Domů
Plynárenství
Nord Stream 2 je hotov z 99 %, dokončen by měl být v srpnu. Developer projektu však stále nemá vyhráno.
Instalace potrubí plynovodu Nord Stream 2 v Německých vodách. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Nord Stream 2 je hotov z 99 %, dokončen by měl být v srpnu. Developer projektu však stále nemá vyhráno.

Pokládka podmořského plynovodu Nord Stream 2 nadále pokračuje, přičemž podle developera projektu je dokončena již z 99 %. Přestože plynovod by měl být fyzicky dokončen v průběhu srpna, projekt stále čelí několika překážkám, které je potřeba před zahájením jeho provozu vyřešit. Stále rovněž není jisté, jak velký objem plynu bude nakonec přepravovat.

Poté, co byla v polovině června dokončena pokládka první ze dvou paralelních větví kontroverzního plynovodu Nord Stream 2, se dokončení blíží i druhá větev. Ta je aktuálně podle agentury Reuters na základě informací od developera položena již téměř celá, k fyzickému dokončení plynovodu by tedy mělo dojít v průběhu následujícího měsíce.

Výstavba plynovodu, která měla být původně dokončena do konce roku 2019, kdy vypršel dlouhodobý kontrakt na přepravu plynu mezi Ruskem a Ukrajinou, byla značně opožděna kvůli hrozbě sankcí ze strany USA na společnosti účastnící se jeho realizace. V průběhu tohoto měsíce nicméně došlo k dohodě mezi Německem a USA, a riziko, že plynovod nebude dokončen, se výrazně snížilo.

Pokládka potrubí je pouze prvním krokem

Dokončení pokládky potrubí je pouze jedním dílem skládačky, kterou musí developer projektu vyřešit, aby plynovodem mohl začít proudit do Německa plyn. Nord Stream 2 stále čelí několika překážkám, včetně zajištění pojištění a certifikace, které mají potenciál omezit tok plynu pod jeho maximální přepravní kapacitu.

Největší nejistotou pro budoucí dodávky plynu novým plynovodem je však evropská regulace, která může tok plynu zásadně omezit. Evropská pravidla regulující přístup třetích stran k energetické infrastruktuře se sice původně stahovala pouze na plynovody přepravující plyn v rámci unie, v polovině roku 2019 byla nicméně rozšířena i na plynovody přivádějící plyn do EU z třetích zemí.

Developer projektu sice argumentoval, že plynovod byl vzhledem k enormním investicím dokončen již před nabytím účinnosti této úpravy, u německého energetického regulátora navzdory slibované podpory ze strany německé vlády však neobstál, a výjimku pro svůj plynovod neobdržel.

Nyní je tak na německém regulátorovi, jak přesně promítne evropskou regulaci do licence pro provozovatele plynovodu, což může zásadně ovlivnit celkové dodávky plynu tímto plynovodem. Pokud nedojde k dalším zásadním průtahům, první plyn by mohl Nord Stream 2 začít dodávat do Německa na přelomu letošního třetího a čtvrtého kvartálu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Michal K.
2. srpen 2021, 18:40

takze ignorujete velkost a vyzbroj tureckej armady ?

jadrova vyzbroj francuzska je vec ako hovorite mizerna ?

ked vidim tu "lasku" z usa

spehujeme kamaratov

spehujeme kamaratov II

plus napriklad fakt, ze nemecko, ked chce doviest nejaku surovinu sa musi pytat niekoho za morom, pripadne platit vypalne,

tak tu vyvstava otazka: kto je vlastne ten nepriatel ?

Michal K.
30. červenec 2021, 10:42

ono sa ani tolko nejedna o kontroverzny plynovod ako o kontroverzny pristup jedneho "spojenca" k nemu.

a ten pristup je taky "spojenecky", ze nemecko za to, ze si chce postavit plynovod musi zaplatit vypalne (v podobe platieb ukrajine). nehovoriac o tom, ze pred tym muselo nemecko celit "spojeneckym" sankciam.

Josef
31. červenec 2021, 22:30

Ano přesně tak to bohužel je, na dodávkách plynu z Ruska do Německa v současné době vydělává řada země - Bělorusko, Polsko, Slovensko , ČR další. Zejména Polsko považuje to ,že nedostane svoje výpalné za "ohrožení svobody". USA má zase problém s tím ,že nemůže uplatnit svůj drahý plyn v EU. Kdyby se výše uvedené země držely při zemi a nechtěli za přepravu plynu tolik peněz nikdy by se nevyplatilo Němcům a Rusům stavět NS1 a NS2.

Dušan
31. červenec 2021, 23:03

Ten "drahý" plyn z USA je preto "drahý", lebo Rusko musí svoje ceny držať tak aby boli konkuriencieschopné ...

Skrátka keby nie USA, tak máme ten "lacný" ruský plyn drahší ... to je zákon trhu ... to nie je zo strany Ruska žiadna charita ...

A čo sa týka cien tranzitu ... ako sa partneri dohodnú také sú ... tak tu fungujem všade v normálnom svete ... samozrejme nie v Rusku, kde má cena i politický rozmer. Mimochodom, napriek neustálym mýtom, bola cena plynu pre Ukrajinu pred rokom 2014 tak vysoká, že už za "dobrého" (z ruského pohľadu) Janukoviča si Ukrajina bola schopná kúpiť lacnejší plyn zo západu ako z Ruska ....

Michal K.
2. srpen 2021, 16:22

tak za drahy plyn z usa moze rusko ? ale nekecajte.

za hladomor, za vyhynutie dinosaurov a ze je v noci tma za to tiez moze rusko ?

ked uz musite pisat tu propagandu, ta sa aspon nech to ma hlavu a patu

Dušan
31. červenec 2021, 22:55

Kto garantuje Nemecku bezpečnosť ? .... no predsa NATO. V realite je to však len USA ... lebo vojenských kapacita ostatných spojencov je mizerná ...až smiešna. I Nemecko odmietalo donedávna investovať do VLASTNEJ bezpečnosti a de facto sa spoliehalo na USA ...

A to isté Nemecko, ktoré sa spolieha v oblasti bezpečnosti na USA necháva dobre zarábať Rusku ktoré je súperom NATO ..

Inak povedané, Nemecko "kŕmi" nepriateľa USA a vyžaduje aby ho USA pred nim chránili !!

Ono ja sa osobne dosť čudujeme, že Amíci majú s našou "mieromilnosťou" dosť trpezlivosti .... i Slovensko za minulej vlády verejne odmietalo riešiť záväzky k NATO ....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se