Domů
Plynárenství
IEA: USA budou do pěti let největším vývozcem LNG, Čína dovozcem
LNG terminál

IEA: USA budou do pěti let největším vývozcem LNG, Čína dovozcem

Plynárenství
11 komentářů
17. červenec 2019, 13:50
ČTK

Spojené státy se do pěti let stanou největším vývozcem zkapalněného zemního plynu (LNG) na světě, zatímco Čína bude jeho největším dovozcem. Předpověděla to dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Vývoz LNG ze Spojených států do roku 2024 vystoupí na více než 100 miliard metrů krychlových, předpovídá agentura.

„Spojené státy tak předčí stávající lídry trhu, kterými jsou Austrálie a Katar,“ uvedl analytik IEA Jean-Baptiste Dubreuil.

Na stejný objem, tedy na 100 miliard metrů krychlových, vzroste v tomto období dovoz do Číny. Ta tím pádem odsune z první pozice Japonsko.

Dovoz LNG do Japonska od roku 2014, kdy byl na vrcholu, spíše klesá. Země obnovuje provoz v některých jaderných elektrárnách, které byly uzavřeny kvůli povinným kontrolám bezpečnosti a zkouškám poté, co v roce 2011 poškodila elektrárnu Fukušima vlna cunami.

IEA předpokládá, že světová poptávka po LNG poroste do roku 2024 o čtyři procenta ročně. V posledních letech stoupala o deset procent ročně, hlavně díky rychlému růstu v Číně, a loni dosáhla rekordních 432 miliard metrů krychlových.

Poptávka po zemním plynu v Číně se loni zvýšila o 18 procent. Vliv má na ni především politika ochrany životního prostředí a s tím související přechod z uhlí na zemní plyn. S ohledem na zpomalování hospodářského růstu Číny ale IEA předpovídá, že roční nárůst spotřeby plynu v Číně do roku 2024 zpomalí na osm procent.

Spojené státy, které jsou už dnes největším světovým producentem plynu, podle IEA zvýší produkci do roku 2024 na více než jeden bilion metrů krychlových. Jejich globální podíl tak stoupne na 23 procent.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
frank
17. červenec 2019, 15:07

Dobrá zpráva pro všechny :)

Navíc dopočítaná úspora při dovozu plynu trubkou z Ruska do EU v roce 2018, především díky změně cenového mechanismu pod vlivem dovozů LNG ( nejenom amerického, ale i ruského nebo katarského) dosáhla 8 miliard dolarů.

Ono je to vidět i na benchmarcích, vliv některých dramaticky posílil a kupodivu jsou to většinově právě ty, které mají v zádech LNG , typicky třeba Holandský TTF.

Je nová doba a je zajímavé sledovat, jak se všechno mění, stará indexace vůči ropě, která vyhovovala především Rusku a Norsku je pryč .

Jan Veselý
17. červenec 2019, 15:19

Konkurence mezi dodavateli je úžasná věc. To by se mělo pěstovat. Teď ještě jestli by šlo něco udělat s ropným kartelem. Nebo je ropy co nejvíce zbavit.

frank
17. červenec 2019, 16:13

Pokud byl míněn OPEC, tak rozhodně už není kartelem ve slova významu kartel ani sám o sobě, ba ani s novodobou " týmovou pomocí" Ruska.

Není to kartel protože už není plně cenotvorný a neovládá trh.

Ropný kartel je tedy trošku zastaralý výraz, dnes by se to dalo nazvat souročenstvím exportérů :) Souročenství politicky a mocensky nevyvážené, souročenství porušujících (vlastní dohody) , souročenství převážně křehkých a vždy někomu vděčných vlád.

Jan Veselý
17. červenec 2019, 16:43

oprava: Nebo se ropy co nejvíce zbavit.

Petr
18. červenec 2019, 10:07

No jasně, USA budou mít ohromný zájem prodávat svůj LNG co nejlevněji, a celosvětově plyn od vysoké ceny ropy odpoutat :)

Loudil
17. červenec 2019, 16:18

Dnes není problém zboží či surovinu vyrobit nebo vytěžit v jakémkoli množství, dnes je problém najít kupce. Proto poroste vážnost Číny jako největšího odběratele skoro všeho co se těží či vyrábí. Dějiny se rychle mění, dříve chudé kolonie dodávaly svým vyspělých poručníkům v Evropě suroviny a ty je pak měnily v továrnách na výrobky s vysokou přidanou hodnotou. Třetí svět byl jen - "surovinový přívěsek světa vyspělého". Dnes spějeme k situaci, že se USA stanou významným dodavatelem základních energetických surovin /LNG,Ropa, uhlí/ do nejprůmyslovějšího státu světa = Číny a ta je bude užívat k pohonu své - "továrny světa". USA = surovinový přívěsek Číny.

Jan Veselý
17. červenec 2019, 16:39

Až na to, že Čína nikdy nebyla kolonie.

Loudil
17. červenec 2019, 17:04

To : Veselý

Ano, Čína nebyla díky své velikosti kolonií v pravém slova smyslu, evropané "pouze"" ? obsadili přístavy na čínském pobřeží a pak nutili Čínu k pro ní nevýhodným obchodům. Čína si nechávala své zboží platit stříbrem a když pak Anglánům stříbro docházelo, tak se rozhodli dovážet do Číny místo stříbra opium ze své kolonie Indie. Miliony Číňanů byly zfetovány a pak došlo k opiovým válkám , kdy Angláni brutálně vraždili Číňany ve velkém. Teprve Mao Ce-tung obnovil k velké zlosti Evropanů i USA bývalou velikost Číny a opět z ní udělal velmoc. 1950- v Koreji zatlačil Amíky zpět o 200 km, 1964- Čína odpálila atomovku, 1967- Čína odpálila vodíkovku. 1971- Čína vypustila družici, 1972- na vodu spustila atomovou ponorku. Teprve a konečně Mao navždy "zatnul tipec" evropským kolonizátorským choutkám a vraždění Číňanů.

Josef
17. červenec 2019, 22:09

To je jen přechodné a je to způsobeno růstem těžby ropy a plynu v USA. Nic neroste až do nebe , jenže industrializace 3 světa běží závratným tempem a dříve nebo později převáží poptávka nabídkou za 25 let se světová spotřeba energie zdvojnásobí OPEC bude hrát zase prim.

markusaurelius
17. červenec 2019, 18:30

Zjevně se budou muset naši usa bratři hodně snažit a nenasrávat Čínu aby nějakej plyn do ČÍNY vyvezly .

Loudil
17. červenec 2019, 19:19

Ano, když natrvalo největší producent přijde o možnost vyvážet plyn největšímu spotřebiteli , může to zamrzet. Jeho možný díl exportu velmi rádi zaplní další a ještě si budou mnout ruce, aby sankce USA vydržely navždy. Jejich pokladničky se pak zaplní k prasknutí. Koho tím myslím ? Třeba : Rusko, Austrálii, Katar. Těm pan Trump hraje náramně do karet !

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se