Reuters: Vývoz ruského plynu do Evropy plynovody stoupl letos o 13 %
Ruský energetický gigant Gazprom zvýšil v letošním roce vývoz plynu do Evropy prostřednictvím plynovodů o 13 procent na zhruba 32 miliard metrů krychlových. Vyplývá to z výpočtů agentury Reuters. To je o něco více než činily dodávky do Číny, kam Gazprom dodal 31 miliard metrů krychlových plynu.
V prosinci je průměrný denní vývoz Gazpromu plynovody ve srovnání s listopadem stabilní, činí 91,3 milionu metrů krychlových. V meziročním srovnání však stoupl o sedm procent. Výpočet vychází z údajů evropské plynárenské přepravní skupiny Entsog a z denních zpráv Gazpromu o tranzitu přes Ukrajinu.
V prosinci celkové dodávky do EU podle předběžných údajů činily zhruba 2,8 miliardy metrů krychlových, z toho 1,5 miliardy metrů krychlových, tedy 49,2 milionu metrů krychlových denně, bylo dodáno přes Turecko.
Tranzit plynu přes Ukrajinu tento měsíc činí zhruba 1,3 miliardy metrů krychlových, tedy 42,1 milionu metrů krychlových denně. To je téměř stejně jako v listopadu, přestože Rusko v polovině listopadu zastavilo dodávky pro rakouskou firmu OMV kvůli smluvnímu sporu. Celkový vývoz Gazpromu přes Ukrajinu letos činil zhruba 15 miliard metrů krychlových.
Na konci letošního roku skončí dohoda o tranzitu ruského plynu mezi Moskvou a Kyjevem. Není pravděpodobné, že by byla obnovena, protože Ukrajina opakovaně prohlásila, že není ochotna uzavřít jakoukoliv dohodu, která by posílala v době vojenského konfliktu peníze do ruské státní pokladny.
Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že na podepsání nové dohody už letos nezbývá čas. Vinu za odmítnutí prodloužení dohody, která by zajistila dodávky plynu na Slovensko, do České republiky, Maďarska či Rakouska, dává Ukrajině.
Agentura LSEG dodala, že vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) z Ruska se loni zvýšil o tři procenta na více než 32 milionů tun. Do Evropy směřovalo zhruba 16 milionů tun, nejvíce do Francie, Belgie a Španělska. Více než sedm milionů tun pak dovezla Čína, která je největším dovozcem ruského LNG.
Podle údajů Gazpromu a agentury Reuters Gazprom dodal v roce 2022 do Evropy různými trasami 63,8 miliardy metrů krychlových plynu. Loni dodávky klesly o 55,6 procenta na 28,3 miliardy metrů krychlových. V době vrcholu, v letech 2018 a 2019, dodávky do Evropy činily 175 až 180 miliard metrů krychlových.
Mohlo by vás zajímat:
Jsme nezavisli? Jsme.
I fiala to rikal.
Takze pohoda ...
Ano, nezávislost přece neznamená, že od rusáků nemůžeme nakupovat. Nezávislost znamená, že nemusíme. Až bude zprovozněný TAL, nebudeme závislí ani na rusácké ropě. To ale neznamená, že ji nebudeme kupovat.
Pro Ameriku je to špatná zpráva, protože má dostatek LNG, který může do EU dodat. Teda za vyšší cenu.
Leynová vyhlásila pro EU důležitost levných cen energií. Energetická bezpečnost zase souvisí se zachováním různých zdrojů. Uvidíme, jestli vyhraje zájem USA nebo EU.
Jo 32 mld m3 proti 160-180mld m3 to je určitě navýšení...
A pristi rok to bude kolem 17, protoze 15 pres Ukrajinu ma utrum. Cili ctyri roky na snizeni na 10%. Za me dobry
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se