Domů
Plynárenství
Rusko letos čeká nový rekord ve vývozu zemního plynu
zemní plyn

Rusko letos čeká nový rekord ve vývozu zemního plynu

Plynárenství
1 komentář
3. říjen 2018, 12:34
ČTK

Rusko čeká v letošním roce nárůst vývozu plynu prostřednictvím plynovodů na nový rekord, přestože Spojené státy tlačí na Evropu, aby dovoz ruského plynu snížila. Cílem Ruska je také stát se v příštím desetiletí největším vývozcem zkapalněného zemního plynu (LNG) díky technologii, kterou vyvíjí. Uvedli to představitelé Ruska a ruských plynárenských podniků na konferenci o energetice.

Rusko očekává, že vývoz plynu by letos mohl přesáhnout 200 miliard metrů krychlových. Znamenalo by to překonání loňského rekordu 194 miliard metrů krychlových.

Růst vývozu přichází navzdory volání USA po rozšíření dodavatelů plynu do Evropy, protože ruský plynárenský gigant Gazprom, který má monopol na vývoz plynu plynovody z Ruska, podle Washingtonu využívá energii jako nástroj zastrašování.

Gazprom kontroluje 35 procent evropského trhu s plynem. Má tak výrazně vyšší podíl než další dodavatelé a jeho cílem je zvýšit tento podíl na 40 procent, protože těžba v Evropě klesá a snižují se náklady na těžbu plynu v Rusku.

Gazprom budova
Ilustrační foto

„Slyšíme o snížení dodávek z Ruska již mnoho let. Navzdory tomu Evropa nadále zvyšuje dovoz ruského plynu,“ řekl ruský ministr pro energetiku Alexandr Novak na konferenci.

Dodal, že Rusko by do roku 2030 mohlo vývoz plynu zdvojnásobit, aby uspokojilo rostoucí globální poptávku.

Takový růst by však vyžadoval, aby Gazprom postavil nové plynovody o kapacitě 163 miliard metrů krychlových. Vývoz LNG by mohl dosáhnout 80 až 115 milion tun. Tím by se Rusko dostalo na úroveň Kataru, který je největším světovým producentem LNG a do roku 2024 plánuje zvýšit svoji kapacitu na 110 milionů tun ze současných 77 milionů.

Rusko je nyní spíše menším producentem LNG. Jeho produkce pochází z projektu na ostrově Sachalin vedeného Gazpromem a projektu ruské soukromé společnosti Novatek na poloostrově Jamal.

LNG terminál
Ilustrační foto

Novak upozornil, že navzdory skutečnosti, že USA nerady vidí ruský plyn, některé náklady LNG z Jamalu letos skončily v USA.

Generální ředitel Novateku Leonid Michelson uvedl, že firma má zdroje na zvýšení těžby. Její produkce by mohla stoupnout až čtyřnásobně na 80 milionů tun. Prohlásil rovněž, že firma vyvinula vlastní technologii na zkapalnění plynu.

Dosud Rusko záviselo ve výstavbě nových závodů na LNG a v technologii na zahraničních ropných firmách, jako je francouzský Total. Americké a evropské sankce vůči Moskvě kvůli Ukrajině se však dotkly i vývozu technologií do Ruska a financování projektů.

Největším vývozcem LNG chtějí být také Spojené státy díky své vzkvétající těžbě plynu z břidlic. Michelson a náměstek ředitele Gazpromu Alexandr Medveděv však upozorňují, že ruský plyn bude pro Evropu levnější.

Medveděv se rovněž domnívá, že Evropa by mohla potřebovat do roku 2030 zvýšit dovoz až o 100 miliard metrů krychlových, protože její produkce klesá, napsala agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
loudil
3. říjen 2018, 22:14

Ano, ruský plyn bude pro Evropu levnější. Těžko se budou obchodní partneři, kteří zvyšují svůj obrat obchodu , - "zastrašovat". Čím více spolu budeme obchodovat, tím to snad bude : "Strašnější ??" To slyším poprvé.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se