EU podepsala s Ázerbajdžánem smlouvu o zdvojnásobení dodávek plynu
Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová dnes v Baku podepsala memorandum o porozumění, které předpokládá, že Ázerbájdžán zdvojnásobí dodávky plynu do Evropské unie. Do roku 2027 by tak mělo z Ázerbájdžánu do unie ročně směřovat nejméně 20 miliard metrů krychlových plynu. Komise to dnes uvedla v tiskové zprávě. EU se snaží získat dodavatele místo Ruska, které v únoru napadlo Ukrajinu, za což na něj unie uvalila sankce.
„Dnes tímto novým memorandem o porozumění otevíráme novou kapitolu naší energetické spolupráce s Ázerbájdžánem, klíčovým partnerem v našem úsilí odklonit se od ruských fosilních paliv,“ uvedla von der Leyenová.
Ázerbájdžán už dodávky zemního plynu do EU zvyšuje z loňských 8,1 miliardy metrů krychlových na očekávaných 12 miliard letos, uvedla komise. To podle ní pomůže dorovnat výpadky ruských dodávek.
Evropská unie ale potřebuje plynu násobně více. Podle webu Statista loni spotřebovala 396,6 miliardy metrů krychlových plynu.
Hlavní trasa pro přepravu ruského plynu do EU, ruský plynovod Nord Stream 1, je od minulého týdne do 21. července odstaven kvůli plánované údržbě. V Evropě však panují obavy, že po odstávce už jím surovina do Evropy nepoteče. Společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml a která vývoz plynu potrubím z Ruska zajišťuje, v červnu snížila tok plynu v Nord Streamu 1 zhruba na 40 procent původní kapacity.
V dnes podepsaném memorandu se kromě dodávek plynu zmiňuje i spolupráce v oblasti obnovitelných energií. Ázerbájdžán, který je autoritativně řízenou bývalou sovětskou republikou a s Ruskem pěstuje úzké vztahy, má podle von der Leyenové v této oblasti obrovský potenciál, především pokud jde o větrné elektrárny na moři a zelený vodík. Baku by se tak z dodavatele fosilních paliv vyvinul v partnera pro obnovitelné energie.
Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev zdůraznil, že otázky energetické bezpečnosti jsou důležitější než kdykoli předtím. „Dlouhodobá, předvídatelná a spolehlivá spolupráce mezi EU a Ázerbájdžánem v oblasti energetiky má samozřejmě velkou hodnotu,“ řekl dnes při podpisu dohody. EU a Ázerbájdžán nyní pracují na brzkém uzavření dohody, která by měla jejich spolupráci prohloubit.
Mohlo by vás zajímat:
Ázerbajdžán před řádově měsíci napadnul sousední Arménii a vzal jí podstatnou část území. Proč západ nezačal dodávat Arménii zbraně , proč nedal sankce proti Ázerbajdžánu. Proč u nás nevlají Arménské vlajky ? Proč tady místní Rusobijci neprotestují ? Vždyť jsou tak čestní ne ? Všimněte si, že nenapsal ani jeden.... Jaké jsou morální hodnoty západu - já vám to povím žádné nejsou jde jen o to ovládat a využívat ostatní národy a když to nejde, tak jim škodit. To je politika především USA posledních 30 let.
To bylo ale Ázerbájdžánské území zabrané Arménií.
Přesně tak, Armény vyhlášena a vojensky kontrolovaná republika Náhorní Karabach nikdy nebyla uznána žádným státem, dokonce snad ani Ruskem. Jenom megahlupak či lhář a demagog toto území může nazývat Arménii.
Cesta diverzifikace zdrojů plynu je samozřejmě správná, škoda jen že k tomu dochází takto pozdě.
Jo a od kdy prosím Vás Náhorní Karabach byl součástí Arménského království už 180 let před naším letopočtem. A podle statistiky tam v roce 1926 tam žilo 93% Arménů. Dnes je jim tam musí žít skvěle pod muslimskou totalitou.... To naše televize neukáže.... Ázerbájdžán - skutečně skutečně "vyspělá demokracie" a skvělý spojenec EU. jen co je pravda.... podporují Turci ti zabili na začátku 20 století asi 800 000 Arménů a zhruba stejný počet jich vyhnali.
Člověk může mít sympatie ke křesťanské Arménii, ale " Republiku, vyhlášenou místními Armény a zabírající 16 % ázerbájdžánského území, na území Karabachu a koridoru přilehlého k Arménii, mezinárodně nikdo neuznal." Viz wiki.
Krom toho jsou i jiné důvody.
Hlavně praktická nemožnost západu do konfliktu o Karabach nějak vstoupit kvůli geografické poloze.
Rusko několik měsíců lhalo jak se nechystá napadnou Ukrajinu, Ruský útok má čistě zástupné důvody. Rusko chtělo obsadit celou Ukrajinu.
Ukrajina směřovala orientací na západ, což samozřejmě vyvolá větší odezvu západu, pokud se tomu Rusko rozhodne zabránit vojensky.
Takže jižní Slovensko je vlastně maďarské území a Kaliningrad je německé území a celé Norsko je vlastně švédské... takhle to přece nesmí fungovat :) Jednou se mezinárodní společenstvo dohodlo, že to území patří Azerbajžánu, tak patří Azerbajžánu a je jedno co bylo před 2000 lety
Mno Ázerbajdžán s úzkými vztahy k Rusku je nepochybně nejlepší volba. Rusko jej může kdykoliv obsadit a Ázerbajdžánci je ještě budou vítat, ale oni je ani nemusí obsadit, protže oni budou poslouchat Putina a dělat co řekne on. Takže pokud bude potřeba, tak ten plyn na Putinův rozkaz zastaví. Tzn. z bláta do louže.
To si pletete s Arménií. Azerbajžán má neutrální vztahy s Ruskem a Rusku dost leží v žaludku, ale právěže ho obsadit nemůžou (nemají ani společnou hranici)
nie je zaujimave, ze autoritativny rezim lezi Rusku v zaludku, ale demokratickej Europe je to dolezity spojenec?
Rusku nevadí proto, že je autoritativní, ale protože mu nejde na ruku jako dříve, a orientuje se na Turecko.
Azerbajdžan rozhodně nemá s Ruskem úzké vztahy. Je to spíš velká nouze.
ten, kto doda 20 mld namiesto 400 mld je nazyvany klucovym partnerom?
Postfakticka doba, zelenemu maniakovi staci nakukat hocaku hlupost, bude aj tak krochkat blahom.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se