Domů
Plynárenství
Výstavba plynovodu Nord Stream 2 běží podle plánu, hotova je pětina
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Výstavba plynovodu Nord Stream 2 běží podle plánu, hotova je pětina

Stavba plynovodu Nord Stream 2 probíhá podle plánu, hotova je nyní pokládka přibližně pětiny z celkové délky potrubí. Projekt by měl být dokončen v prosinci letošního roku.

Paul Corcoran, finanční ředitel společnosti Nord Stream 2, v úterý na Evropské plynárenské konferenci ve Vídni uvedl, že dosud bylo položeno více než 500 kilometrů potrubí plynovodu Nord Stream 2. To představuje přibližně pětinu z celkové délky potrubí, která bude činit 2 400 km – dvě potrubí, každé s přibližnou délkou 1 200 km.

Dokončena byla pokládka německé části plynovodu. Práce nyní pokračují ve švédských a finských vodách. Povolení pro položení potrubí v dánských vodách by mělo dle Corcorana být přiděleno „později tento rok“.

Instalace potrubí plynovodu Nord Stream 2 v Německých vodách. Zdroj: Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Ještě v srpnu loňského roku se zvažovala alternativní trasa, která by se vyhnula dánským teritoriálním vodám v případě, že by nedošlo ke schválení projektu ze strany Dánska.

První z celkem dvou potrubí projektu Nord Stream 2 by mělo být dle současného průběhu výstavby dokončeno v listopadu, druhé v prosinci. Po dokončení plynovodu se zdvojnásobí kapacita přepravní trasy z Ruska po dně Baltského moře do Německa na 110 miliard krychlových metrů (bcm) zemního plynu ročně. Celkově si projekt vyžádá investici ve výši  9,5 miliardy eur (244 miliard korun).

Trasa plynovoud Nord Stream a Nord Stream 2. Zdroj: Gazprom

Zdroj úvodní fotografie: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Vladimír Pikora: Bojím se toho, že ceny plynu zdraží tak výrazně, že to řada domácností neunese
19. květen 2022, 05:00
Drahý plyn: vláda ví, že musí lidem pomoct, zvládne to ale státní správa?
18. květen 2022, 04:59
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
frank
4. únor 2019, 11:04

Zajímavé je, že z celkových nákladů 9,5 miliardy EUR se stále ještě shání 6 miliard, na to že má být letos hotovo, je to slušný balík...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se