Společnost Cuadrilla Resources začne v severozápadní Anglii v nadcházejícím týdnu po sedmi letech s přípravami k těžbě zemního plynu hydraulickým štěpením, známým také jako frakování. Předchozí pokus o hydraulické štěpení vedl k záchvěvům země, veřejným protestům a k přepracování britských nařízení. Britská vláda, která chce snížit závislost na importu zemního plynu, jež překročila hranici 50 %, dala začátkem tohoto roku frakování opět „zelenou“.

Ředitel společnosti Francis Egan sdělil agentuře Reuters, že nejdříve v dané oblasti dojde k testu produkčních možností pomocí dvou vrtů.

„Z toho budeme moci usoudit, jaké množství plynu je vytěžitelné a jestli vůbec bude komerčně životaschopné těžit v této oblasti,“ uvedl Egan.

Budoucnost tohoto odvětví v Evropě může záviset na tomto výsledku. Ačkoliv hydraulické štěpení se rozvíjelo rapidním tempem ve Spojených státech amerických, nebyla prokázána životaschopnost projektů v Evropě. To i navzdory několika pokusům, například v Polsku, které skončily neúspěchem. Hydraulické štěpení je zakázáno v některých evropských zemích, mezi kterými jsou i Francie a Německo.

Plány by ale také mohly být zpožděny kvůli soudnímu slyšení, které se uskuteční 10. října. Sdružení pro ochranu životního prostředí „Přátelé země“ uvádí, že slyšení bylo požadováno Bobem Dennettem, rezidentem oblasti, kde bude hydraulické štěpení probíhat.

Zásoby břidlicového plynu

Britská geologická služba odhaduje, že Spojené království by mohlo disponovat okolo 37 biliony metrů krychlových břidlicového plynu. I kdyby došlo k vytěžení pouze 10 %, byla by poptávka země po zemním plynu pokryta na zhruba 40 let.

V současnosti má Spojené království pouze 184 miliard kubíků prokázaných zásob a v loňském roce podle statistik vytěžilo 42 miliard metrů krychlových. Společnost Cuadrilla uvádí, že zásoby v těžební oblasti jsou odhadovány na 9,3 bilionu kubíků plynu.

Společnost chce nyní prověřit odhady, podle kterých by jeden vrt o hloubce 2,5 kilometrů mohl vyprodukovat celkově až 170 milionů kubíků plynu. Pokud budou výsledky testů pozitivní, má společnost povolení vyvrtat další dva vrty.

Zdroj úvodního obrázku: theengineer.co.uk

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *