USA varují Maďarsko, aby neodebíralo ruský plyn z plynovodu Turkish Stream

DomůPlynárenstvíUSA varují Maďarsko, aby neodebíralo ruský plyn z plynovodu Turkish Stream

Americký ministr energetiky Rick Perry při své návštěvě odrazoval Maďarsko a okolní země od toho, aby odebíraly zemní plyn z nového plynovodu Turkish Stream. Jedná se o další ruský plynovod, který administrativa amerického prezidenta Trumpa bojkotuje.

Zpravodajský portál EURACTIV informoval o výroku amerického tajemníka pro energetiku Ricka Perryho. Ministr Rick Perry vzkázal Maďarsku a jeho sousedům, aby odmítli ruský zemní plyn z nového plynovodu Turkish Stream.

Dodávky se mají diverzifikovat

Dle zástupce Washingtonu se jedná o další zvýšení a upevnění ruského vlivu v jihovýchodní Evropě. Perry se dále vyjádřil, že Rusko již v minulosti použilo dodávky zemního plynu jako zbraň a tak by země měly své zdroje spíše diverzifikovat, než dále podporovat Rusko.

„Rusko využívá plynovod Nord Stream 2 a Turkish Stream za účelem upevnění své kontroly nad bezpečností a stabilitou ve střední a východní Evropě,“ sdělil americký ministr energetiky Rick Perry během své návštěvy v Budapešti.

V červenci Maďarsko podepsalo dohodu s ruským Gazpromem, že napojí svou soustavu na Tuskish Stream do konce příštího roku.

Maďarsko má k projektu Turkish Stream zatím kladný vztah. Tamní ministr zahraničí Péter Szijjártó řekl o budovaném Turkish Stream, že se jedná o dobrou zprávu pro jeho zemi. Plynovod by mohl do Maďarska dopravit až 6 miliard metrů krychlových plynu ročně.

Kterou cestou by přesně plynovod do Maďarska vedl, zatím není známo. První ze dvou částí plynovodu Turkish Stream vede do evropské části Turecka. Odtud dále povede přes Bulharsko a Řecko nebo přímo pouze přes Bulharsko. Další část plynovodu může vést podél první, nebo přímo do Bulharska s vyhnutím se Turecku.

Plyn by mohli dodávat i jiní

Americký prezident Donald Trump a jeho administrativa se snaží podporovat prodej plynu z USA nebo od jiných dodavatelů než z Ruska. Kromě zrušení projektu Nord Stream 2 nyní hlava Spojených států urguje odmítnutí dalšího budovaného plynovodu z Ruska.

Maďarsko je značně závislé na dodávkách zemního plynu z Ruska, které v současné době do země putují přes Ukrajinu. Rusko má také v Maďarsku stavět jadernou elektrárnu. Nicméně dle tamního ministra zahraničí se Maďarsko nebrání kupování plynu od Chorvatska, které staví LNG terminál, či z Rumunska.

Autor úvodní fotografie: Jay Phagan

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...