Domů
Plynárenství
USA vyzvaly k zastavení prací na plynovodu Nord Stream 2
The onshore and offshore parts of Nord Stream have been connected with a final weld on 19 August 2011.

USA vyzvaly k zastavení prací na plynovodu Nord Stream 2

Plynárenství
21 komentářů
18. březen 2021, 20:43
ČTK

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes vyzval všechny subjekty podílející se na projektu Nord Stream 2 k okamžitému přerušení prací na tomto plynovodu. Dodal, že administrativa nového prezidenta Joea Bidena hodlá respektovat dříve přijaté právní předpisy o sankcích na podniky spojené s výstavbou.

Nord Stream 2 má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Spojené státy svůj negativní postoj k plynovodu zdůvodňují obavou z přílišné závislosti Evropy na ruském plynu.

„Jakýkoliv subjekt zapojený do projektu Nord Stream 2 se vystavuje hrozbě sankcí ze strany USA a měl by okamžitě ukončit práci na tomto plynovodu,“ uvedl Blinken.

Upozornil, že americká vláda sleduje snahy o dokončení projektu a vyhodnocuje informace o subjektech, které se „zdají být“ do projektu zapojeny.

Podle ministra je plynovod ruským geopolitickým projektem, jehož cílem je rozdělit Evropu a oslabit evropskou energetickou bezpečnost. „Jak říká prezident, Nord Stream 2 je špatným obchodem – pro Německo, pro Ukrajinu a pro naše spojence a partnery ve střední a východní Evropě,“ uvedl Blinken.

Plynovod v délce zhruba 1200 kilometrů má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. Nynější podmořský plynovod Nord Stream, který je v provozu od roku 2011, má stejnou kapacitu. Plyn z projektu Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Josef
18. březen 2021, 23:20

Pokud něco kupujeme nemáme ptát od koho, ale co a za kolik. Amerika nemá ráda tyto otázky, protože odpovědi jsou parametry horší a cena vyšší a to platí jak u plynu tak u jaderných elektráren.

Carlos
18. březen 2021, 23:36

To je velmi nebezpečný a zjednodušený pohled na svět. Pokud se někdo k nám staví nepřátelsky, jedno jestli otevřeně, nebo svými činy, nebo svými skutky, pak je vskutku lepší obchod s ním omezit.

Ivan Novák
18. březen 2021, 23:50

A české uhlí už nebude na hanbě?

Carlos
19. březen 2021, 00:31

Kde české uhlí bude nevím. Hádal bych ale že zůstane pod zemí, hlubinná těžba se nevyplácí, povrchovou nikdo soudný nechce a když chtěli Australani zplyňovat malé ložisko kdesi u Mělníka, tak je vyhnali... Popravdě nevím proč.

Vinkler
19. březen 2021, 07:13

No pozůstatky dolů jsou v podstatě jediná refungia velmi vzácných živočichů v intenzivně obhospodařované krajině. Taky se tam vyhlašují (sice bez publicity) ale přírodní rezervace. Netvrdím však, že to je dostatečný důvod pokračování v povrchovém dolování.

Josef
19. březen 2021, 21:08

Proč, protože jsme tu elektřinu z toho uhlí nepotřebovali. Takže by se o ní jen navýšil vývoz.

Josef
19. březen 2021, 21:08

Proč, protože jsme tu elektřinu z toho uhlí nepotřebovali. Takže by se o ní jen navýšil vývoz.

Richard Vacek
19. březen 2021, 07:08

Máte pravdu, že USA se k nám staví nepřátelsky už delší dobu, ale snad bychom jim ještě měli dát šanci, aby svůj postoj přehodnotily. Neboť jsme partneři, ne kolonie.

Vinkler
19. březen 2021, 09:10

Obr Koloděj. Nevíš to, dupej si. Ale on to ví. Tady všude seděl, jak sedíš ty, ty a ty.

pr
19. březen 2021, 12:37

A na to že nejsme kolonií jste přišel vlastní hlavičkou? Existuje minimálně jedna ekonomická publikace která tvrdí opak. A dokud si to neuvědomíme a nezasáhneme proti tomu, tak budeme pořád v nevolnické pozici.

Carlos
19. březen 2021, 13:39

Jak jsme se stali kolonií?

Problém s tím je jeden, tu kolonii z nás nedělá nějaký zlý západ, východ, Čína... (no dobře Lidová se o to možná pokouší) to si děláme sami tím jak se snažíme konkurovat a jak se chováme. Pokud je jediné co tu firmy a stát umí závod ke dnu a falešná nacionalistická notička, tak to dobře nedopadne.

Vemte si že se třeba pod falešnou záminkou sociálna udržuje v provozu OKD, mává se u toho fangličkami. Přitom, pan Veselý to už jednou počítal, by bylo levnější každému z těch horníků platit 100% mzdy než těžit to uhlí. Navíc je tu možnost je rekvalifikovat. Nebo skoro cokoliv nacpe se do toho nacionalismu a když se nedaří, tak se to svede na někoho za hranicemi... Třeba vlaky mají jezdit pod ETCS, laxnost organizací v ČR vedla k tomu že se to nestíhá, místo toho aby se to stíhalo se někdo vzteká na EU která nám něco vnucuje. Emise na elektrárnách, to samé... Zase se nadávalo na EU...

Vymýšlí se jak nahnat lidi na účňáky a přizpůsobilo se vzdělávání ekonomice místo toho aby se ta vyvíjela podle toho co chtějí lidé. (Třeba tu lidi chtějí raději turistickou než průmyslovou ekonomiku) Pak se rozhodne automobilka, myslím BMW, tu postavit polygon, ministr se jde fotit, je z toho jednání na nejvyšších místech... ale to je chování rozvojové země, ale to dělají místní zvolení politici.

Ale opak toho není nějaké fangličkářství, ale přechod k svobodné ekonomice a investicím bez státního šaškování. Pokud na tom papíru musel být podpis ministra, tak to je něco co se dá vyřídit poštou bez kamer. My musíme chtít být řekněme svobodným národem (v smyslu příslušnosti k zemi), společenstvím svobodných lidí kteří obchodují s ostatními svobodnými společnostmi. Ne abychom byli polonesvéprávnými tvory v ohradě kterým musí životy lajnovat nějací "soustruzi".

Ale na druhou stranu myslím že to je pořád ještě dohasínající stín minulého režimu a starého uspořádání.

Pokud nemáme vypadat jako kolonie, tak se tak musíme přestat chovat. To znamená hlavně stát musí dost pustit opratě v oborech kde je pořád drží a soustředit se primárně na infrastrukturu a pokud neumí ani tu, tak pustit opratě i tam. To co potřebujeme jsou sítě, zbytek udělají lidi sami. Vemte to jako úl a včely, včelař jim tam taky dá jenom rámek s mezistěnou a ne celou plástev. Ony nejlíp pak s tou mezistěnou dle svých potřeb naloží. Když potřbují velké buňky, udělají velké buňky, když potřebují buňky na pyl nebo med, udělají malé, když matečník, tak udělají matečník. Když jim tam dáte prázdný rámek, tak to vezme déle, ale zase dosáhnou toho co potřebují, ale pomaleji. když jim tam dáte vytočenou plástev... tak buď budou jenom kopírovat co tam bylo, a nebo ji vykoušou a přestaví v místě, ale už to zdaleka nebude ono.

Stát, když už nechce dávat jenom rámky, tak nemá jít za mezistěny. Dávat plástve je nejhorší možné má-li se rozvíjet.

Ondřej
19. březen 2021, 08:20

Naprosto souhlasím, pokud nám někdo stále hrozí sankcemi, zamezir zdanění společností, které u nás vydělávají, ale daně odvádejí u nich, chce jen ovládnout naši zemi a ovlivňovat náš život bez toho, abychom se mohli sami rozhodovat, tak od nich bychom nakupovat neměli vůbec nic.

Omega
19. březen 2021, 09:00

S tím lze pouze souhlasit.

Bohužel náš obchod s USA je tak malý, že tam už tak nějak není co omezovat.

Carlos
19. březen 2021, 09:11

SW... Ale to bz se musela dohodnout celá EU, popravdě mne neustále trochu zaráží nasazení widlí a nástrojů od Malýměkký ve státní správě a neexistence vývoje standardizovaného evropského OS + základních nástrojů na bázi Linuxu. EU jako takové by na to prostředky měla. Nejde snad ani o to že by Microsoftí nástroje představovaly bezpečnostní hrozbu, nebo povětšinou ne (a asi ne ze strany microsoftu), ale čistě o to že se vynakládají zbytečné objemy prostředků na nákup systému který není optimalizovaný pro potřeby státní správy.

Ivan Novák
19. březen 2021, 10:56

Když už tu jednou máme tu globalizaci, jen celosvětová ekonomická soutěž vede k prosperitě, taková jsou pravidla evoluce. Rozhodující evropští hráči jsou přitom v zajetí vzpomínek na předchozí, evropskou epochu (která začala bitvou u Palásí a skončila Suezskou krizí. D.D. Eisenhower tehdy A. Edenovi ten konec explikoval, Francouzi nepochopili doteď, co se stalo). A taky, možná hlavně, zpohodlněli, což je vlastně taky evoluční důsledek, typu "dinosauří nika". Česko se veze s nimi. Poslední francouzský zoufalý inženýrský débacle s EPR:

https://www.asn.fr/Informer/Actualites/Reacteur-EPR-ecart-de-conception-de-trois-piquages-du-circuit-primaire-principal

(francouzsky neumím, strojní překladač vystihne podstatu. Nechápu, jak to, že v Číně EPR běhá, a jsem zvědav, co Finové).

pr
19. březen 2021, 12:41

Kdyby se jednalo o ekonomickou soutěž tak ten Linux ve státní správě máme už 20 let a šetříme. Ale my jsme se plácli přes rameno se slovy "my na to máme"!

Baton David
20. březen 2021, 22:33

Pozoruji to v jiném než administrativním odvětví ale i tam se linux časem nevyhnutelně protlačí.

Josef
19. březen 2021, 10:10

No a co když to nepřátelství vychází od nás ?

Vinkler
19. březen 2021, 11:24

Myslíte? Nord stream staví v podstatě Němci.

Energetik 007
19. březen 2021, 07:06

Turkish stream USA nevadí protože by je Turci vyhnali z Incirlik..

Miloslav Černý
19. březen 2021, 11:06

Nejlepší východisko je větší důraz na rozvoj OZ všeho druhu, které tuto problematiku odsune do pozice podle stupně rozvoje do stále menší důležitosti. A že ty rezervy u nás jsou značné, už bylo řečeno dost. Bez poučení v tomto směru jako před 10 lety, by to byla ale spolehlivá cesta do pekel. Kdo dřív dává dvakrát dává.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se