Domů
Elektřina
Regulované ceny energií by se v příštím roce neměly výrazně měnit, komodity nicméně zdražují
Zdroj: Flickr Tekke https://www.flickr.com/photos/tekkebln/8978451063/

Regulované ceny energií by se v příštím roce neměly výrazně měnit, komodity nicméně zdražují

Regulované složky ceny energií, které každoročně stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ), se pro příští rok příliš nezmění. Úřad počítá s jejich navýšením maximálně v jednotkách procent, uvedl v rozhovoru s ČTK předseda rady ERÚ Vladimír Outrata. Přesné hodnoty oznamuje regulátor pravidelně na konci listopadu.

Regulovaná složka tvoří více než polovinu konečné ceny elektřiny. Jsou v ní zahrnuty například poplatek za přenos a distribuci elektřiny a příspěvek na obnovitelné zdroje energie. U plynu tvoří regulovaná složka asi 20 procent.

Stejně jako u elektřiny zahrnuje především poplatek za přenos a distribuci. Druhou část konečné ceny elektřiny tvoří takzvaná silová elektřina. Je neregulovanou složkou a dodavatelé ji určují sami.

Velkoobchodní ceny elektřiny v současnosti rostou.

Například na Pražské energetické burze stojí v současnosti megawatthodina (MWh) komodity pro rok 2018, na který se teď obchodníci nejvíce zásobí, zhruba 34 eur. Před rokem byla cena elektřiny pod 26 eury za MWh.

Ilustrační foto

Neopodstatněného nárůstu konečných cen energií se přesto lidé podle Outraty obávat nemusí. Uvedl, že úřad bude bedlivě sledovat a hlídat i chování dodavatelů. Mimo jiné bude pokračovat ve vydávání takzvaných indikativních cen plynu, pomocí kterých by se občané měli lépe orientovat v cenách na trhu.

Nová pětičlenná rada ERÚ v čele s Outratou nahradila od začátku srpna ve vedení úřadu dosavadní předsedkyni Alenu Vitáskovou, které vypršel šestiletý mandát. Většina analytiků a odborníků oslovených ČTK již dříve uvedla, že Vitásková vedla úřad aktivisticky a vyhroceně. S novou radou se podle nich situace zklidní.

Outrata ČTK řekl, že nová rada vnímá tři hlavní oblasti svých cílů – trh, regulaci a ochranu spotřebitele. Právě na spotřebitelské otázky se nové vedení úřadu chce zaměřit primárně, už například ustanovilo zvláštní komisi právě pro řešení stížností spotřebitelů. Pomoci by podle Outraty měl mimo jiné také jeden z radních Vratislav Košťál, který se právem spotřebitele dlouhodobě zabývá.

„Jdeme cestou evoluce, nikoliv revoluce,“ uvedl.

Dodal, že rada ERÚ je plně demokratická, stejně jako u ostatních členů rady má Outratův hlas při hlasování váhu 20 procent. Právo veta neexistuje.

„Snažíme se jednat konsenzuálně. Neříkám, že se to podaří vždycky hned. Myslíme si, že to významně posílí odbornost a klid, který bychom chtěli prezentovat,“ dodal.

Čtyřiapadesátiletý Outrata pracoval více než 30 let v plynárenství. Působil mimo jiné ve skupině Net4Gas, která je provozovatelem tuzemských plynovodů. Do konce července byl na ERÚ místopředsedou, vláda ho jmenovala členem rady na čtyři roky, z toho tři roky jí bude předsedat.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.