Domů
Plynárenství
Moskva obvinila britské námořnictvo z odpovědnosti za výbuchy Nord Streamu
Nord Stream v Německu

Moskva obvinila britské námořnictvo z odpovědnosti za výbuchy Nord Streamu

Plynárenství
18 komentářů
30. říjen 2022, 07:21
ČTK

Ruské ministerstvo obrany včera obvinilo britské námořnictvo z odpovědnosti za zářijové výbuchy na plynovodech Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři. Tvrzení nepodložilo žádnými důkazy, upozornila agentura Reuters. Z potrubí, které vede z Ruska do Německa, po výbuchu začal unikat plyn. Kreml již dříve připisoval odpovědnost Západu. Západní politici tato obvinění odmítli a někteří z nich naopak z útoku na plynovody obvinili Moskvu. Britské ministerstvo obrany včerejší obvinění odmítlo jako zcela nepravdivé.

Podle prohlášení z Moskvy se na přípravě a provedení zářijové akce podíleli britští vojáci ze stejné jednotky, která cvičila ukrajinské vojáky před dnešním útokem bezpilotními letouny na ruskou Černomořskou flotilu v Sevastopolu. Tito „britští specialisté“ podle Moskvy působí v přístavním městě Očakov v Mykolajivské oblasti na jihu Ukrajiny.

„Podle dostupných informací se zástupci této jednotky britského námořnictva podíleli na plánování, zajištění a realizaci teroristického činu v Baltském moři dne 26. září letošního roku s cílem nechat vybuchnout plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2,“ citoval agentura TASS z prohlášení ministerstva.

„Aby ruské ministerstvo obrany odvrátilo pozornost od svého katastrofálního postupu při nezákonné invazi na Ukrajinu, uchyluje se k šíření nepravdivých tvrzení epického rozsahu. Tento vymyšlený příběh (o britské odpovědnosti za výbuchy) vypovídá více o sporech uvnitř ruské vlády než o Západě,“ napsalo odpoledne na twitteru britské ministerstvo obrany.

To již několik měsíců každé ráno na stejném twitterovém účtu zveřejňuje své poznatky o vývoji války na Ukrajině.

Zprávy o nových problémech s plynovody vedoucími z Ruska do Německa se začaly objevovat 26. září. Dánské úřady nejdříve oznámily únik z plynovodu Nord Stream 2, Švédsko pak o den později varovalo před dvěma úniky z Nord Streamu 1. Rusko úniky vyšetřuje jako „mezinárodní terorismus“. Ruská generální prokuratura takové vyšetřování zdůvodnila tím, že poškození plynovodů „způsobilo Rusku značné hospodářské škody“. Výbuchy vyšetřují i další země včetně Dánska, Švédska či Německa. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg označil výbuchy na plynovodech za „sabotáž“.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Petr Hariprasad Hajič
1. listopad 2022, 10:15

Aha, před časem USA, teď zase Britové. Neobviní za dalších 14 dní Českou Republiku? Je taky v NATO.

Lukáš
30. říjen 2022, 13:42

Ano ano, presne tak... aj Ukrajina zautocila sama na seba! Zem je plocha, mesiac je iba hologram a Elvis zije.

Milan Bačík
30. říjen 2022, 21:04

O energetice je zponzorováno z Ruska?

Martin P
1. listopad 2022, 07:33

Podle téhle otázky jsou jasné dvě věci. 1) nečetl jste 95% textu v článku, 2) pravopis také nic moc, když "chcete" někoho "zponzorovat a né sponzorovat .

Pravoslav Motyčka
31. říjen 2022, 01:57

U těch plynovodů nešlo o výbuch , bylo rozřezáno a odvezeno 50 metrů potrubí. Tím se stal plynovod pro Německo neopravitelný a Rusové to také opravit nemohou , protože jejich plavidlo je pod sankcemi. Německo oznámilo, že ví kdo je za tuto akci odpovědný a odmítlo to sdělit poslancům i v utajovaném režimu kvůli blahu země. Z toho je jasné , že za akci jsou odpovědní klíčoví spojenci Německa - tedy významní členové NATO. Pokud Rusko tvrdí , že to udělali Britové pak vzhledem k postoji Německa a jeho oficiálního prohlášení je to téměř jistota. Rusko totiž ví čí lodě se nacházely nad plynovodem a Němci to vědí také. To , že Britové zničili plynovod Německu bude mít po ukončení Ukrajinské krize dalekosáhlé dopady.

Petr Hariprasad Hajič
1. listopad 2022, 10:23

Žádná jistota. Rusové nepodali jediný důkaz a není zde ani žádný rozumný důvod. Cui Bono? Komu to prospěje? Čím víc se do toho budou Rusové montovat, tím víc se budu přiklánět k názoru, že za to můžou oni. Protože to prospívá jejich ambicím obviňovat kdekoho, jenom aby získali nějaké politické body. Nakonec to bude podobný případ jako sestřelení letu MH17 nad Ukrajinou. Jediný rozdíl bude v tom, že vyhození potrubí výbušninou bylo zřejmě velmi dobře naplánované a provedené.

P.S. K výbuchy došlo podle všeno uvnitř potrubí. Žádná loď tam operovat nemusela. Stačilo poslat potrubím vozík s výbušninou.

Jirka94535
31. říjen 2022, 10:03

Prosím zdroj. I v němčině.

Můj názor je, že USA, Britové, atp. poskytli minimálně logistickou podporu, ale bez důkazů je to pouze můj názor. O rozřezání 50m potrubí čtu poprvé, zdá se mi to velmi nepravděpodobné téměř nemožné.

Jiří Kelnar
31. říjen 2022, 15:21

Naopak můj názor je, že britové i USA jsou do toho zatáhnuti nevinně a udělalo si to Rusko samo, cíleně v rámci eskalace napětí s tím cílem, aby zůstala funkční náhodou jediná větev a to NS2. Zjevně ruské tajné služby fungují lépe, než jejich armáda.

PetrD
31. říjen 2022, 10:45

1- Nejedná se o odřezání. "Danish police say 'powerful explosions' caused pipeline rupture"

2 - Nad plynovodem se mohly nacházet jakékoliv lodě, výbušniny tam mohly být měsíce, dokonce možná už od pokládky.

3 - Rusko lže permanentně. Minulý týden dokazovalo přípravu UA špinavé bomby snímkem ze slovinského jaderného úložiště. O bojových komárech, výzvědných husách a satanistech na Ukrajině snad ani nemá smysl mluvit.

4 - Rusko vyvolává v Evropě cíleně chaos. Tady se o tom příliš nepsalo, ale současné přerušení několika internetových kabelů odpovídá jejich rukopisu.

viz clanek na lupe: tinyurl.com / 2jwhdw8t

Jiří Kelnar
31. říjen 2022, 15:19

Žádné informace o rozřezání se neobjevily a videa to taky nenaznačují. Spíš mám pocit, že se tu objevilo najednou spoustu advokátů Ruska, kteří berou jejich slova, jako vždy pravdu. Přitom analýzami ruských "důkazů" se neustále dochází k tomu, že je to přesně naopak, než říkají.

Nebudu mluvit o komárech, to je trapný i na ně. Ale ty bajky o reverzním inženýrství Íránských dronů a výrobě přesných kopií. A pak se i jejich experti v TV prokecnou.

Zdeves Pavel
31. říjen 2022, 11:32

Z publikovaných záběru na poškozené potrubí plyne, skutečně, že jako by potrubí bylo preriznute v průřezu a skutečně 50 m bylo pod vodou někam odvezeno. Či li jedná se vysoce kvalifikované technologie. Balt je plný západních čidel pro sledování ruských ponorek, či li oni ví co se tam dělo a že to RF ani náhodou být nemohlo.

Petr Hariprasad Hajič
2. listopad 2022, 04:59

Přeříznuto? Odvezeno? Viděl jste vůbec ty podmořské snímky? To si opravdu myslíte, že odříznout 50m potrubí a někam je odvézt se dá udělat bez vědomí svědských a dánských pohraničních sil? Proč píšete takové nesmysly?

Ivan Novák
31. říjen 2022, 23:32

Jakýsi německý Utubující profesor v rozhovoru s bývalým vojenským expertem přes podvodní trhaviny nemluví nad těmi obrázky o rozřezání a odvezeni zmizelých 50 metrů jedné z trub, ale o síle a potřebné formě nálože, která byla schopná takovou brázdu v mořském dně způsobit. Za možné pokládají využití ponorkového torpédometu se speciální minou. Expert také mj. říká, že správně zvenku umístěnou vrstvenou trhavinou lze potrubí přerušit jako kdyby ho přeřízla napříč pila. Bidenův slib zabránit provozu NS2 citují a jsou jim rozhořčení, ale na závěr konstatují, že dokázat, kdo to způsobil, spíše asi nepůjde, nejrůznějších lodí bylo v kritické době poblíž mnoho, nové ponorky umí starým sonarům unikat.

Ivan Novák
31. říjen 2022, 23:51

Ještě dodatek popaměti z toho videa, které teď hledat nebudu: expert cítí v provedení a výsledku akce zkušený vojenský rukopis, kdy se předem počítá s tím, že velká část naloží selže, proto se jich umisťuje dvojnásobek, takže je možné, že se ještě najde něco nevybuchlého, pokud to autor mezitím neuklidil.

Michal K.
31. říjen 2022, 12:38

toto je utok na kriticku infrastrukturu NATO. Obzvlast v tejto dobe. Mal by byt aktivovany clanok 5 a na Britov/USA podniknuty protiutok a samozrejme sankcie. Inak je NATO uplne k nicomu.

PetrD
31. říjen 2022, 13:19

A důvod k útoku je ten, že Pu.in řekl, že za to můžou "Anglosasové". To Rusko, které teď vytáhlo letitou slovinskou fotku jako důkaz, že Ukrajina připravuje špinavou jadernou bombu. Ale jinak Rusko už nelže, že ne. :D

Tak hlavně, že vám to stačí.

Ivan
1. listopad 2022, 09:31

Vy pořád tvrdíte, že rusko lže, kde berete tu jistotu, že západ mluví pravdu a nic než pravdu??

PetrD
1. listopad 2022, 10:03

A to jsem tvrdil?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se