Domů
Plynárenství
Šéf německé SPD nevyloučil sankce proti plynovodu Nord Stream 2
Plynovod Nord Stream
Zdroj: Nord Stream

Šéf německé SPD nevyloučil sankce proti plynovodu Nord Stream 2

Berlín 20. ledna (zpravodaj ČTK) – Místo vyhrožování je klíčové s Moskvou jednat, pokud ale Rusko na Ukrajinu opravdu zaútočí, musí mít Německo dostupné všechny možnosti reakce. Dnes to v rozhovoru se zpravodajskou televizí n-tv prohlásil předseda vládních sociálních demokratů (SPD) Lars Klingbeil, který nevyloučil následky ani pro dokončený, ale ještě nezprovozněný německo-ruský plynovod Nord Stream 2. Tento produktovod doposud sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz označoval jako projekt čistě soukromého sektoru, tento týden už takovéto označení nepoužil.

„Hrozí válka ve středu Evropy,“ řekl Klingbeil, podle kterého je třeba využít všechny možnosti k jednání s Ruskem.

„Zbraní je v oběhu dost. Nyní je čas pro diplomacii,“ uvedl k dotazu, zda Německo nezmění postoj a nezačne Ukrajině podobně jako Spojené státy či Británie dodávat zbraně.

Klingbeil jako dobrou taktiku označil postup Scholzovy vlády, která je v komentářích k otázce následků pro Rusko v případě útoku na Ukrajinu zdrženlivá. „Rusko nemusí vědět, jakým následkům by čelilo,“ řekl. „Není potřeba o možných nástrojích spekulovat. Rusko musí jen vědět, že pokud takto bude dále pokračovat, přijdou přímé a jasné následky,“ uvedl.

„Pokud Rusko hranice politicky, nebo geograficky překročí, pak jsou na stole všechny možnosti,“ odpověděl na otázku, zda by se případná německá odveta týkala i plynovodu Nord Stream 2.

Scholz doposud zahrnutí tohoto produktovodu mezi sankční možnosti odmítal, neboť ho neoznačoval jako politický projekt, ale jako projekt čistě soukromého hospodářského sektoru. Tento týden se na tiskové konferenci po jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem už ale takovému termínu vyhnul, jak si povšimla německé média.

Nord Stream 2, který má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře, je dokončený a nyní čeká na souhlas k provozu od německých regulačních úřadů. Šéf Spolkové agentury pro sítě (Bundesnetzagentur) Jochen Homann ale uvedl, že plynovod nezíská povolení k provozu dříve než v červenci.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(27)
Vojvodik Petr
20. leden 2022, 16:46

Když tam nejde plyn, co chtějí sankcionovat? A nebo bude zatížený greendeal daní? Clo?

Pavel
20. leden 2022, 17:53

chteji sankcionovat to, aby tam ten plyn nebyl i nadale, to bohate staci

De Carbon
20. leden 2022, 17:37

Gazprom bude muset uvezt vse do puvodniho stavu.

Ján Kojfáš
20. leden 2022, 18:33

Inak čo?

De Carbon
20. leden 2022, 19:11

To bude udelano z moci uredni a gazprom dostane fakturu. Uplne stejny postup jako kazda jina stavba, ktera nebyla zkolaudovana.

Vojvodik Petr
20. leden 2022, 19:53

To není tak jednoduché. Takto se v civilizovaných zemich bourají nepovolené stavby, což je pripad GIGA Berlín. Povolené se staví klidně 10 let.

Němci by padli na úroveň Čadu.

De Carbon
20. leden 2022, 20:21

S GF 4 mate smulu. Povoleni je nesporne. Vse bylo postaveno na dilci povoleni. Tesla Y bude jeste lepsi nez z cinske GF.

NS2 pujde ke dnu. Uz se tesim na infarkty kdesi na vychode. Jak se to projevi zde nedovedu odhadnout.

De Carbon
20. leden 2022, 20:44

Cad je porad civilizovanejsi nez protistrana kdesi na vychode.

Ján Kojfáš
20. leden 2022, 20:26

Jedná sa o čiernu stavbu? Nemecko spolu s Ruskom položili rúru krížom cez Európu načierno?

De Carbon
20. leden 2022, 20:41

Vetsina vede skrz mezinarodni vody. Nevim kdo tam rozhoduje. Zrejme nejaky mezinarodni morsky organ pod stitem OSN. Jinak vede ve vodach ruska, Danska a Nemecka.

Ivan Novák
20. leden 2022, 21:01

Záleží, co rozumíte černou stavbou. Všechna nutná povolení a souhlasy ke stavbě, od všech států, na jejichž výhradní ekonomické zóny je Balt rozparcelován, NS2 má. V průběhu stavby změnilo Německo pod tlakem EU podmínky jeho uvedení do provozu, nyní úředně zkoumá, jak budou splněny, rozhodnout se má v létě. Tedy, NS2 existovat nyní smí, fungovat ne.

Turby
21. leden 2022, 09:09

Takze ty chces aby v nemecku opet nastoupila nejaka forma diktatury a zacala svevolne borit radne postavene stavby ktere se ji zrovna nelibi?

Co mi to jen pripomina?!

De Carbon
21. leden 2022, 10:04

Gazprom a NS2 AG budou prohlaseny za zahranicni agenty, bude jim zakazana cinnost a majetek bude konfiskovan. Rusaci budou leceni jejich vlastni medicinou.

minduton
21. leden 2022, 18:14

Stačí ten NS2 přesměrovat do Kaliningradu (ruská exkláva). Moc daleko to není a je to pro Putina lepší než nechat trubky rezivět na dně moře. Nebyl by z toho sice pro Putina vejvar jako z dodávek do Německa, ale zabije dvě mouchy jednou ranou:

a) Vyřeší deficitní stav Kaliningradu, kam se musí zemní plyn vozit formou LNG z Kataru

b) Už se nebude muset ptát Litvy, zda může laskavě pustit plyn skrz pozemní plynovod Rusko-Minsk-Litva-Kaliningrad. Naopak, mohl by to na hranici Litvy prostě zavřít a Litvu pěkně skřípnout a dusit. V Litvě by pak kvičeli jako škrcená selata, jelikož tam jinak mají jen jeden plovoucí terminál na LNG a měli by pěkně stažené zadele.

feliz navidad
20. leden 2022, 19:58

Vzhledem ke stávající situaci a stavu objemu plynu v zásobnících jsem docela zvědav, z čeho a jak je Evropa v létě naplní na příští zimu.

Ján Kojfáš
20. leden 2022, 20:27

Naplní tak, ako napĺňali doposiaľ.

minduton
21. leden 2022, 18:31

Naplní je prostě zemním plynem jako dosud, ale za 3x vyšší cenu. Teď všichni takticky vyčkávají v očekávání, že cena plynu klesne.

maly jarda
20. leden 2022, 22:06

Vpodstatě celá nová německá vláda jsou hnědo-zelené banderovsko-antijaderné kádry vychované v američany placených hnědo-zelených NGo, jejichž úkolem je co nejvíce rozeštvat Rusko a Evropu a co nejvíce poškodit německou ekonomiku .. vše následující jsou jenom nepodstatné detaily

Turby
20. leden 2022, 23:56

Mistni udernici si tu maluji svetle zitrky jak blokovani NS2 znici Gasprom a potazmo i Rusko. Ale to je naprosta bezbreha naivita. Rusko se jiz delsi dobu zacina v exportu plynu orientovat na vychod a druhy plynovod z Jamalu na vychod bude velmi brzo realitou. A pak uz nebude pro evropu ani relativne levny plyn nikdy. Uz nyni zacina byt bohuzel evropa pomalu ale jiste bezvyznamnou vyspou. Jak ekonomicky tak politicky.

Take bych mistnim udernikum pripomel, ze investice v NS2 nema jen Gasprom. A ze Gasprom se nakonec svych zisku tak jako tak docka. Staci kdyz si v klidu pocka.

Fakticky vzato evropa uz taha za kratsi konec svetoveho provazu a ani nove vzedmuti planu na JE to uz nemuze nijak zachranit. Evropa relativne rychle zchudne a bude spise otazka jestli bude vubec schopna zelenym ci alespon jadernym planum dostat. Osobne bych to spise tipoval na budouci prolomeni tezebnich limitu na uhl a reinkarnaci uhelek. Byt se nam to dnes zda jako naprosty nesmysl. Stale je ale uhli dostupne v miste a je to nejlevnejsi zdroj energie. Staci aby energie par dnu nebyla.

hlpb
21. leden 2022, 09:07

tvoje nadšení neodpovídá realitě, Evropa vzhledem chování Ruska en urychlí snižování množství, které od Rusák odebírá. A Čína se s Rusákama nebude už vůbec párat, navíc vzhledem k tomu jak buduje obrovské množství nových FVE + VTE + JE + uhelné elektrárny to na žádný velký odběr plynu v budoucnu nevypadá.

Turby
21. leden 2022, 09:16

Jak pisu, bezbreha naivita spolu s ideologickou zaslepenosti.

Lubos Vozar
21. leden 2022, 09:40

Diskutujuci Turby:

Inych osocujete z naivity a sam si neviete pozriet ani zakladne udaje...

Ak narazate na Power of Siberia 2, tak ta za prve urcite nezacina na Yamale, a aj po dokonceni bude prepravna kapacita do Ciny len 38 bcm/y co asi sam uznate je oproti takmer 200 bcm/y exportovanym do Europy relativne malo.

Odporucam vam sa aspon obcas pozriet na stranku Gazpromu a nie si len vymyslat...

www. gazprom. com/f/posts/37/581052/map_sila_sib_e2021-12-15.png

Dokonca aj Turkmenistan vyvaza do ciny viac ako Rusko

www. spglobal. com/platts/en/market-insights/latest-news/lng/012022-china-data-total-natural-gas-imports-rose-20-in-2021-on-strong-energy-demand

Turby
21. leden 2022, 12:38

Coz samozrejme neni pravda.

Sila sibire 1 - 38, Sila sibire 2 - 50. K tomu si pripocti zkapalneny plyn severni cestou. Navic evropa neni zdaleka jen EU.

EU tak jako tak bude stale vice souperit s asii pri nakupu plynu.

Vojtěch Mališ
21. leden 2022, 13:12

Vidím to podobně jako Vy, nejen nereálné cíle greendealu povedou ke zchudnutí EU, a ve výsledku rezignaci na ekologii, protože budou jiné problémy

Richard Vacek
21. leden 2022, 10:44

Snad nic Německu nebrání, aby zavřelo okamžitě všechny kohoutky jak od plynu, tak ropy. Jen ať ďábelský Putin pocítí hněv Němců.

Jaroslav Loudil
21. leden 2022, 11:20

Síla Sibiře II má mít přepravní kapacitu 50 mld. kubíků, což odpovídá NS II. Pokud NS II nepojede, bude mít Rusko náhradu v Síle Sibiře II. Že by Čína v nejbližších desetiletích nepotřebovala ruský plyn si nemyslím. Jede tam 50 % uhelných elektráren světa a ty bude nutné nahradit , často plynem, který produkuje jen 50 % emisí CO2 proti uhlí. Podobně jako to už léta dělají USA, zavírají uhelky ,otevírají nové plynovky. Rusko má přátelské vztahy s Čínou i Indií, tyto dvě země mají 3 miliardy obyvatel ,tedy 10 krát více jak USA. Tedy pro Rusko obrovský trh. Rusko nyní uvádí do provozu tři obří jaderné ledoborce třídy Arktika o výtlaku 30 000 tun každý, které povedou lodi s LNG Severní cestou kolem Sibiře do Japonska, Koreje ,Číny, Indie, Vietnamu. Jinak Čína loni vyrobila více elektřiny, jak USA + EU 27 dohromady. Západ se stává trpaslíkem.

Čestmír Berka
21. leden 2022, 13:36

Někteří místní borci se nestydí za plky o černé stavbě. To je fakt zoufalství, co se tu člověk dočte.

Hlavním investorem projektu plynovodu je ruský Gazprom. Uniper ( z velké části vlastněn finskou polostátní firmou) patří mezi pět evropských energetických firem, které zaplatily polovinu z 11 miliardy USD (241,7 miliardy Kč), které plynovod stál. Dalšími jsou Wintershall Dea, Shell, OMV a Engie.

Na plynovod navazuje plynovod do ČR - Eugal, který Poláci u soudu torpédovali.

Nejedná se o žádné povolení stavby, ale povolení k provozu- regulátor požaduje jinou vlastnickou strukturu

Proces schvalování německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 je dočasně pozastaven, německý regulační úřad projektu nyní povolení k provozu nedá. Požaduje, aby provozovatel nejprve upravil svou obchodní strukturu podle německého práva. Oznámila to německá Spolková agentura pro sítě, která certifikaci provádí. Provozovatel zatím plánuje založit ke správě plynovodního potrubí v Německu dceřinou společnost, což podle úřadu není dostačující řešení.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se