Plynovod TANAP byl oficiálně uveden do provozu, TAP je plánován na říjen 2020

DomůPlynárenstvíPlynovod TANAP byl oficiálně uveden do provozu, TAP je plánován na říjen 2020

V sobotu 30. září představitelé Turecka a Ázerbájdžánu formálně oslavili uvedení plynovodu TANAP do provozu. Stavební práce byly slavnostně zahájeny v roce 2015, opět za přítomnosti obou mužů. Navazující infrastruktura, plynovod TAP, by měla být uvedena do komerčního provozu v říjnu 2020. Na konci listopadu 2019 byla zahájena testovací fáze první sekce projektu.

Plynovod TANAP je součástí plynárenské infrastruktury jižního koridoru, který vede od ložisek plynu Shah Deniz II v Ázerbájdžánu přes Gruzii, do Turecka a dále do Evropy přes Řecko, Albánii a Itálii. Samotný plynovod TANAP vede přes celé Turecko a jeho kapacita je 16 miliard m3 zemního plynu ročně. Z této kapacity bude 6 miliard m3 plynu vyhrazeno pro turecký trh a zbylá kapacita bude využívána pro přepravu plynu dále do Evropy. Podle plánů by ovšem kapacita TANAP mohla být v dalších fázích projektu navýšena až na 31 miliard m3.

Slavnostní ceremoniál proběhl v tureckém městě Ipsala u řeckých hranic za přítomnosti tureckého prezidenta Erdogana a ázerbájdžánského prezidenta Aliyeva. Majoritním vlastníkem TANAPu je totiž státní ázerbájdžánská společnost SOCAR s 51 %. Dále jsou majiteli turecký provozovatel plynovodů BOTAS (30 %) a firmy BP (12 %) a SOCAR Turkey (7 %).

„Kromě zajištění energetických potřeb pro naši zemi díky TANAPu cílíme také na přispění k evropské bezpečnosti dodávek energie.“ Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident

TANAP byl na první dodávky plynu plně připraven již v červenci 2019.

TAP bude uveden do provozu v roce 2020

Na evropský trh bude ázerbájdžánský plyn přepravován navazujícím plynovodem TAP (Trans Adriatic Pipeline) s aktuální plánovanou kapacitou 10 miliard m3 plynu ročně. Potenciálně by tato kapacita mohla být navýšena až na 20 miliard m3 plynu.

Na konci listopadu 2019 byl do prvního dvoukilometrového úseku plynovodu TAP napouštěn zemní plyn. Byla tak zahájena testovací fáze celého projektu, která je součástí dlouhého procesu uvádění plynovodu do provozu. Po úspěšném absolvování testů v tomto konkrétním úseku bude plyn postupně napouštěn i do dalších sekcí plynovodu. Komerční provoz TAP je plánován na říjen 2020.

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují