Maďarsko chce, aby EU přesvědčila Kyjev k obnovení přepravy ruského plynu
Maďarsko chce, aby Evropská unie přesvědčila Ukrajinu, aby obnovila přepravu ruského plynu do Evropy přes své území. Dnes to řekl maďarský premiér Viktor Orbán. Podle agentury Reuters jeho výroky naznačují, že sedmadvacítku příští týden čekají tvrdé debaty o prodloužení protiruských sankcí.
Maďarsko se ještě nerozhodlo, zda sankce, jejichž platnost ke konci tohoto měsíce vyprší, podpoří. EU je prodlužuje každého půl roku a potřebuje k tomu souhlas všech členských zemí.
Orbán, který navzdory ruské invazi na Ukrajinu udržuje blízké politické a ekonomické vztahy s Moskvou, dnes zopakoval svoji kritiku sankcí. Tvrdí, že Maďarsku způsobily škody ve výši 19 miliard eur (asi 477 miliard korun). Neuvedl, jak k této částce dospěl, upozorňuje Reuters. Před několika dny na svém facebookovém profilu o sankcích napsal, že je „vytvořili bruselští byrokrati“ a že „přišel čas na změnu“. Server Euronews podotýká, že maďarské veto by znamenalo zhroucení těch sankcí, které Rusko nejtvrději zasahují. Orbán už v minulosti vyhrožoval vetem v otázkách, které se týkaly podpory Ukrajiny, aby si ze strany EU vymohl ústupky.
„Zatáhl jsem za brzdu a požádal jsem evropské lídry, aby pochopili, že toto nemůže pokračovat,“ řekl dnes Orbán.
„Maďarsko nesmí být nuceno za sankce tolik platit,“ dodal. „Není dobré, že platíme za to, že pomáháme Ukrajině … a oni nám způsobují problémy,“ řekl šéf maďarské vlády.
Ukrajina od začátku letošního roku ukončila přepravu ruského plynu přes své území do EU a Moldavska. Kyjev svůj krok vysvětluje tím, že Moskva z prodeje energetických surovin částečně financuje svoji válku proti Ukrajině. Toto rozhodnutí ostře kritizuje slovenská vláda a hrozí Ukrajině odvetnými opatřeními. Také kabinet slovenského premiéra Roberta Fica patří ke kritikům unijních protiruských sankcí.
V pondělí o prodloužení sankcí budou jednat ministři zahraničí zemí EU a šéf maďarské diplomacie dal najevo, že čeká velké debaty. Uvedl, že Maďarsko se bude o věci radit také se svými partnery ve Spojených státech. Server Euronews k tomu napsal, že Maďarsko přichází s argumentem, že návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytváří nový politický kontext.
Zatímco západní Evropa ohledně ukončení využívání ruských energetických surovin výrazně pokročila, Maďarsko asi 80 procent plynu a většinu ropy nakupuje od Ruska, píše Reuters. Ruský plyn teče do Maďarska plynovodem TurkStream přes Srbsko a přes Ukrajinu už loni žádný plyn neodebíralo.
hab mka
Mohlo by vás zajímat:
Hmm to je borec, pročpak to chce po EU, a nejede to tam řešit, přesvědčit sám?
Není bez zajímavosti vidět paralelu z druhou světovou, když tyto státy taky daly přednost agresivnímu státu. Vůbec si nechtějí uvědomit prioritu, že je třeba zastavit nejprve válečné běsnění všemi dostupnými prostředky a bez obětí jakou je embargo na CNG z Ruska k tomu patří. Měli by si vzpomenout na Maďarské události při vstupu vojsk z východu na jejich území a důsledků z toho plynoucích.
Orban, rusky spojenec, blokuje sankcie proti agresorovi, nadava na brusel kde sa da ale chce aby mu pomohli vyjednat obnovu tranzitu plynu cez Ukrajinu, pre ktoru to je neakceptovatelne, pretoze je nelogicke mat akukolvek obchodnu dohodu s niekym, kto vedie voci nim vojnu.
Orban ma asi schyzofreniu a je taky isty kolabor@nt ako Fico.
Maďarsko nebere plyn z Ruska přes Ukrajinu tak jako tak. Naopak nyní něco málo posílá i na Slovensko, které by jinak bralo plyn jen ze zásobníků. Co je ale pro Maďarsko problém je cena, maďaři platí za plyn Rusku cenu, která je na evropské burze. Tato cena je ale vysoká, protože je plynu je nyní Evropě málo.
Najednou je mu EU dobrá, kašparovi. Vyloučit ho i celým Maďarskem, ať si hledá pomoc u kamaráda z východu, šašek jeden.
Proč nechce platit vysoké ceny za LNG? EU je snad stále ještě dost bohatá, aby si něco takového mohla dovolit. My s tím například žádné problémy nemáme.
Takže raději bude platit ještě vyšší ceny za rusácký plyn, vacku.
Mluvíte drsnou mluvou, pravděpodobně jste horal.
Jinak ceny zemního plynu dle eurostatu jsou v Maďarsku 3x nižší než u nás. Velmi nízké jsou i v Srbsku, Chorvatsku, Gruzii. Třeba pro to máte vysvětlení.
Tvoje stokrát opakovaná lež se nestane pravdou ani po stoprvé, vacku. Řeč je o tom za kolik prodává puťka orbánovi a nikoli o tom, kolika miliardami dotuje orbán plyn pro své poddané.
Stokrát opakovaná vackova lež se nestane pravdou ani po stoprvé. Řeč není o tom, jak moc je dotovaný plyn pro orbánovy poddané. Řeč je o tom, jak moc orbán puťkovi přeplácí. Chápu vacku, že tato fakta jsou pro tebe drsná.
Partneři v USA se jiště budou hodně snažit, aby se obnovil tok plynu z Ruska a oni přišli o obchody:-D
Vzhledem k dlouhé historii rusáckého neplnění smluv se partneři z USA ztráty obchodů bát nemusí bez ohledu na cokoliv.
Keď čítam komentáre, tak zíram ako môžu politické komentáre splňovať pravidlá diskusie na webstránke, ktorej cieľom by mala byť odbornosť v energetike.
naprosty suhlas.
A proč by fakta o rusáckých podržtaškách z orbánistánu nesplňovaly pravidla jakékoli diskuze.
Z kuchyne českej TV CNN Prima News.
Nevhodny_az_nebezpecny_norsky_LNG_plyn_nici_v_CR_plynove_kotle_Muze_dojit_i_k_otrave_nebo_vybuchu_360p
Tak to je velké štěstí že do ČR žádný norský LNG neproudí, protože do Norska vedou plynovody, takže norský plyn není potřeba zkapalňovat. :-)
Emil,
Vy ste to nepozeral. Veď to sú zábery z Čiech, kde technici hovoria o vysokom obsahu nečistôt v plyne. Ak sa nemýlim napríklad Louny sú české mesto. Vy neveríte informaciam, čo podáva v ČR CNN Prima News?
To sú zábery z Čech sůdruh, respektive vyjádření ČKAIT
Ano, složení norského i amerického LNF je zcela bezpečné a je zcela v souladu s platnými předpisy. Informace o tom, že norský plyn nebo LNG nejsou tak kvalitní jako plyn z Ruska, jsou zavádějící. Složení zemního plynu se může lišit na základě jeho ložiska a zdroje. Nicméně hodnoty jednotlivých složek musí splňovat stanovené limity, které jsou striktně definovány českými i evropskými předpisy, a není možné je překročit. Hodnoty složení plynu jsou v distribuční síti na celém území České republiky průběžně kontrolovány. Dle monitorujících společností nebyl v posledních týdnech hlášen odklon od požadovaných norem. Zvýšená koncentrace sirovodíku (nikoli překročená) byla navíc monitorována jen v regionech severozápadních Čech. Co se kvality týká, má LNG i norský plyn dokonce vyšší výhřevnost, než je tomu u plynu z Ruska. Důvodem je vyšší obsah etanu a propanu oproti metanu.
A jiné vyjádření.
Majitel instalatérské firmy Pavel Vaculík připisuje nesprávné fungování hořáků u kotlů spíše prachu, jenž se na nich usazuje a zanedbanému servisu.
Ne, nevěřím všem informacím "čo podáva v ČR CNN Prima News", zvlášť ne informacím z rozhovoru s nějakým random technikem. Vyjádření ČKAIT, které tvrdí opak a které je nepochybně mnohem relevantnější, jste dostal.
Zaujímavé. Tie nečistoty asi spadli z neba.
Nebo spíš meško spadl z neba, protože si myslí, že mu někdo skočí na fantasmagorii o tom jak americký brouk ... é tedy plyn ničí české spotřebiče.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se