Domů
Rychlé zprávy
FAZ.net: Nord Stream 2 by mohl splnit legislativní požadavky EU prodejem plynovodu jinému přepravci plynu
Zdroj: Nord Stream 2 AG

FAZ.net: Nord Stream 2 by mohl splnit legislativní požadavky EU prodejem plynovodu jinému přepravci plynu

Podle německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (Faz.net) je jednou z možností, jak může Gazprom splnit požadavky evropské legislativy, prodej plynovodu Nord Stream 2 jinému nezávislému provozovateli přepravní soustavy. Gazprom v minulém týdnu neuspěl s žalobou proti rozhodnutí německého energetického regulátora Bundesnetzagentur, který rozhodl, že se na provozovatele plynovodu Nord Stream 2 budou vztahovat pravidla nezávislosti vyplývající z evropského práva.

Ruská plynárenská společnost Gazprom v minulém týdnu prohrála spor o to, zda se na plynovod Nord Stream 2 mají vztahovat pravidla vyplývající z třetího energetického balíčku. Pravidla Evropské unie především vyžadují, aby firmy, které těží a prodávají plyn, byly odděleny od jeho přepravy.

Cílem je zajistit řádnou soutěž na trhu s plynem. Pravidla mají současně zabránit některým nekalým praktikám na trhu s plynem - například, aby společnost přepravující plyn bránila konkurentům v přístupu k infrastruktuře, z čehož by sama jako dodavatel mohla profitovat.

Tato pravidla se přitom až do roku 2019 nevztahovala na provozovatele plynovodů směřujících do EU ze třetích zemí. Změna proběhla až v roce 2019, kdy již byl plynovod Nord Stream 2 ve výstavbě. Konsorcium firem následně prohlásilo, že tento krok byl ze strany Bruselu záměrný a měl znesnadnit dokončení plynovodu. Ve směrnici z roku 2019 se uvádí, že na plynovod Nord Stream 2 se výjimka nevztahuje, protože nebyl dokončen do 23. května 2019.

Nord Stream 2 AG proti novelizaci směrnice aktivně vystupuje. U Evropského soudního dvora se  snaží zvrátit samotnou novelu směrnice (rozhodnutí se očekává v roce 2022) a zároveň se na základě Smlouvy o energetické chartě domáhá náhrady škody u rozhodčího soudu. Nord Stream 2 však nakonec bude muset splnit tři základní podmínky pravidel EU: umožnit přístup k plynovodu ostatním dodavatelům, účtovat za přepravu pouze ceny schválené energetickým regulátorem a striktně oddělit provoz plynovodu od dodávek plynu.

Právě oddělení přepravy plynu od jeho dodávek má být podle německého deníku FAZ.net nejcitlivějším bodem. Společnost Nord Stream 2 AG již dříve požádala o certifikaci jako nezávislý provozovatel přepravní soustavy - svoji nezávislost chce prokázat tím, že oddělí provoz plynovodu od mateřské společnosti z účetního a provozního hlediska.

O tom, zda je oddělení dostatečné bude rozhodovat německý síťový regulátor, který se takovému oddělení údajně nebrání. V rámci posuzování se k certifikaci vyjadřuje i Evropská komise, jejíž připomínky by měl německý regulátor zohlednit. Úředníci Evropské komise ovšem údajně nejsou takové konstrukci příliš nakloněni a tvrdí, že případnému prodeji plynovodu jinému subjektu se nejde vyhnout. Dá se proto očekávat, že v rámci vyjádření od Evropské komise bude tento požadavek vznesen.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
energetik II
1. září 2021, 16:52

To je opravdu "EU pakárna" !! Těžit můžeš, přepravovat nesmíš. Když tedy budu na svém poli pěstovat brambory , tak po sklizni, i když mám traktor a valník k dispozici, tak budu muset "vysoutěžit" cizího dopravce, který mi mé brambory odveze na farmářský trh k prodeji . To je podkopávání svobodného trhu a ničení kapitalismu jako takového !

P.S. Do Evropy se plíživě vrací už dříve poražený socialismus, jen nyní - "v novém kabátě" = genderových, klimatických, běženeckých,...atd. atd. levicových aktivistů, kteří považují za nutné všechno řídit a regulovat jako jsme to znali před r.1989 , kdy stát určoval i cenu toaletního papíru nebo žvýkaček.

Pavel Veselý
31. srpen 2021, 12:43

No tak se založí paralelní firma v RF, která nebude svázaná s Gazpromu , a ta odkoupí v RF část NS2. A je hotovo. Jen nesmyslná obstrukce, která se právně obejde.

Omega
31. srpen 2021, 14:43

Asi to špatně chápu.

To je jako bych si postavil dům abych v něm provozoval firmu. Následně mě soused zažaluje a soud mě přikáže abych ten dům prodal a měl tam tu firmu v pronájmu (a to jsem ten dům stavěl proto, že jsem byl v pronájmu u toho souseda a on dělal všechno proto, abych odešel, zvyšoval nájem atd...).

Richard Vacek
31. srpen 2021, 16:42

Třeba by to mohl prodat Rosatomu aby byli EU byrokrati uspokojeni.

Michal K.
31. srpen 2021, 22:11

Sialenstvo ala EU, dalsie dejstvo

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se