Domů
Plynárenství
Vývoz LNG z Egypta letos vzroste o více než desetinu, většina plynu míří do EU
LNG Tanker Alto Acrux
Zdroj: Ken Hodge / Creative Commons / CC BY 2.0

Vývoz LNG z Egypta letos vzroste o více než desetinu, většina plynu míří do EU

Přestože jsou v posledních měsících zmiňovány jako jeden z významných dodavatelů zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy USA, dovoz značně roste i z jiných regionů. Tím je například i Egypt, který by letos měl navýšit export LNG o 14 %, stejně tak roste i podíl plynu, který vyváží do EU, kam již míří téměř veškerý vývoz.

Prudký nárůst dovozu LNG je jednou z cest, která letos EU pomáhá nahradit výpadek dodávek zemního plynu, který dříve proudil do Evropy plynovody z Ruska. Kromě často zmiňovaných Spojených států navyšují dodávky do Evropy i další země, jako například Egypt. Podle tamního ministra pro ropu a nerostné bohatství letos směřuje 90 % egyptského LNG právě do EU, v loňském roce se jednalo o zhruba 80 %.

Ministra Tarek El-Molla podle serveru S&P Global uvedl v ministerském prohlášení, že letos by měl vývoz LNG z Egypta meziročně vzrůst o zhruba 14 % na celkových 8 milionů tun, což odpovídá zhruba 11 miliardám metrů krychlových plynu. Egypt v současné době disponuje dvěma terminály pro vývoz LNG, Idku s roční kapacitou 7,2 milionů tun a Damietta s kapacitou 5 milionů tun.

Egypt letos v červnu podle serveru podepsal spolu s Izraelem a EU trilaterální memorandum o porozumění, které by mělo umožnit Izraeli vyvážet svůj plyn do EU skrz LNG infrastrukturu Egypta. Izrael totiž plánuje v následujících letech značně navýšit těžbu zemního plynu, a valná část z nové těžby by mohla skončit právě na evropském trhu. V tomto případě se však jedná o dlouhodobý záměr, jelikož nové dodávky by podle tamní vlády mohly Evropě pomoci nejdříve v roce 2024.

Těžba plynu v Egyptě v posledních letech značně stoupla

Nárůst vývozu LNG z Egypta umožnila sílící domácí těžba plynu, jelikož země má k dispozici významné těžební kapacity v offshore ložiscích, včetně ložiska Zohr. Podle S&P Global tak těžba plynu v Egyptě loni dosáhla 71 miliard metrů krychlových plynu, o 10 miliard kubíků více než v roce 2020 a o dvě třetiny více oproti situaci před 5 lety.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Křetínského EPH vstupuje na nizozemský trh, kupuje dvě plynové elektrárny
25. leden 2023, 16:49
Splněno: Česko s předstihem dosáhlo na cíl EU v úspoře plynu. Díky teplé zimě
24. leden 2023, 10:37
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516