ala EU, dalsie dejstvo

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.