Slovensko před volbami zmrazí rodinám ceny plynu od státu

18. prosinec 2019, 16:47
DomůPlynárenstvíSlovensko před volbami zmrazí rodinám ceny plynu od státu

Bratislava 18. prosince (zpravodaj ČTK) – Slovensko zmrazí ceny, za které domácnostem dodává zemní plyn státní společnost SPP. Rozhodla o tom dnes vláda. Premiér Peter Pellegrini odmítl, že jde o součást kampaně před únorovými parlamentními volbami. Energetický regulační úřad ÚRSO dříve plynárenskému podniku povolil ceny rodinám od ledna příštího roku zvýšit bezmála o pět procent. SPP je na Slovensku největším dodavatelem plynu.

Kabinet uložil ministrovi hospodářství, aby ministerstvo jako jediný akcionář SPP přikázalo podniku udržet v nynější topné sezoně ceny na úrovni letošního roku.

Podle ministerstva hospodářství SPP kvůli zachování stávajících cen do května příštího roku přijde na tržbách o 10,8 milionu eur (275 milionů Kč). Úřad tvrdil, že udržením stávajících cen podnik neporuší pravidla hospodářské soutěže. SPP hospodaří se ziskem hlavně kvůli dividendám z dceřiných firem.

„Věřím, že (SPP) tím nastaví laťku na trhu a že ho budou následovat konkurenční soukromé společnosti, které uvažovaly o zvýšení cen,“ řekl Pellegrini.

Na novinářský dotaz, zda rozhodnutí kabinetu nebude považováno za předvolební kampaň, Pellegrini uvedl, že vláda nemůže přestat pracovat jen kvůli blížícím se volbám.

Náklady na energie a bydlení, stejně jako na potraviny tvoří dohromady značnou část výdajů slovenských domácností.

Slovenským ministrem hospodářství je místopředseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Peter Žiga, který návrh na zmrazení cen SPP do vlády předložil. Popularita Směru-SD v posledních letech klesla. Před parlamentními volbami v roce 2016 zase Směr-SD v době své jednobarevné vlády prosadil, že stát poslal domácnostem příspěvek na kompenzaci části výdajů ze zemní plyn.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují