Vysoké ceny LNG v Asii táhnou nahoru ceny zemního plynu v Evropě
Vysoké ceny zkapalněného zemního plynu (LNG) v Asii budou pravděpodobně i v prvních týdnech roku 2021 způsobovat prorůstový tlak na ceny zemního plynu v Evropě. Následné očekávané zvýšení globální produkce LNG by ovšem mělo tlak na růst cen zmírnit.
Provázané trhy
Výpadky v produkci zkapalněného zemního plynu v Austrálii a Malajsii spolu s omezením dodávek LNG zapříčiněného také kvůli restrikcím na klíčových obchodních trasách na Dálném východě a napětí okolo zadržení jihokorejského tankeru Íránem, které zvedlo mimo jiné i ceny ropy, stály za prudkým nárůstem cen plynu na asijském trhu.
Únorový kontrakt na dodávku LNG se podle dat CME Group na asijském benchmarku, trhu JKM, obchoduje na rekordně vysoké úrovni okolo 15,5 USD/MMbtu (zhruba 46 EUR/MWh).
Cena zemního plynu pro nizozemský obchodní bod TTF s dodávkou v únoru se během středečního dne pohyboval na burze ICE okolo 18 EUR/MWh. Oproti pondělnímu dni tak cena kontraktu s únorovou dodávkou oslabila přibližně o 1,3 EUR/MWh, a to v důsledku předpovědi teplejšího počasí od poloviny ledna, jak informuje zpravodajský portál Montel.
Právě kombinace výhledu chladnějšího počasí a vysokých cen LNG na asijském trhu podpořila v posledních týdnech razantní nárůst cen zemního plynu na evropských trzích. Ta se ještě na začátku prosince pohybovala okolo 14,5 EUR/MWh.
Značný rozdíl v ceně mezi trhy v Evropě a Asii, který se pro únor pohybuje již téměř okolo 30 EUR/MWh, zapříčiní dle obchodníků omezené dodávky LNG do Evropy v nadcházejících měsících.
„Vše, co bude volné [náklady s LNG], nepoputuje do Evropy,“ uvedl obchodník s plynem s tím, že evropské ceny mají velký prorůstový potenciál v případě, kdy si spotřeba plynu vyžádá dodatečné dodávky LNG.
Evropské zásobníky plynu
Množství plynu v evropských zásobnících se nyní pohybuje okolo 73 % zaplněnosti, oproti stejnému období v loňském roce, který byl ovšem nadprůměrně teplý, je to rozdíl o více než 10 %.
„V Evropě se přebytek zásob [plynu] rozplývá jako sníh pod sluncem,” uvedl francouzský obchodník, přičemž dle jeho názoru čelí zvláště Spojené království možnému krátkodobému deficitu, co se týče dodávek plynu.
Španělsko
Spotové ceny plynu se ve Španělsku v tomto týdnu vyhouply na 40 EUR/MWh, tedy na úroveň blízkou 3letému maximu. Příčinou je panující chladné počasí a očekáváné 10% snížení dodávek LNG během ledna podle revidovaného výhledu španělského provozovatele přenosové soustavy Enagas.
Autor úvodní fotografie: JoachimKohlerBremen
Mohlo by vás zajímat:
Cena plynu v evropě je dána cenou ruského plynu.
Helmuti před měsícem nastartovali paroplynové elektrárny. Zadělali ovzduší a zdražili zemní plyn.
Navíc rusové a celá asie mají tuhou zimu. Sibižská tlaková výše a polární vortex nad norskem tomu nepomohl. Mohli by kdákat angličané bez větru.
Zelení greedealoví zloději mají ukradené peníze, těm je hej...
A cena ruskýho plynu je daná cenou plynu v Asii :) Rusové maj samozřejmě výrazně nižši produkční náklady než jsou aktualní ceny. Ale aby z toho lidi tady zas nedělali politiku tak Norové dokážou prodávat taky výrazně levněj. Ale proč by to dělali však jde jenom o peníze.
A Rusové jsou takoví otloukánci v obchodním světě. Každý jim hned jednu vrazí.
Spojené státy americké drží již od roku 2012 pozici leadera v oblasti těžby zemního plynu a ropy. Jen za rok 2018 vytěžily Státy takové množství plynu, které by České republice vydrželo na více než 100 let. Na druhém místě za Spojenými státy je Rusko, které těží méně zemního plynu než USA.
Ano, frakováním zdevastované části USA jsou super vizitkou zelené politiky USA. Kde jsou greendealoví ekologisté, aby křičeli, že tento plyn do evropy ne? Co dělají amíci s přebytky? Prodávají jej nátlakem do celého světa?
V loňském roce dovezla EU 27% plynu přes terminály LNG. Již jsem jednou psal, že je to hrozba pro Rusko a Putin to ví. Jinak Čína cenově znevýhodňuje Rusko v platbách za zemní plyn. Rusko s tím nemůže nic dělat.
Dovolím si nesouhlasit, ono je to totiž všechno spíš naopak.
Putin ví, že americký LNG je hrozba pro Rusko, tak proto se Rusko všemožně výhružkami a vydíráním snaží zastavit projekty na dovoz amerického LNG do Evropy???
Rusko dává Číně lepší ceny než pro Evropské odběratele proto, že Čína je pro něj dnes již důvěryhodnější a hlavně stabilnější partner s trvalým růstem. Žádné politické sankce, žádné arbitráže, žádné zlodějiny od tranzitních států navíc chráněných pokryteckým odběratelem.
Vy tvrdíte, že Rusko požádalo Čínu o nižší platby za zemní plyn?
Ne, to tvrdíte Vy :))
Jirko, denis je další umělohmotný blbec. V konečném důsledku rusové se stanou nezávislí na vývozu plynu do evropy, která je komunisticky vydírá společně s usa v občanské válce.
Hlavně číňanů je 1,3 mld. Kolik je lidí v eu. Co umí nabídnout? Zelenou krádež?
Informace zajímavá, ale když se bavíme o trhu tak by to chtělo spíš porovnání kolik plynu VYVEZLI. Plyn co sami spotřebují na trhu už asi nenabídnou, a vzhledem k tomu že US jsou druhý největší spotřebitel fosilních paliv, tak ta spotřeba uplně malá nebude... V Kalifornii tvoří plynové elektrárny přes 50% instalovaného výkonu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se