Domů
Plynárenství
Cena plynu pro evropský trh je na dvouletém maximu, vliv má chladné počasí

Cena plynu pro evropský trh je na dvouletém maximu, vliv má chladné počasí

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se dnes dopoledne dostala na dvouleté maximum, respektive nejvýše od února 2023. Před 10:15 SEČ komodita ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku zdražovala o 4,9 procenta na 58,46 eur (1220 Kč) za megawatthodinu (MWh). Vliv má chladnější počasí, které se podle předpovědí očekává na severozápadě Evropy až do konce měsíce, což zvyšuje poptávku po plynu, uvedla agentura Reuters.

Evropa kvůli zastavení toku ruského plynu přes Ukrajinu od začátku letošního roku musí nahradit dodávky zhruba pěti procent suroviny, a více tak spoléhá na zásobníky, jejichž úroveň je už pod průměrem pro toto roční období. Ruský plyn přestal přes Ukrajinu proudit, protože na konci loňského roku skončila pětiletá smlouva o tranzitu, kterou vláda v Kyjevě odmítla prodloužit.

Ukrajina od minulého týdne zvyšuje dovoz plynu z Polska, Maďarska a ze Slovenska po sérii ruských raketových útoků na ukrajinská plynárenská zařízení, píše Reuters. Kyjev bude i dnes importovat zemní plyn ve vysokém objemu 16,3 milionu metrů krychlových, stejně jako v neděli.

„Po útocích ztracený plyn musí Kyjev zjevně kompenzovat právě vyšším dovozem ze Slovenska či Maďarska. Jde o paradoxní situaci, neboť obě země jsou s Kyjevem ve střetu právě ohledně plynu. Vadí jim právě to, že Kyjev od začátku letošního roku neumožňuje přepravu plynu přes své území,“ sdělil ČTK hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Trading, cena, ceny
Ilustrační foto

Ukončení tranzitu Moskvu povzbuzuje k útokům na ukrajinskou plynovodní síť, protože Rusové už nemají co ztratit, upozorňuje Kovanda. „Co hůř, Ukrajina už nemůže z tranzitu odebírat plyn sama pro sebe. Dokud tranzitem tekl ruský plyn, jeho část si brala pro sebe. Nakoupila jej oficiálně třeba od Slovenska, kam už tedy ovšem nikdy nedotekl. Kyjev si jej jakoby odčerpal pro sebe ještě na ukrajinském území,“ dodává Kovanda.

Popsanému režimu se říká virtuální zpětný tok, protože ruský plyn – mezitím koupený už Slovenskem, tedy obchodně už plyn slovenský – proudí jakoby, tedy virtuálně, zpětně, ze Slovenska na Ukrajinu. S ukončením tranzitu ruského plynu ale Kyjevu skončila možnost ruský plyn v rámci virtuálního zpětného toku odebírat.

Invaze ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022 přispěla v Evropě k energetické krizi, kkdy se skokově zvýšily regionální ceny plynu a pak i ceny zkapalněného zemního plynu (LNG) ve světě. Ceny plynu se ale začaly výrazněji zvyšovat už před válkou na Ukrajině. Podle části ekonomů je to v souvislosti s takzvanou Zelenou dohodou pro Evropu (Green Deal), ve které Evropská unie stanovila harmonogram rychlého odklonu od fosilních paliv.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Jaroslav Loudil
10. únor 2025, 17:58

V lednu i únoru je polední teplota 5 stupňů nad nulou v průměru , tak si nemyslím, že je chladno. Zažil jsem začátek roku 1987 , kdy 2 měsíce v kuse byla ranní teplota mínus 15 až mínus 25 stupňů. Dopoledně na MDŽ 8.března 1987 jsme s manželkou vyráželi na běžky při mínus 10 stupních a 20 cm sněhu z domu poblíž Plzně. Rád bych, kdyby se to znovu vrátilo ! Dva měsíce v kuse ráno pořád mínus 20 stupňů, pak bych se šel podívat na % naplněnosti našich zásobníků plynu.

Dpetr
10. únor 2025, 21:53

Změna klimatu je opravdu neskutečně rychlá a pozorovatelná i prostým okem. Přesto ji tady bude většina lidí popírat, tvrdit, že je to naopak lepší, nebo že za ni nemůžeme a v nejlepším případě, že s ní nic neuděláme.

Petr prochaska
11. únor 2025, 07:42

O trošičku se oteplilo, ale nic podstatného, aspoň nemusíme tolik topit a v létě se pár teplých týdnů také přežije.

Zvýšená teplota je hlavně důsledkem stále narůstajícího počtu obyvatel a přetváření krajiny - snižování odrazivosti Země - asfaltování, odebírání biomasy z polí, znečištěný tmavší sníh v polárních oblastech, městské tepelné ostrovy, apod...

Bojovat proti oteplování se samozřejmě dá - odrazit více energie do vesmíru například preferencí světlejších povrchů. Ale to dá udělat vždycky, takže nyní není potřeba nějaké oteplování řešit.

Július Mikula
11. únor 2025, 08:29

Najväčší vplyv na teplotu planéty má zvyčajne najbližšia hviezda.

Vítězslav Novák
12. únor 2025, 09:10

Jojo, zrovna jsem se kouk ven, jak se tam globálně oteplilo...

Dpetr
12. únor 2025, 09:40

Až na to, že zjevně nechápete také rozdíl mezi klimatem a počasím.

Petr prochaska
11. únor 2025, 07:34

Jj tenkrát byly podprůměrné teploty a v podstatě se podobná situace může stát i dnes, stačí vhodné nastavení tlakových útvarů a rozpad vortexu.

Vítězslav Novák
12. únor 2025, 09:15

Taky jsem už zažil ledascos - na Silvestra 1978 +10°C, 1.ledna 1979 -20°C. A uhelné prázdniny. Na vojně v zimě 1983/84 jinovatku na spacáku kolem huby. Na cimře!

Však se tenkrát taky strašilo (a zajímavá věc - taky strašili "ekologové"!) globálním ochlazením, které mělo nastat krátce po r. 2000...

A co?

Milan Vaněček
12. únor 2025, 09:38

Taky si to pamatuji, byli jsme s dětma na chalupě, zamrzlo topení u Š105, dojeli jsme jen do blízké vesnice, tam děti přečkaly v teple u neznámých, dobrých lidí, já rozmrazil topení a dojel zpět na chalupu, do Prahy pak za pár dní.

Mladí aktivisté toho moc nepamatují, když jsou jedna či dvě dekády u nás teplé, tak si myslí pohroma. Přitom jižněji v USA, než jsme my, mají teď zase velkou zimu (a tam aktivisté mají jiné problémy).

Všichni spoléhají na měření teploty z družic, ale tam nejsou dobré dlouhodobé (více než 30 let, s dobrou baseline) údaje k disposici, obdobně nejsou dlouhodobé dobré údaje z družic o intezitě záření dopadající ze slunce na horní hranici naší atmosféry. Až budou spolehlivé aspoň padesátileté údaje, tak budeme skutečně VĚDET jak to s tou klimatickou změnou (která tu je, nahoru, dolů, stále s lidstvem od počátku)

Dpetr
12. únor 2025, 11:37

U nás stoupá teplota už šedesát let.

Vítězslav Novák
13. únor 2025, 07:51

Klimatická změna je s planetou Zemí od té doby, co má Země nějakou atmosféru a tedy i nějaké klima - a to je plus-mínus-autobus tak 4 miliardy let. Země už zažila období sněhové koule i mnohem vyšší teploty v druhohorách, mnohem dřív i ekologickou katastrofu zapříčiněnou odpadem z fotosyntézy - prudce jedovatým kyslíkem. Že není jedovatý? Většina tehdejších životních forem by měla jiný názor, pokud by měla vůbec nějaký názor.

A lidstvo zažilo ve své psané historii několik klimatických optim (vyšších teplot) i propadů za nižších. Středověké optimum kolem roku 1000, kdy vyšší teploty umožnily prudký nárůst životní úrovně a v důsledku toho i kulturní rozvoj, relaxaci z "temných století" (hlavně studených), výstavbu katedrál atd. se pokusil Mann zalhat, aby mu vyšla jeho neslavná hokejka.

Za Karla IV. byla hranice pěstování vína výrazně severněji, ovšem už se schylovalo k ochlazení a husitům. Za Rudolfa II. se v Polabí pěstovaly melouny (a dvůr neplatil - proto o nich víme), a pak přišlo prudké ochlazení Malé doby ledové, Třicetiletá válka a holandské krajinky s bruslaři na kanálech. A dosud se teploty z toho období nevzpamatovaly.

Dpetr
13. únor 2025, 08:27

Už v současné době jsou teploty vyšší, než v době onoho optima. A stále rostou.

Jan Veselý
12. únor 2025, 10:34

Trochu k věci. To ochlazení hrozilo kvůli emisím prachových částic a SO2 do ovzduší. "Naštěstí" pro tenhle problém, mají tyhle emise taky zcela neokecatelný a okamžitý efekt na zdraví lidí a ekosystémy. Proto se ten problém taky už přes 60 let systematicky a úspěšně řeší. Např. v ČR jsou tyhle emise dnes cca 100x menší než před 40 lety.

"Ekologové" varovali před problémem a ten problém nenastal, protože byl systematicky řešen a dnes již redukován na naprostou marginálii.

Tohle je obrovský úspěch. Akorát vy jste to vůbec nepochopil, protože nejspíše vůbec neznáte detaily.

Vítězslav Novák
13. únor 2025, 07:53

Hlavně jak globální ochlazení, tak globální oteplení - a dnes modernější globální změna klimatu (je to bezpečnější, že...) má být zapříčiněna člověkem, tím Zlým a Grétu neposlouchajícím...

Jan Veselý
13. únor 2025, 08:20

Jo, je s tím problém. Hlavně tedy s idioty, kteří "řeší" problém tak, že (hlasitě) popřou jeho existenci. A nebojte, planeta bude v pohodě. Život na Zemi to taky zvládne, zvládl horší věci. Důsledky budou ovšem dost nepříjemné pro velkou spoustu lidí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se