Domů
Plynárenství
TASS: Ruský soud vyhověl firmě Gazprom Export ve sporu s českou NET4GAS
Gazprom budova
Zdroj: Gazprom

TASS: Ruský soud vyhověl firmě Gazprom Export ve sporu s českou NET4GAS

Plynárenství
2 komentáře
6. březen 2024, 14:47
ČTK

Petrohradský arbitrážní soud vyhověl stížnosti, kterou ruská společnost Gazprom Export vznesla vůči českému provozovateli sítě plynovodů NET4GAS. České firmě arbitrážní soud zakázal, aby pokračovala v rozhodčím řízení ohledně sporu s tímto ruským podnikem u soudu v České republice. Dnes o tom informovala agentura TASS. Petrohradský soud zároveň stanovil, že v případě porušení jeho rozhodnutí by NET4GAS měla ruské firmě vyplatit 112,96 milionu eur (2,9 miliardy Kč). Vyjádření české společnosti se ČTK snaží získat.

„Arbitrážní soud stanovil: zakázat společnosti NET4GAS pokračovat v řízení u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky v tomto procesu. V případě, že ze strany společnosti NET4GAS dojde k nesplnění rozhodnutí Arbitrážního soudu města Petrohradu a Leningradské oblasti, se ve prospěch společnosti Gazprom Export přiznává 112,959.000 eur vyplacených v rublech podle kurzu ruské centrální banky v den výplaty,“ citoval TASS z rozhodnutí ruského soudu.

Proti verdiktu se lze odvolat k ruskému Arbitrážního soudu Severozápadního okruhu.

Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto
Ilustrační foto

V únoru agentura TASS informovala o zahájení soudního řízení v Petrohradě. Společnost NET4GAS tehdy ČTK sdělila, že oficiální informaci ještě nedostala, zprávu zaznamenala pouze v médiích, a proto se k tomu zatím nevyjádří.

Začátkem loňského roku společnost NET4GAS uvedla, že neobdržela poslední měsíční platby od svého hlavního ruského partnera, které jí náležely na základě smluv s touto firmou. Název ruské firmy tehdy neuvedla.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Roman Kosařík
6. březen 2024, 17:10

Chápu správně, že po nedodržení smlouvy měl Gazprom ještě tu drzost zažalovat poškozeného v Rusku a zakázat mu pod pohrůškou pokuty vymoci si právo v ČR, kam tento spor přísluší? No není to skvělý obchodní partner?

Petr Turek
6. březen 2024, 19:17

Co proboha chcete od Rusáků? Kolik nám dluží SSSR za dodané zboží, jinými slovy kolik miliard jsme už odepsali. A jak nevýhodné jsme podepisovali smlouvy v letech 1948 - 1989???

Hlupák je ten kdo obchoduje s gaunery, totální blbec je ten, který v tom pokračuje a daný spor je toho ukázkou.

Můj otec Rusáky dobře znal a vždy říkal : Rus ocení tvoji práci tím, že ti ji či to zboží ukradne a když se ohradíš tak tě nechá zavřít...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se