Domů
Plynárenství
Ukrajina zvažuje jiná využití svých plynovodů. Gazprom zatím nemá zájem jednat o nové tranzitní smlouvě
Zdroj: Naftogaz

Ukrajina zvažuje jiná využití svých plynovodů. Gazprom zatím nemá zájem jednat o nové tranzitní smlouvě

Gazprom prozatím neprojevil zájem účastnit se rozhovorů o prodloužení tranzitní smlouvy s Ukrajinou. Ukrajina tak hledá způsoby, jak využít svou plynovou přepravní síť, pokud by nedošlo k uzavření nové dohody. Aktuálně platná smlouva vyprší na konci roku 2019. V rámci vyjednávání s Gazpromem je ukrajinská strana připravena snížit tranzitní poplatky. 

Náměstkyně ministra zahraničí Ukrajiny Olena Zerkalová ve čtvrtek na konferenci o plynu CEE Gas v Berlíně varovala, že plánovaný plynovod Nord Stream 2 představuje „existenciální“ hrozbu pro Ukrajinu a jednotnost Evropy. Uvedla, že cílem Ukrajiny je udržet tranzitní síť v současném stavu, ale že pokud by plyn z Ruska přestal skrze Ukrajinu proudit, nebo by přepravované objemy byly výrazně sníženy kvůli Nord Stream 2, musela by země najít pro soustavu alternativní využití.

„Budeme muset přemýšlet o tom, jak zajistit ekonomickou životaschopnost sítě – například jejím využíváním pro zpětné toky. Potřebujeme plán B a plán C,“ uvedla Zerkalová.

Ukrajina doufá v uzavření nové dohody s Ruskem

Ukrajina podle Zerkalové doufá, že Gazprom bude souhlasit s novou dohodou o tranzitu plynu od roku 2020. Ruská firma dosud však „neprojevila žádnou chuť“ účastnit se jednání zprostředkovaných Evropskou komisí.

Náměstkyně varovala, že pokud Rusko po dokončení Nord Stream 2 a TurkStream již nebude potřebovat ukrajinské tranzitní plynovody, mohlo by to dokonce vést k „invazi Ukrajiny v plném rozsahu“.

„Existence plynárenského dopravního systému je pro nás pojistkou,“ řekla a poukazuje na skutečnost, že Gazprom nemá v současnosti pro přepravu plynu do Evropy jinou možnost než využívat ukrajinský systém.

Zdroj: Naftogaz

Pokud bude Nord Stream 2 postaven, bude to podle Zerkalové znamenat hrozbu pro bezpečnost Ukrajiny. Projekt zároveň narušuje jednotnost Evropy vzhledem k tomu, že řada zemí střední a východní Evropy stojí proti němu.

„Na základě zkušeností, které máme s Ruskem a našimi vztahy s Gazpromem, pro Rusko není plyn komoditou. Jedná se o politický nástroj, který používají k vyhrožování partnerským zemím,“ dodala Zerkalová.

CFO Nord Stream 2: Budoucnost ukrajinského systému není tak černá

Paul Corcoran, finanční ředitel společnosti Nord Stream 2, reagoval, že Ukrajina by měla přijít s obchodní nabídkou, aby svou trasu pro společnost Gazprom zatraktivnila.

Corcoran dodal, že tranzit skrz Ukrajinu bude pokračovat, otázkou je pouze množství přepravovaného plynu. Odhady po zprovoznění plynovodu Nord Stream 2 se dle něj pohybují ve výši 10-40 Bcm za rok.

„Doufám, že mohou Gazpromu nabídnout konkurenceschopnou nabídku pro budoucí tranzit. Budoucnost ukrajinského systému není tak špatná,“ uvedl Corcoran.

Zerkalová uvedla, že Ukrajina navrhuje 70% snížení tranzitních sazeb pro Gazprom.

Zdroj úvodní fotografie: Naftogaz

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko má šanci získat zemní plyn přes Nizozemsko. Může přes něj nahradit velkou část dodávek z Ruska
20. květen 2022, 05:36
Ministr Stanjura nechá prověřit loňské prominutí DPH u plynu a elektřiny. Chce zjistit, zda bylo zákonné
19. květen 2022, 14:01
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pavlik
14. listopad 2018, 13:37

Aktuální technická situace ukr.plynovodů je na hranici bezpečnosti, navíc se do ní neinvestuje - nejsou finance. Gazprom nebude ohrožovat své zákazníky v EU.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se