Zemní plyn bude podle CEO Qatargas hrát hlavní roli při přechodu k nízkoemisní energetice

DomůPlynárenstvíZemní plyn bude podle CEO Qatargas hrát hlavní roli při přechodu k nízkoemisní energetice

Výkonný ředitel společnosti Qatargas, která spadá pod státem vlastněnou společnost Qatar Petroloeum, promluvil o důležitosti LNG (zkapalněného zemního plynu) a jeho výhledu do budoucna. Katar je v současnosti největším exportérem LNG na světě.

Sheikh Khalid bin Khalifa al-Thani prohlásil, že zemní plyn nadále zůstává nejrychleji rostoucím fosilním palivem, jelikož těží ze své flexibility, ekonomické konkurenceschopnosti a nízkoemisního profilu. Proto také bude hrát významnou roli při přechodu k nízkoemisní energetice, která bude podpořena industrializací a poptávkou po elektrické energii v rozvíjejících se zemích v Asii a Africe, zejména pak v Indii a Číně.

Dle jeho výhledu bude poptávka po energii i nadále stoupat nejen z důvodu růstu rozvíjejících se ekonomik, ale také z důvodu růstu populace, která se má do roku 2040 přiblížit 9 miliardám obyvatel.

Výkonný ředitel Qatargas očekává zvyšující se poptávku po zkapalněném zemním plynu, která má v roce 2035 dosáhnout 600 mil. tun. Ve srovnání s rokem 2017 se jedná o více než 100% nárůst.

Sheikh Khalid dále zdůraznil, že Katar k tomuto nárůstu dodávek LNG přispěje přidáním 33 mil. tun do své stávající kapacity ve výši 77 mil. tun, aby celková kapacita země dosáhla 110 mil. tun. V zemích, jako je Indie, kde hlavní roli v energetickém mixu stále hraje uhlí, je dle Sheikh Khalida plyn vhodným substitutem ropy, čímž se zajistí čistší vzduch i lepší životní úroveň.

Konec Kataru v ropném kartelu OPEC

Katar k 1. lednu 2019 vystoupil z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Stal se tak první zemí z oblasti Blízkého východu, která tak učinila.

Jako důvod svého odchodu Katar uvedl právě zájem země soustředit se na rozvoj plynárenského průmyslu. V rámci OPEC patřil Katar mezi nejmenší producenty ropy.