TurkStream oficiálně zahájí provoz 8. ledna 2020, plyn dopraví na hranice EU

DomůPlynárenstvíTurkStream oficiálně zahájí provoz 8. ledna 2020, plyn dopraví na hranice EU

Oficiální spuštění plynovodu TurkStream je naplánováno na 8. ledna příštího roku. U slavnostního spuštění plynovodu se má setkat prezident ruské federace Vladimír Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan. 

V roce 2020 budou uvedeny do provozu hned dva plynárenská projekty, které mají pro Evropu klíčový význam. Oproti předchozím předpokladům totiž bude plynovod TurkStream uveden do provozu až 8. ledna 2020, zatímco dřívější odhady předpovídaly, že bude zprovozněn již v tomto roce. Druhý projekt plynárenské společnosti Gazprom, Nord Stream 2, bude v závislosti na počasí spuštěn kolem poloviny příštího roku.

Plynovod Tursktream se skládá ze dvou paralelních větví, přičemž každá má přepravní kapacitu ve výši 15,75 mld. m3 plynu ročně. Plynovod je dlouhý celkem 930 km a končí u města Lüleburgaz na severovýchodě Turecka, poblíž bulharských a řeckých hranic.

V průběhu roku 2016 to přitom vypadalo, že z projektu nakonec sejde. Po sestřelení ruské stíhačky ze strany turecké armády byl projekt zastaven a jeho dokončení bylo nejisté. Po uklidnění politického napětí ovšem v květnu 2017 začala stavba a již v listopadu 2018 byla dokončena offshore část plynovodu.

Plynovod TurkStream byl navržen jako náhrada dříve projektovaného plynovodu SouthStream, který byl ovšem zastaven kvůli rozporu s právem Evropské unie. Jeho koncový bod v Turecku poblíž hranice Evropské unie tudíž není žádnou náhodou, ale využití možnosti, jak se vyhnout legislativnímu rámci EU.

Evropská unie tak dle současných plánů rozšíří v roce 2019 a 2020 počet plynovodů, které ji budou zásobovat zemním plynem, o další tři. Jedná se o již zmiňovaný TurkStream, Nord Stream 2 a TANAP, který byl uveden do provozu v tomto roce.