Domů
Plynárenství
Zástupci zemí EU se shodli na německo-francouzském kompromisu pro Nord Stream 2
Nord Stream 2. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Zástupci zemí EU se shodli na německo-francouzském kompromisu pro Nord Stream 2

Zástupci členských zemí Evropské unie se dnes shodli na kompromisní variantě nových energetických pravidel, která právně omezí, avšak neznemožní výstavbu plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa. Francie a Německo na poslední chvíli dojednaly kompromis, který zpřísní stávající pravidla přepravy plynu, aniž přímo ohrozí Berlínem podporovaný projekt chystaný ruskou společností Gazprom.

Podle přijatého návrhu bude za uplatňování pravidel EU pro plynovody se třetími zeměmi, jako je Rusko, odpovídat ta země, na jejímž území se napojují do evropské sítě. V případě budovaného Nord Streamu 2, který povede po dně Baltského moře, to tedy bude Německo.

Kompromisní text schválili velvyslanci členských států EU v Bruselu. Podařilo se tím zamezit rozkolu mezi Paříží a Berlínem. Vztahy dlouhodobých spojenců mohla poškodit změna postoje Paříže, která se ve čtvrtek rozhodla přidat na stranu menších zemí a podpořit rozšíření současných energetických pravidel EU na soustavy propojující unijní státy s třetími zeměmi. Německo tím ztratilo partnera pro blokační menšinu a tím i šanci přijetí směrnice odvrátit. Dnešní souhlas velvyslanců otevřel cestu o vyjednávání mezi Evropským parlamentem a členskými státy EU, které budou rozhodovat o jejím konečném přijetí.

Směrnice mimo jiné státům ukládá zajistit nezávislost provozovatele plynovodu a dodavatele plynu, přičemž v případě Nord Streamu 2 obě tyto činnosti vykonává Gazprom. Kontrola plnění tohoto bodu bude na základě přijatého kompromisu na Berlínu. Podle unijních zdrojů agentury Reuters by se Německo mohlo pokusit vyjednat si výjimku z evropských pravidel nebo dohodnout s Ruskem na změně provozu chystaného plynovodu.

Paříž náhlou změnu svého přístupu vysvětlila snahou podpořit evropskou energetickou bezpečnost a také Ukrajinu, kterou Nord Stream 2 připraví o tranzitní poplatky za prodej ruského plynu do Evropy přes její území. Německo odmítalo zpřísnění pravidel kvůli obavám, že by pak nový plynovod projekt mohl být mnohem méně výdělečný nebo dokonce ztrátový. Naproti tomu podle firmy Uniper, která se na projektu rovněž podílí, nové požadavky stavbu nijak neovlivní.

Vládnoucí politici obou zemí označili přijatý kompromis za vyhovující řešení. Naději, že se státy Evropské unie dokážou dohodnout na jednotném stanovisku, dnes vyjádřil i Kreml. Zároveň uvedl, že podle jeho názoru přinese projekt Nord Stream 2 užitek všem zemím EU.

Chystaný plynovod, který spojí Rusko přímo s Německem po dně Baltu, je trnem v oku především Ukrajině a Polsku. Proti jsou i USA. Podle těchto zemí jde stavba proti zájmům EU, zvyšuje závislost na Rusku a nese s sebou riziko další destabilizace Ukrajiny. Plynovod, který si vyžádá investici 9,5 miliardy eur (245 miliard Kč), se začal stavět loni, dokončen má být do konce letošního roku. Dosud se postavila asi pětina z plánovaných 2400 kilometrů potrubí.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Loudil
8. únor 2019, 16:40

To je dobrá zpráva. Já si vařím ráno čaj na ruském plynu už 30 let a vůbec nemám pocit, že mám : "Ruskou kudlu v zádech". Čaj mi bude chutnat stejně, ať mi ho ohřeje ruský nebo norský plyn. Dnes se v zemích Západu začíná pořádat přímo hon na čarodějnice, tedy ty ruské a čínské. Brzy už budeme možná v zaměstnání podepisovat petice : "Proti ruskému vměšování" ,Proti čínským hackerům" ...apod. Vrátíme se tak o 60 let nazpátek. Svět je dnes multipolární, u nás se ovšem vyžaduje , aby se lidé stavěli do jednoznačné pozice : "Ty jsi s námi nebo proti nám ?" Něco jako kdysi Mccarthismus z 50 let. Takže zelená pro Nord Strem II je konečně jedno rozumné slovo znamenající pokrok ve spolupráci mezi národy, ať už u nich doma panuje zřízení jakékoliv. I totalita je třeba v zemích jako Egypt tím nejlepším možným politickým systémem. Jinak chaos, bordel, válka , pumové útoky .... takže chvála totalitě "za určitých podmínek".

Ivan Novák
9. únor 2019, 10:36

Nejde o komoditu, o tom spor není. Jde o pravidla přístupu k infrastruktuře - oddělený provozovatel a jeho rovný přístup k třetím stranám při prodeji přepravní kapacity té trouby.

Josef Novák
9. únor 2019, 20:37

O politiku jde take. To, ze NS2 posili zavislost EU (diky Energiewende zejmena Nemecka) na Rusku a znacne ekonomicky a politicky oslabi Ukrajinu nemuze byt sporu. Osobne mam ze stale posilujici osy Moskva - Berlin velke obavy.

Petr
9. únor 2019, 21:33

Jak přesně se zvedne zranitelnost a závislost EU, když k přepravní trase pro ruský plyn přez Ukrajinu se vybudují ještě trasy přez Turecko a Německo?

Rusko může sibiřské suroviny měnit za průmyslové zboží už i jen s Čínou, ale pro centrální Evropu jsou nejlevněji dostupné suroviny pořád ty z Ruska.

Pokud by chtěla být EU skutečně samostatná, tak alespoň pořádně podporuje a rozvíjí místní jádro včetně do budoucna vytápění a vodíku, ale ani to třeba v porovnání s Čínou nezvládá rozvíjet, takže těžší věci jako těžba surovin z volných moří a oceánů je ještě neskutečně daleko vzdálenější.

Čili pro Česko zůstane pořád v tomto nejvýhodnější obchod s regionem Ruska, i kdyby se byrokracie EU vzchopila a zavedla 20% cla, aby měla její jižní předlužená netáhla vůbec nějakou šanci na profitabilní práci.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se