USA varují Maďarsko, aby neodebíralo ruský plyn z plynovodu Turkish Stream
Americký ministr energetiky Rick Perry při své návštěvě odrazoval Maďarsko a okolní země od toho, aby odebíraly zemní plyn z nového plynovodu Turkish Stream. Jedná se o další ruský plynovod, který administrativa amerického prezidenta Trumpa bojkotuje.
Zpravodajský portál EURACTIV informoval o výroku amerického tajemníka pro energetiku Ricka Perryho. Ministr Rick Perry vzkázal Maďarsku a jeho sousedům, aby odmítli ruský zemní plyn z nového plynovodu Turkish Stream.
Dodávky se mají diverzifikovat
Dle zástupce Washingtonu se jedná o další zvýšení a upevnění ruského vlivu v jihovýchodní Evropě. Perry se dále vyjádřil, že Rusko již v minulosti použilo dodávky zemního plynu jako zbraň a tak by země měly své zdroje spíše diverzifikovat, než dále podporovat Rusko.
„Rusko využívá plynovod Nord Stream 2 a Turkish Stream za účelem upevnění své kontroly nad bezpečností a stabilitou ve střední a východní Evropě,“ sdělil americký ministr energetiky Rick Perry během své návštěvy v Budapešti.
V červenci Maďarsko podepsalo dohodu s ruským Gazpromem, že napojí svou soustavu na Tuskish Stream do konce příštího roku.
Maďarsko má k projektu Turkish Stream zatím kladný vztah. Tamní ministr zahraničí Péter Szijjártó řekl o budovaném Turkish Stream, že se jedná o dobrou zprávu pro jeho zemi. Plynovod by mohl do Maďarska dopravit až 6 miliard metrů krychlových plynu ročně.
Kterou cestou by přesně plynovod do Maďarska vedl, zatím není známo. První ze dvou částí plynovodu Turkish Stream vede do evropské části Turecka. Odtud dále povede přes Bulharsko a Řecko nebo přímo pouze přes Bulharsko. Další část plynovodu může vést podél první, nebo přímo do Bulharska s vyhnutím se Turecku.
Plyn by mohli dodávat i jiní
Americký prezident Donald Trump a jeho administrativa se snaží podporovat prodej plynu z USA nebo od jiných dodavatelů než z Ruska. Kromě zrušení projektu Nord Stream 2 nyní hlava Spojených států urguje odmítnutí dalšího budovaného plynovodu z Ruska.
Maďarsko je značně závislé na dodávkách zemního plynu z Ruska, které v současné době do země putují přes Ukrajinu. Rusko má také v Maďarsku stavět jadernou elektrárnu. Nicméně dle tamního ministra zahraničí se Maďarsko nebrání kupování plynu od Chorvatska, které staví LNG terminál, či z Rumunska.
Autor úvodní fotografie: Jay Phagan
Mohlo by vás zajímat:
Vypadá to, že bezpečnostní hrozbou pro Evropu začínají být i spojené státy, nemají co zasahovat do výstavby v suverénních zemích.
Divím se, že by Maďaři neměli odebírat plyn, který k nim poteče přes území dvou členských států NATO = Turecka a Bulharska. USA se stále snaží o roli světového policajta a nechutného odpudivého prašivého molochu , který chce silou zbraní diktovat slabším státům co mají dělat. Svět se musí spojit proti americké politice "dělových člunů" a vykázat je konečně do patřičných mezí. Pokud někdo v budoucnu vyvolá Třetí světovou válku, ve které všichni chcípnem, budou to jedině USA. Sochu "Svobody" v New Yorku USA vztyčily právě v době, kdy dokončovaly genocidu Indiánů /7 milionů mrtvých/. USA jsou pro mne nejméně důvěryhodný stát světa.
Spousta blbů (viz. Carlos a loudil) už zapoměla co jsou bolševici zač...
Petře, možná si první projeďte komentáře co tu píši, než něco takového řeknete, možná byste věděl že daleko víc ryju do Číny a Ruska za to co se tam děje. Ale s dovolením, USA tu hrozí sankcemi dodavatelům technologií na NordStream II, teď do toho "doporučují" Maďarsku od koho brát či nebrat plyn, respektive, nemám přehled o tom jak a mezi kým je ta smlouva psána, jestli mezi státními společnostmi, nebo soukromými, asi přímo obchodní společnosti. Do toho přijel jejich ministr nabízet uhlí. Do toho se Trump plete do toho jestli EU bude, nebo nebude mít vlastní armádu. Toto je podle mne tak na hranici toho kdy by se mělo začít uvažovat jestli se taková země dá ještě brát za přátelskou, nebo obyčejnou, jako je třeba Indonésie, Austrálie, nebo ostrůvek kdesi v Indickém Oceánu, které s EU nemají takové vazby jako měly USA. K tomu máme onu slavnou dohodu s Íránem a sankce, ze kterých USA velkomožně vyjmuly pár zemí, ale EU, která by tím mohla dodávky plynu diverzifikovat, ne. Proč?
Všechno toto, čím dál tím víc nahrává myšlence, že USA nejde o nějakou bezpečnost, ale o to do EU exportovat své suroviny, potažmo nad ní získat/posílit vliv. Ono třeba pokud by došlo ke vzniku jedné evropské armády, pak by nebyl zase takový problém dohnat USA i technologicky, teď máte 27 různých armád, s různou technikou a v zásadě bez většího výzkumu. Co se stane pokud to spojíte v jednu? Zničeho nic nestavíte námořnictvo Německa, Francie, Belgie, Španělska..., ale stavíte jedno, které si může dovolit větší a silnější lodě a dohromady ale v menším počtu. Když to tak vezmu, tak teď by, aby to bylo k něčemu, potřebovala každá země třeba pět Bismarcků*, tedy 5x počet zemí u moře. Neuhraditelné, na to nemají, ale pokud to dáte na úroveň EU, tak smysl bude mít třeba už 27 Bismarcků a to se už nějak uhradit podaří. Jenže 27 Bismarcků je už dost velká síla na to aby z toho v Norfolku začali nervózně ohlodávat kohinorky. Tedy to není v nejlepším zájmu USA.
Pro EU je zase velmi důležité stabilní středomoří, jenže ty země mají ropu, je tam hodně lidí a mohlo by to vést k ekonomickému růstu, no a to by nemuselo být v zájmu někoho jistého nejmenovaného, jehož stabilita se hodí USA, takže je zase zájmem udržet Status Quo... A jestli není něco v zájmu USA ani Ruska, pak je to nezávislá EU. Pokud by USA šlo o bezpečnost dodávek plynu do EU, pak by spíš některé jejich společnosti dali levnou půjčku na stavbu pár terminálů tady, nešly by cestou výhrůžek a pokusů o zásahy do politiky jednotlivých zemí.
Pokud by byl dovoz plynu z USA levnější, pak by muselo Rusko snížit cenu, nebo pokud by chtělo jen zmařit investici USA, jít až skoro pod náklady a to si ani tak bohatá země jako je Saúdská Arábie nemůže dlouhodobě dovolit. Jak dlouho zkoušeli vyšachovat břidlice v USA? 3 roky cenami pod 40$/barel aby se těžařům v USA podařilo posunout kladnou nulu na tuto hranici z nějakých 60$/barel před tím? Nebo to alespoň oznamovali loni či předloni. A v momentě kdy cenovou válku vedete déle, tak se to začne podepisovat.
Což mne tedy přivádí zpět k Íránské stopě, podle některých map existuje propojení plynárenských soustav Íránu a Turecka, pokud by došlo ke vzniku nových propojek na Turkish Stream, který se jistě bude spojovat se zbytkem plynárenské soustavy, pak by bylo možné ať už přímo, nebo účetně odebírat těmito Íránský plyn. A Írán by mohl teoreticky dodávat za tak nízké ceny, že by tomu nemohl nikdo z potenciálních hráčů moc konkurovat.
*vím že je to na dně moře, ale pro představu to snad nevadí
Opravdu nevím, proč je skvělým spojencem USA Saudská Arábie, jejíž vláda nechala v říjnu na svém konzulátu v Istanbulu 15 členným komandem brutálně zavraždit svobodně píšícího novináře, pak ho rozčtvrtit a rozpustit v kyselině a následně tu břečku vylít do studně. Tělo už tak neexistuje. Není už co pohřbít. Celkem horor ! Tak snad nepracovalo kdysi ani GESTAPO ! Ale byznys USA běží vesele dál jako by se nechumelilo ! Kde je ta naše stále oslavovaná morálka, pravda, která zvítězí nad lží a nenávistí ?? Kdo Saudskou Arábii tvrdě odsoudí a postihne, tak jako nedávno Rusko za Skripala ? Nikdo nevěří verzi, že 15 členné komando letělo vraždit jako nějaká "soukromá iniciativa" jistého pomatence.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se