Domů
Plynárenství
Moskva: K dokončení plynovodu Nord Stream 2 zbývá postavit jen 100 kilometrů
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Moskva: K dokončení plynovodu Nord Stream 2 zbývá postavit jen 100 kilometrů

Plynovod Nord Stream 2, který bude po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, je téměř hotov. K jeho dokončení zbývá postavit posledních 100 kilometrů. Uvedl to dnes místopředseda ruské vlády a ministr energetiky Alexandr Novak.

„Doufáme, že stavební práce na Nord Stream 2 budou hotovy do konce letošního roku,“ řekl Novak podle agentury TASS.

Plynovod v délce zhruba 1200 kilometrů má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. Nynější podmořský plynovod Nord Stream, který je v provozu od roku 2011, má stejnou kapacitu. S plynem z projektu Nord Stream 2 počítá i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Projekt Nord Stream 2 dlouhodobě kritizují Spojené státy, podle kterých plynovod zvýší politický a ekonomický vliv Ruska na Evropu. Trasa plynovodu se totiž vyhýbá Polsku a Ukrajině, které tak nebudou dostávat tranzitní poplatky a přijdou rovněž o část svého diplomatického vlivu. Ačkoliv Washington s výstavbou plynovodu nadále nesouhlasí, nedávno oznámil, že nakonec nezavede už nachystané sankce na firmu Nord Stream 2 a na jejího výkonného ředitele. Podle šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena nicméně USA chystají postihy vůči ruským lodím a společnostem, které stavbu provádějí.

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) navíc ve středu požádala Spolkový úřad pro lodní dopravu a hydrografii (BSH) o zrušení stavebního a provozního povolení pro plynovod Nord Stream 2. DUH ve své žádosti mimo jiné upozorňuje, že v předchozím schvalovacím řízení nebyly posouzeny dopady projektu na ochranu klimatu. Požaduje, aby se tyto dopady dodatečně posoudily a výstavba plynovodu byla prozatím zastavena.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.