Domů
Plynárenství
Izrael navyšuje těžbu zemního plynu, dodávat jej chce i do Evropy
Offshore těžba ropy a zemního plynu
Zdroj: Bureau of Safety and Environmental Enforcement / Public Domain Mark 1.0

Izrael navyšuje těžbu zemního plynu, dodávat jej chce i do Evropy

Izrael plánuje v následujících letech výrazně navýšit těžbu zemního plynu, přičemž značná část z nové těžby by mohla skončit na evropském trhu, který aktuálně hledá alternativní dodávky pro snížení závislosti na ruském plynu. V tomto případě se nicméně nebude jednat o krátkodobé řešení, jelikož nové dodávky by podle tamní vlády mohly Evropě pomoci nejdříve v roce 2024.

Izrael podle agentury Reuters těženým plynem v aktuální době nezásobuje pouze domácí trh, ale rovněž část své těžby vyváží do sousedního Egypta a Jordánska. Velká část z plánovaného navýšení produkce by však měla putovat na evropský trh. Podle agentury Reuters země v současnosti těží zhruba 20 miliard metrů krychlových plynu ročně, díky rozšíření stávajících polí a otevírání nových by však těžba mohla vzrůst na 40 miliard kubíků, tedy dvojnásobek.

„Doufáme, že se nám podaří vytvořit relativně rychle fungující proces a již během tohoto léta dosáhnout rámcové dohody,“ uvedl dle agentury Reuters Lior Schillat, generální ředitel izraelského ministerstva energetiky při příležitosti jeho nedávné návštěvy vrtné lodi nad polem Karish, které se nachází zhruba 90 km od pobřeží země a jehož provoz by měl být zahájen ještě v letošním roce.

Dohody tohoto typu jsou dle Schillata často zprvu uzavírány mezi vládami zemí, poté se finalizují v rámci privátního sektoru. Těžba z nových polí by dle něj nepomohla Evropě při hledání alternativních dodávek k ruskému plynu dříve než v roce 2024, dále rovněž neuvedl, které konkrétní evropské země či energetické skupiny by mohly být do těchto vyjednávání zapojeny.

Kromě těžby samotné bude nutné vyřešit, jak plyn z Izraele do Evropy dostat. Nabízí se několik možností, včetně dodávek plynu do zkapalňovacích terminálů v Egyptu, výstavby plovoucího zkapalňovacího terminálu pro přímý export LNG z Izraele či výstavby plynovodů. V případě plynovodů by se Izrael mohl napojit na soustavu Turecka nebo by mohl být vybudován delšího plynovod EastMed, který je již delší dobu ve stádiu přípravy, ale vzhledem k vysokým nákladům na jeho realizaci prozatím ještě nedošlo.

„Izrael musí jednat co možná nejrychleji, jelikož okno pro uzavření kontraktů, aby se stal významným dodavatelem plynu do Evropy, bude otevřené pouze po omezenou dobu,“ uvedla podle agentury Reuters konzultantka v sektoru plynárenství Gina Cohenová v reportu, který prezentovala jak izraelskému ministerstvu zahraničí, tak Evropskému parlamentu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Karel Navratil
21. květen 2022, 12:51

Ruský plyn bude vždy nejlacinější, jde o to, jestli ho naší vůdci dovolí z politických důvodů nakoupit... Čína a Indie na politiku nehledí, řídí se ekonomickými ukazately..

Láďa
21. květen 2022, 13:22

Pokud budete držet hubu a krok tak bude lacinější. Jenom že ne každý to tak chce.

Maly Jarda
22. květen 2022, 12:56

Pokud budeme držet hubu a krok tak bude všechno dražší, a nakonec to tady zbankrotuje .

Ladislav Novák
23. květen 2022, 02:55

No, ona ta Čína je stále TOTALITNÍ KOMUNISTICKÝ STÁT a Rusko se od stejného režimu z dob Stalina zase tak moc neliší. Takže jestli po životě v takových režimech toužíte, nikdo vám nebrání se tam přestěhovat. A nebudete muset dělat Putinovi trolla na českém internetu. :-P

A budete mít levný plyn...

Karel Navratil
21. květen 2022, 13:56

Zas přijde jiný dráb, jehož chleba budeme jisti a jeho píseň pěti... ?

Láďa
21. květen 2022, 19:56

Či píseň vy teď pějete?

Jan Stehlik
22. květen 2022, 09:59

No přece naší vrchnosti :-) . Jinak jste označen za švába. Holt myslel jsem si , že když se dva perou , že na tom třetí vydělá , ale my to nejsme .

Láďa
22. květen 2022, 10:24

Nebýt fatálně závislý na takovém darebáckém státu je nesporně výhoda. I pro vás protože můžete (i když tomu nevěříte) zpívat písničku jakou chcete.

Miloslav Černý
21. květen 2022, 14:36

Zločinější dráb než ten z východu by se dneska těžko hledal. Snad by si nikdo už nepřál, aby se naše možné budoucí utrpení rovnalo tomu na Ukrajině. Takové požáry se snadno dokážou rozšířit. Jistotu největší a zárověň nejbezpečnějš je ta, kterou nám nikdo nezdraží a nebude nikdy vydírat, je ta od slunce. Dokud nebude větší společenský konsenzus v našich řadách, tak nám budou zbývat jenom poraženecké nálady plné stížností, při kterých nebudeme mít zameteno před vlastním prahem.

Peter Zachara
21. květen 2022, 15:56

ideologicke kydy nie su porusenim diskuzie?

Maly Jarda
22. květen 2022, 18:13

"Zločinější dráb než ten z východu by se dneska těžko hledal. " .. já bych měl pár tipů : USA , Britské Imperium, Sauská Arábie , Katar .. jen pár příkladů z naších "přátel a spojenců"

Richard Vacek
21. květen 2022, 14:55

Stačí najít hejla, který se zbaví levného dodavatele a je ochoten si připlatit.

Kolik že činí aktuální přirážka za dodávku od toho správného dodavatele?

Ivica Bojič
21. květen 2022, 19:46

Je zajímavé, kolik je zrovna na energetice ruských trolů, případně bezcharakterních lidí, kterým je jedno utrpení Ukrajinců a o ceny z krátkodobého hlediska. Brali jsme sice levný ruský plyn, ale teď nás ta závislost bude stát mnohem mnohem víc, než kdybychom minimálně od 2014 více diverzifikovi. Tací vidí, že je nutné budovat závislost na SSSR, já si zase myslím, že nesmí mít žádná země, ani USA, ani Izrael, ani SSSR takový vliv na tak důležitou komoditu.

Richard Vacek
22. květen 2022, 08:40

Bezcharakterních lidí, kteří zneužívají Ukrajince, bylo, je a bohužel bude spousta. Snad se nám podaří odvrátit to, kam EU kvůli takovým směřuje - tedy k bídě a nedostatku energií.

Zatím se jim podařilo dosáhnout zvýšení cen řady surovin a energeticky náročných výrobků a tím zvýhodnit země oplývající nerostnými surovinami.

Například taková cena černého uhlí stoupla za pouhý měsíc o 50% poté, co EU vyhlásila, že ho nebude kupovat z Ruska.

Karel Navratil
22. květen 2022, 11:35

Zkrátka, když nekdo něco ma a druhy nikoli, musí se ten, co nic nemá přihrbit, tak to bylo a bude... Dnes je vykup starého železa 10 korun, loni to byl hutní materiál nový.... Nic nekupovat od Ruska nelze, jinak si na nás namasti kapsu prekupníci.... Za vsim je nedodrzeni Minskych dohod, pod které se zapadni státy podepsaly...

Jan Veselý
22. květen 2022, 13:21

Ano, Rusové je nedodržovali, stejně tak jako si vytřeli zadek s Bělověžskými.

Ladislav Novák
23. květen 2022, 02:59

Rusko nedodržuje žádné dohody, ani ty z Minsku. Tak mu tady nedělejte trolla. :-/

petr
22. květen 2022, 09:59

Paměť člověka je velice krátká. Dovolím si zde porovnání nákladů za energie v roce 1988 a nyní a to ve srovnání příjmů seniorů (můj dědeček a dnes maminka, stejný stupeň vzděláni..)

Děda penze 1045 Kčs, maminka dnes 17450 Kč tedy poměr : cca 16 / 1

a ceny :

elektřina průměr 1 kWh 1988 : 0,8 Kčs tedy dnes by měla být 12,8 Kč a skutečnost cca 4,5 Kč

benzín 8 Kčs za litr a dnes by měl být : 128 Kč/litr

hnědé uhlí ořech 2 : 45 Kčs/ q tedy 720 Kč /q skutečnost 410 Kč/q

zemní plyn 1 kWh 0,12 Kčs a dnes by měla býr 1,92 Kč/kWh .... válečné ceny 2,70 Kč/kWh nebo rok 2020 pak jen 0,70 Kč/kWh....

Tedy kromě vyděračských Putinovských cen zemního plynu jsou všechny energie daleko levnější ke kupní síle současného důchodce než za socíku....

A naši prarodiče žili a nebláznili jako současní senioři, chovali slepice, králíky a byli možná daleko šťastnější než současní co šílí ve slevových akcí supermárketů...

Pamatuji si jak jsem o prázdninách pomáhal sušit seno a sbíral u spolužáků tvrdý chleba pro slepičky a jaké to byly hezké prázdniny....

Karel Navratil
22. květen 2022, 16:17

Milý petr, jsem dost stár, abych mohl hodnotit a posuzovat jak bylo dříve a jak nyní, pro obyčejného pracujícího. V roce 1980 jsem měl rozestavěný dům a narodila se nám první dcera, plat jsem měl jako skladník 3 000 čistého.Když jsem šel před 6 roky do penze, měl jsem na tom samém pracovišti plat 13 000 čistého, dnes penze 16 000.

Elektřina tehdy stála 0,54 a dnes něco přes 6 kčs(https://nelumbo.cz/wp-content/uploads/2021/07/Prumer-cen-elektriny-.pdf)Uhzlí kostka stála tehdy 17 korun, takže za 50 metráků jsem dal 850 koruna dnes stojí 500 korun a za 50 dám tedy 25 000, tehdy jsem tedy měl fůry 3 za plat.Dům jsem postavil za 200 000, dnes tentýž, ale starý 40 let stojí 8 mio.....voda stála asi 6 haléřů a dnes i se stočným 100 korun.....bydlení v paneláku bylo za 250 korun měsíčně, dneska v tomtéž bytě chtěji 7 000....Mohl bych pokračovat, ale kdo nezažil, nemůže posuzovat......

Miloslav Černý
22. květen 2022, 13:28

Nic netrvá věčně. Je třeba max. usilovat o větší demokratičnost v Rusku. Násilí plodí násilí, což platilo vždycky. Jestliže Rusko začalo razit opětovně tuto cestu, protože nedokázali vládní představitele nabídnout jinou cestu, jde jim hlavně o jejich vliv nikoli prospěch národa, světu nezbývá než této hrozbě čelit nejtvrdšími přijatelnými opatřeními z cílem donutit agresivní Rusko k co nejrychlejšímu ukončení války, což bude přínosem celého světa. To je prioritně nejdůležitější opatření pro navrácení cen energií a komodit do přirozeného normálu. Jestliže dokáže někdo přijít s jiným řešením neměl by si ho sobecky nechávat pro sebe, neboť jinou společnou lodí, na které plujeme a dlouho budem, což je naše matička, disponovat nebudem. Máme co dočinění se změnou klimatu a jakékoliv války nám celou situaci jenom zhoršují.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se