Vysoké ceny LNG v Asii táhnou nahoru ceny zemního plynu v Evropě

DomůPlynárenstvíVysoké ceny LNG v Asii táhnou nahoru ceny zemního plynu v Evropě

Vysoké ceny zkapalněného zemního plynu (LNG) v Asii budou pravděpodobně i v prvních týdnech roku 2021 způsobovat prorůstový tlak na ceny zemního plynu v Evropě. Následné očekávané zvýšení globální produkce LNG by ovšem mělo tlak na růst cen zmírnit.

Provázané trhy

Výpadky v produkci zkapalněného zemního plynu v Austrálii a Malajsii spolu s omezením dodávek LNG zapříčiněného také kvůli restrikcím na klíčových obchodních trasách na Dálném východě a napětí okolo zadržení jihokorejského tankeru Íránem, které zvedlo mimo jiné i ceny ropy, stály za prudkým nárůstem cen plynu na asijském trhu.

Únorový kontrakt na dodávku LNG se podle dat CME Group na asijském benchmarku, trhu JKM, obchoduje na rekordně vysoké úrovni okolo 15,5 USD/MMbtu (zhruba 46 EUR/MWh).

Cena zemního plynu pro nizozemský obchodní bod TTF s dodávkou v únoru se během středečního dne pohyboval na burze ICE okolo 18 EUR/MWh. Oproti pondělnímu dni tak cena kontraktu s únorovou dodávkou oslabila přibližně o 1,3 EUR/MWh, a to v důsledku předpovědi teplejšího počasí od poloviny ledna, jak informuje zpravodajský portál Montel.

Právě kombinace výhledu chladnějšího počasí a vysokých cen LNG na asijském trhu podpořila v posledních týdnech razantní nárůst cen zemního plynu na evropských trzích. Ta se ještě na začátku prosince pohybovala okolo 14,5 EUR/MWh.

Značný rozdíl v ceně mezi trhy v Evropě a Asii, který se pro únor pohybuje již téměř okolo 30 EUR/MWh, zapříčiní dle obchodníků omezené dodávky LNG do Evropy v nadcházejících měsících.

„Vše, co bude volné [náklady s LNG], nepoputuje do Evropy,“ uvedl obchodník s plynem s tím, že evropské ceny mají velký prorůstový potenciál v případě, kdy si spotřeba plynu vyžádá dodatečné dodávky LNG.

Evropské zásobníky plynu

Množství plynu v evropských zásobnících se nyní pohybuje okolo 73 % zaplněnosti, oproti stejnému období v loňském roce, který byl ovšem nadprůměrně teplý, je to rozdíl o více než 10 %.

V Evropě se přebytek zásob [plynu] rozplývá jako sníh pod sluncem,” uvedl francouzský obchodník, přičemž dle jeho názoru čelí zvláště Spojené království možnému krátkodobému deficitu, co se týče dodávek plynu.

Španělsko

Spotové ceny plynu se ve Španělsku v tomto týdnu vyhouply na 40 EUR/MWh, tedy na úroveň blízkou 3letému maximu. Příčinou je panující chladné počasí a očekáváné 10% snížení dodávek LNG během ledna podle revidovaného výhledu španělského provozovatele přenosové soustavy Enagas.

Autor úvodní fotografie: JoachimKohlerBremen