Domů
Plynárenství
Vývoz LNG z USA vzrostl meziročně o 60 %, do EU rostl dokonce až čtyřnásobně
Švédský LNG terminál v oblasti Nynashamn se po své otevření v roce 2011 stal prvním zařízením v oblasti Baltského moře. Autor: Jan Arrhénborg / AGA
Zdroj: Jan Arrhénborg / AGA

Vývoz LNG z USA vzrostl meziročně o 60 %, do EU rostl dokonce až čtyřnásobně

Vývoz amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) vzrostl oproti předchozímu roku o 60 %, přičemž pouze do Evropy vzroste alespoň čtyřnásobně. Jak informovala agentura Reuters, v roce 2020 bude trh s americkým LNG čelit nejistotě v podobě klesající poptávky a zvýšené konkurence vývozců. 

Celkem čtyři nová zařízení pro zkapalňování zemního plynu byla uvedena do provozu v USA v roce 2019 – jednalo se o Cameron LNG Train 1, Corpus Christi LNG Train 2, Elba Island a Freeport LNG v Texasu. I díky tomu vzrostl export amerického zkapalněného zemního plynu o 60 %. Do roku 2024 by se USA měly stát hlavním světovým exportérem LNG.

LNG v posledních letech získalo na atraktivitě díky nízkým cenám zemního plynu v USA i ve světě. Přestože jsou náklady na zkapalnění a přepravu plynu podstatnou položkou v celkové ceně, stává se stále významnější alternativou ke spalování uhlí, zejména s ohledem na nižší emise CO2.

Rok 2019 ovšem, mimo jiné, naznačil, že existuje přebytek LNG exportních kapacit, když neobvykle teplá zima v Asii přinutila některé lodě s LNG změnit destinaci a místo Asie zamířit do Evropy.

Jak na asijském, tak i evropském trhu přitom ceny zemního plynu poklesly v roce 2019 až o 40 % (dle kontraktů na dodávku na následující měsíc v Asii a nizozemském obchodním bodě TTF).

V důsledku poklesu ceny a zvyšující se konkurence mezi americkými provozovateli LNG terminálů lze také předpokládat, že některé terminály bez dlouhodobých kontraktů na přepravu plynu dočasně pozastaví provoz. Stejně tak mohou být některé plány na rozvoj dalších terminálů pozastaveny nebo zcela zrušeny.

Stejně jako v posledních letech má nyní na poptávku vliv teplejší zima a nyní i lehce zpomalující světová ekonomika. V důsledku toho již někteří obchodníci využili možnosti zrušit dodávky LNG, případně byli nuceni je přeprodat jiným obchodníkům.

Současný vývoj tak přidělává starosti především těžařům plynu v USA, kteří ve velkém spoléhají na export LNG. Klesající poptávka po LNG navíc může ohrozit i plánované LNG projekty – někteří developeři odložili plánovaná konečná investiční rozhodnutí na rok 2020.

Nárůst exportu LNG do EU bude až čtyřnásobný

Podstatný nárůst exportu zemního plynu zaznamenaly USA do Evropy, kde dovoz vzrostl až čtyřnásobně. Jen v období do 19. listopadu 2019 dovezly členské státy EU 13,6 mld. m3 zkapalněného zemního plynu z USA, zatímco v předchozím roce to bylo pouze 3,3 mld. m3.

Import LNG do EU z USA. Data Evropské komise do 19. listopadu 2019
Import LNG do EU z USA. Data Evropské komise k 19. listopadu 2019

Nejsilnějším měsícem přitom byl listopad, kdy bylo v období pouze do 19. listopadu dovezeno cca 2,5 mld. m3 zemního plynu. Významným milníkem na cestě k vyššímu dovozu LNG do Evropy byla schůzka z července 2018 mezi J.C. Junckerem a Donaldem Trumpem, kde se oba dohodli na podpoře dovozu amerického LNG do Evropy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se