Domů
Plynárenství
Ukrajina zvažuje jiná využití svých plynovodů. Gazprom zatím nemá zájem jednat o nové tranzitní smlouvě
Zdroj: Naftogaz

Ukrajina zvažuje jiná využití svých plynovodů. Gazprom zatím nemá zájem jednat o nové tranzitní smlouvě

Gazprom prozatím neprojevil zájem účastnit se rozhovorů o prodloužení tranzitní smlouvy s Ukrajinou. Ukrajina tak hledá způsoby, jak využít svou plynovou přepravní síť, pokud by nedošlo k uzavření nové dohody. Aktuálně platná smlouva vyprší na konci roku 2019. V rámci vyjednávání s Gazpromem je ukrajinská strana připravena snížit tranzitní poplatky. 

Náměstkyně ministra zahraničí Ukrajiny Olena Zerkalová ve čtvrtek na konferenci o plynu CEE Gas v Berlíně varovala, že plánovaný plynovod Nord Stream 2 představuje „existenciální“ hrozbu pro Ukrajinu a jednotnost Evropy. Uvedla, že cílem Ukrajiny je udržet tranzitní síť v současném stavu, ale že pokud by plyn z Ruska přestal skrze Ukrajinu proudit, nebo by přepravované objemy byly výrazně sníženy kvůli Nord Stream 2, musela by země najít pro soustavu alternativní využití.

„Budeme muset přemýšlet o tom, jak zajistit ekonomickou životaschopnost sítě – například jejím využíváním pro zpětné toky. Potřebujeme plán B a plán C,“ uvedla Zerkalová.

Ukrajina doufá v uzavření nové dohody s Ruskem

Ukrajina podle Zerkalové doufá, že Gazprom bude souhlasit s novou dohodou o tranzitu plynu od roku 2020. Ruská firma dosud však „neprojevila žádnou chuť“ účastnit se jednání zprostředkovaných Evropskou komisí.

Náměstkyně varovala, že pokud Rusko po dokončení Nord Stream 2 a TurkStream již nebude potřebovat ukrajinské tranzitní plynovody, mohlo by to dokonce vést k „invazi Ukrajiny v plném rozsahu“.

„Existence plynárenského dopravního systému je pro nás pojistkou,“ řekla a poukazuje na skutečnost, že Gazprom nemá v současnosti pro přepravu plynu do Evropy jinou možnost než využívat ukrajinský systém.

Zdroj: Naftogaz

Pokud bude Nord Stream 2 postaven, bude to podle Zerkalové znamenat hrozbu pro bezpečnost Ukrajiny. Projekt zároveň narušuje jednotnost Evropy vzhledem k tomu, že řada zemí střední a východní Evropy stojí proti němu.

„Na základě zkušeností, které máme s Ruskem a našimi vztahy s Gazpromem, pro Rusko není plyn komoditou. Jedná se o politický nástroj, který používají k vyhrožování partnerským zemím,“ dodala Zerkalová.

CFO Nord Stream 2: Budoucnost ukrajinského systému není tak černá

Paul Corcoran, finanční ředitel společnosti Nord Stream 2, reagoval, že Ukrajina by měla přijít s obchodní nabídkou, aby svou trasu pro společnost Gazprom zatraktivnila.

Corcoran dodal, že tranzit skrz Ukrajinu bude pokračovat, otázkou je pouze množství přepravovaného plynu. Odhady po zprovoznění plynovodu Nord Stream 2 se dle něj pohybují ve výši 10-40 Bcm za rok.

„Doufám, že mohou Gazpromu nabídnout konkurenceschopnou nabídku pro budoucí tranzit. Budoucnost ukrajinského systému není tak špatná,“ uvedl Corcoran.

Zerkalová uvedla, že Ukrajina navrhuje 70% snížení tranzitních sazeb pro Gazprom.

Zdroj úvodní fotografie: Naftogaz

Komentáře

(1)

Pavlik

14. listopad 2018, 13:37

Aktuální technická situace ukr.plynovodů je na hranici bezpečnosti, navíc se do ní neinvestuje - nejsou finance. Gazprom nebude ohrožovat své zákazníky v EU.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.