Domů
Plynárenství
MPO: Cílem vodíkové strategie ČR je redukce emisí a podpora hospodářského růstu
Vodík
Zdroj: Martin Abegglen / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

MPO: Cílem vodíkové strategie ČR je redukce emisí a podpora hospodářského růstu

Plynárenství
24 komentářů
17. červenec 2021, 11:18
ČTK

Cílem vodíkové strategie ČR je redukce emisí skleníkových plynů a zároveň podpora hospodářského růstu. Na dnešní mezinárodní konferenci v Praze to řekla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podporu podnikání Silvana Jirotková. Strategii, která byla na akci představena, připravilo právě ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Materiál se podle úřadu týká dopravy, energetiky, chemického průmyslu, výrobců vodíkových technologií, ale také občanů, kteří vodíkové technologie budou podle předpokladu do budoucna daleko více využívat.

Podle Jirotkové se každoročně bude vyhodnocovat vývoj vodíkových technologií a čas ukáže, které cesty se vyplatí opustit a které rozvíjet dál. Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že úkolem státu je vytvořit mantinely pro podporu rozvoje vodíku v ČR, klíčová je podle něj ale role firem a vědců, kteří přidanou hodnotu vytvoří. Pro rozvoj vodíku plánuje Česko využít podle Jirotkové evropské i národní peníze. Na dotaz ČTK řekla, že na podporu jeho rozvoje by mohly zamířit jednotky miliard korun. Vodíkovou strategii nyní dostane ke schválení vláda, podle náměstkyně ještě během letních prázdnin.

V souladu s Evropskou vodíkovou strategií rozdělilo MPO ve strategii kroky k rozvoji vodíku v ČR do tří etap. Prioritou první etapy od letoška do roku 2025 je využití vodíku v rámci takzvané čisté mobility. Podle ministerstva budou vznikat „ostrovní řešení“, protože doprava vodíku nebude ještě plně rozvinutá. Proto v tomto období budou nejvhodnější integrované projekty, kdy se budou výroba a spotřeba vodíku řešit současně, uvedl úřad. Plynárenská soustava podle něj současně začne testovat přimíchávání vodíku do směsi se zemním plynem.

Ve druhé etapě mezi roky 2026 až 2030 by mohlo podle strategie začít ověřování využití vodíku v průmyslu. MPO uvedlo, že rozsah závisí hlavně na úspěšnosti vývoje systémů pro rozklad organického odpadu a zemního plynu a na vybudování velkých solárních nebo větrných elektráren připojených k elektrolyzérům. Využila by se tzv. pyrolýza – tedy postup, při kterém je materiál, například odpad, tepelně zpracován s vyloučením přístupu kyslíku, vzduchu či jiných zplyňovacích látek.

V etapě do roku 2030 bude podle ministerstva zahájeno plánování efektivního způsoby přepravy vodíku. Strategie upozorňuje, že kvůli energetickým požadavkům průmyslu a nedostatku nízkouhlíkových zdrojů elektřiny bude Česko čistým dovozcem vodíku, stejně jako je nyní dovozcem zemního plynu a ropy. Paralelně začne testování zásobování domácností vodíkem, uvedl úřad.

Ve třetí etapě mezi roky 2031 až 2050 se podle MPO předpokládá, že už bude plně existovat doprava vodíku potrubím, a to bez nutnosti dotací. Začne také přestavba na vodíkové plynovody, popřípadě jejich výstavba, protože už budou etablováni velcí výrobci a spotřebitelé vodíku. V této etapě dojde ke komerčnímu nasazení vodíku v průmyslu, dodalo ministerstvo.

„Cílovým stavem, ke kterému strategie přispívá, je dosažení klimatické neutrality. Té musíme dosáhnout postupnou transformací průmyslu a změnou technologií, tak abychom neohrozili zaměstnanost, konkurenceschopnost a celkovou životní úroveň v ČR,“ řekl dnes zmocněnec ministra průmyslu a obchodu pro vodík Petr Mervart.

Jako klimatická neutralita se označuje stav společnosti, v níž jsou veškeré emise skleníkových plynů vyváženy postupy pro jejich odstranění z ovzduší, EU se k ní zavázala do roku 2050.

Strategie dále přináší přehled programů, které mohou rozvoj vodíkových technologií podporovat. MPO chce primárně využívat existující programy a schémata, jako jsou například program The Country for the Future, IPCEI – Významné projekty společného evropského zájmu či Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Počítá se i s programy Technologické agentury ČR, ministerstva životního prostředí, Státního fondu životního prostředí, ministerstva doprava a ministerstva pro místní rozvoj, dodalo ministerstvo.

V Česku letos mimo jiné vzniknou první veřejné plnící stojany s vodíkem pro dopravu. Na stávajících čerpacích stanicích značky Benzina z petrochemického holdingu Orlen Unipetrol je v Praze na Barrandově a v Litvínově postaví společnost Bonett.

Na trhu jsou také první auta na vodík. Toyota začala v květnu nabízet druhou generaci svého vodíkového sedanu Mirai. Který na jedno natankování ujede 650 km. Tankování trvá asi pět minut. Vůz vyjde na 1,7 milionu Kč. Konkurenční Hyundai chystá svůj vodíkový model Nexo zřejmě na druhé pololetí.

„Vodík je podle nás palivo budoucnosti v dopravě. Kombinuje totiž výhody ekologického, a přitom snadného provozu bez nutnosti nabíjet vozidlo desítky minut u elektrického stojanu. Dalším krokem pro masové rozšíření je zlevnění výroby a distribuce vodíku a vybudování dostatečné tankovací sítě,“ uvedl generální ředitel značek Toyota a Lexus v ČR Martin Peleška.

Vodík se v palivových článcích podílí na chemické reakci, při které vzniká elektrický proud pohánějící elektromotory automobilu. Jde tedy rovněž o elektromobil, jedinou jeho emisí je pak čistá voda.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
Jaroslav Novák
17. červenec 2021, 12:01

pomatenost politiků EU nebere konců, SRN odstaví neemisní jádro a uhleky přestaví na biomasu???!!! Lze argumentovat fakty a daty??? Hlupákům, co řídí svět dle not eugeniků a banksterů, vnutit logiku NELZE. VOLBY 10/2021 a nevolit loutky vyvrhelů!!!

Milka
17. červenec 2021, 14:32

A kdo další podle Vás kandiduje, kromě vyvrhelů samotných?

Josef
17. červenec 2021, 23:41

Kandiduje především zelená ideologie. Jsou v ní všichni ti co podporují naše setrvání v EU, včetně Šlachty a ODS.

Carlos
17. červenec 2021, 23:56

Tak dejte dohromady stranu a pak nějaký reálný a realizovatelný program. Upozorňuji Vás ale že na vystoupení z EU musíte zajistit ekonomickou a dopravní část a to se tu neumí ani s EU ani bez ní. Navíc v ten moment dojde k vytvoření celních bariér na hranicích a výrazně se ztíží přístup k světovému trhu. A upozorňuji Vás že Labe je pro mentální zaseknutí na vysokém jezu a neochotě hledat skutečné řešení, více méně nesplavné.

Jan Veselý
18. červenec 2021, 11:09

Překlad Josefa: "Všichni jsou blázni, jenom já jsem letadlo."

Jaroslav
18. červenec 2021, 15:42

taky nejsem z unie natčený a jediný smysl dává, že se země střední Evropy dohodnou na vlastní spolupráci, nebudou se kvůli všemi kritizovat, respektovat se a fungovat na bázi bezpečnosti a obchodu...ideálně V4+Balkán

Petr
18. červenec 2021, 20:02

V takovém společenství by rozhodovali Poláci, a to by nebyl žádný med. Příklad, jak by to fungovalo, je Turów.

Jan Veselý
18. červenec 2021, 23:00

A vy byste byl první, kdo by držkoval proti polským pánbíčkářům, maďarským fašounům, balkánským vyžírkům a tak dále.

petr
17. červenec 2021, 22:08

Prostě potřebujeme jeden pořádný blackout a tak aspoň na 48 hodin v celé EU a to při venkovní teplotě - 15 C a pak se uvidí...

Do té doby se budou vymýšlet tisíce bejkovin a s tím nikdo nic neudělá, protože politik je člověk co nic sám neumí a proto se angažuje v politice, krize nebo kolaps umožní návratu odborníků...

Carlos
17. červenec 2021, 23:07

Nic neumí, opravdu nic, jenom má asi tak stotisíckrát větší sociální dovednosti než nějaký petr na netu.

Ad odborníci... to už se zkoušelo a jaksi technokratické hnutí zašlo na úbytě a společnost řízenou odborníky fakt nechcete, protože z toho bude místo k nežití. Skončilo to tak pokaždé v historii.

P.S. Pokud odborníci sedí a brečí že svět nejde podle nich a nechtějí najít řešení podle zadaných omezení, tak mají jít do důchodu. Můžou se zadavatelem diskutovat, hledat lepší řešení, ale ne si sednout na bobek a bečet že jim nikdo nechce už platit za JE které si na škole vysnili. Vliv těchto odporníků nás v ČR stál už setsakra hodně. Deset roků vývoje a miliony tun uhlí.

Posledních deset let je v ČR charakterizováno akorát tak stagnací ve všech směrech a ti co to způsobili pak viní EU.

Josef
18. červenec 2021, 00:24

Od roku 2015 až do covidu jsme šly ekonomicky nahoru. A co se týče odborníků pak ti mají s rozvojem JE pravdu , hned po tom co se dostavěl Temelín chtěli energeticky rozjed stavbu další jaderné elektrárny na Severní Moravě. Místo toho přišlo politické rozhodnutí investovat do uhlí. Pokud by se stavělo podle energetiků 2 jaderné bloky by dnes už stály a 2 by se stavěly. S trochou dobré politiky by se uhlí dalo využívat jen k řízení el. sítě. Bez účasti plynu. To lidé jako Vy co chtějí nesmysly, protože rozumí technice jak koza petrželi jsou problém. My energetici se na rozdíl od Vás umíte spočítat co je třeba postavit. A být v ČR roce 2050 CO2 neutrální a na OZE je zelená fantasmagorie. Jen tak pro zajímavost Temelín je od Prahy 90 km cena horkovodu do ČB je 53 mil /km , = 5 mld. na vzdálenost do Prahy pro výkon do ČB., čím silnější trubky tím menší ztráty třením a tepla na přenášený výkon. Takže měrn ztráty do Prahy by byly nižší než do ČB i když je to dál!! Otázka je kdo bere peníze za to, že se nerozvání za dotace do snižování emisí teplo z Temelína a Dukovan, ale staví se nějaké FV parodie nebo se pálí dřevo ? Temelín a Dukovany vypustí za rok více tepla do vzduchu než ekvivalent energie spotřebované ve formě el. energie v celé české republice - dovedete si představit to množství ztracené energie ? My tady vypouštíme neskutečné množství energie do vzduchu a ještě dotujeme nějaké výtopny vedle elektráren. Vám to asi připadá normální, ale ve skutečnosti jde o peníze pro ty správné lidi na úkor většiny to je oč tu běží... Oni totiž ti v těch správních radách tepláren by přišli zkrátka, když se ty zdroje odstavily a připojily se k Temelínu, to je patrně pravý důvod proč do ČB povede jen úzká trubka zbytek tepla si budou ČB vyrábět hezky spalováním přímo ve městě..... ale jistě mohou za to energetici oni nemají tu správnou korupční empatii.... jsou to blbci co brání pokroku už jsme na tom mohli být jako v Německu kde se JE zavírají a v ulicích chodí zahalené ženy migrantů a nad městy jsou LGBT balóny, děkuji, ale já o takovou budoucnost nestojím.

energetik
18. červenec 2021, 09:41

"čím silnější trubky tím menší ztráty třením a tepla na přenášený výkon"

To je u přenosu tepla nesmysl (tak jako i celý váš komentář), protože jestli myslíte světlost DN potrubí, tak větší světlost potrubí má větší tepelné ztráty při stejné izolaci jako menší světlost potrubí. Navíc čerpací práce na překonání tření se mění v teplo, takže ji nelze úplně považovat za ztrátu. Takto to potom vypadá v grafu:

https://www.topin.cz/ew/ew_images/image_of_object?ObjectIdentifier=pli:2f409bd6-ccfa-47f6-a608-5a779520475e&Filter=fead7458-2091-4970-97f5-5370fe620f98&ImageIndex=0&FailImage=bc5af4e7-5c19-45bc-b8a0-4a183c53d6ea

Miloslav Černý
18. červenec 2021, 10:13

Co bylo se vrátit nedá. V současnosti jsou v kurzu OZ (nemá smysl opakovat proč) a tak je se tomu věnovat a neoddalovat tento možný rozmach. Ty možnosti i v naší ne přímořské poloze jsou dostatečně zdokumentované pro získání energetické nezávislosti budoucím nejaderným způsobem. Je třeba čas využít a ne aby hrál proti nám, jak se už dlouhou dobu děje. I tento vývoj spolu nese spousta nedostatků, jejímž odstraněním se dokáže dojít k vytoužené metě.

Ivan Novák
18. červenec 2021, 10:41

Josefe, jen upřesním historii: Blahutovice byly politicko-rozvojový sen severomoravské skupiny úředníků FMPE, od té doby se drží v územních plánech, ale snahu reálně tam začít stavět nikdy nikdo neměl. Pokud vím, geologie je tam dost nešikovná, voda poblíž není, dostatečné přenosové linky tam nejsou, velké a těžké kusy tam dopravit prakticky nejde (snad kdyby byla Odra splavná do Ostravy, šlo by to trochu líp, ale furt nic moc). A než povyk kolem CO2 zesílil na současnou úroveň, dávaly nové jaderné bloky i ve stávajících lokalitách smysl jen v některých scénářích, protože bylo hodně uhlí i lidí, kteří jsou z něj živi.

Budějovice na pravém břehu mají parní rozvod, z Temelína ho přímo vytápět nelze. Lepit tam nějaké nestandardní výměníky a malé varné kotelničky ... věřím, že to v rozumném kontextu moc nevychází.

Jan Veselý
18. červenec 2021, 11:49

Vystihl jste to velice přesně. Technokratičtí "fachidioti" si usmyleli jadernou elektrárnu. Zcela mimo jejich obzory byly hydrologické, dopravní, ekonomické, politické, sociální a bůhvíjaké další důsledky takového činu. Josef nám jenom předvedl, že ti jeho energetici by k řízení státní energetické politiky neměli být vůbec připuštěni.

Carlos
18. červenec 2021, 14:59

Růst ekonomiky nastal až s velmi výrazným zpožděním, index demokracie také klesá, se svobodu médií jsme 5 pozic za Slovenskem, na Rakousko se díváme dalekohledem a první příčky jsou v nedohlednu. Rozvoj společnosti stagnuje, spíš upadá. Konvergence mezd s EU se neděje, v minimální nás předhání i Slovensko a Polsko, pokud se nepletu. Ale ano udržujeme nepřirozeně nízkou nezaměstnanost (ta se má pohybovat přirozeně někde kolem 4-6 procent) Ano, ekonomika chvilku rostla, ale i vzhledem k chování vlády jako by to nebylo nikde vidět.

Jak Vám napsali dole, není tam na to voda a geologicky to nebude také tak super když pár kilometrů vedle raději vzdaly projekt železničního tunelu protože krasová oblast a nikdo pořádně neví co tam kde je.

Další věc je že v té době se řešil vstup do EU a klidně nemuselo být průchodné stavět další JE. Politika je konec konců umění možného a pro ČR bylo zřejmě mnohonásobně výhodnější stát se členem EU než mít někde JE.

Ano, Vy možná umíte počítat energetiku, já zase umím psát simulace, a scénářů s dožitím JE, nebo bez nich, stejně jako jaderných se dá stabilních pro podmínky ČR nakonfigurovat několik. Vzhledem k tomu že každá z verzí co jsem dělal byla o něco dokonalejší a všechny ukazují že to lze, tak bych celkem řekl že to možné je. Co je ale zajímavé je že vláda, pokud vím, nikdy neuvolnila datové sady nebo postup jakým se došlo k současné silně projaderné koncepci, která už deset let totálně dusí jakýkoliv rozvoj. A nerealizuje se.

Podívejte se na Němce a Rakušáky, ti si dali za cíl Energiewende, pracuje se na tom, problémy vznikají a postupně se řeší, Rakousko třeba předělává síť na 400kV, ÖBB si staví přečerpávačky... mají cíl, plán a realizují jej, tu se jenom fňuká, nadává na zlé Němce a ekology a nevím koho a nic se nedělá.. tedy ano, jenom to co je třeba aby se nic jiného nemuselo dělat.

Místo větší zaintegrovanosti do Evropy se hledá řešení jak udržet co největší ostrov. To je proti smyslu růstu, proti smyslu rozvoje, kterýms se tu oháníte. Předělává se jedno vedení 220kV, spojení do zahraničí se neposiluje byť by to s HVDC mělo být velmi jednoduché...

Vy energetici máte, stejně jako je to ve všech ostatních oborech, najít řešení podle omezení které dává jak technologie, tak fungování ekonomiky, daného geografického prostoru a toho co je možné realizovat. Ne si vymyslet nějakou svou ideu jak by to mělo být a pak pálit kvanta energie a bránit rozvoji tlakem na politiky aby vám kývli na realizaci Vaší hračky a dali na to prostředky ze státního. Kdybyste se takto choval v nadnárodní korporaci tak letíte jak namydlený blesk, buď vedení, nebo akcionáři vás zničí. Vy tu totiž nejste od toho abyste říkali jak má co vypadat, jak a kolik kW mají odebírat lidé a podniky v roce 2030, 2050, vy jste tu od toho abyste na základě vnějších požadavků navrhli řešení nebo je implementovali. Ne abyste si něco vymysleli a pak to za každou cenu zkoušeli protlačit jako jedinou možnost.

Nebýt toho že potřebujete licenci pomalu na dynamo na babiččině kole, tak se elektroenergetika klasické koncepce už dávné časy rozpadá. Nepoučili jste se z jiných oborů. Do deseti let se bude v Evropě řešit právo na výrobu energie

Pokud má být ČR v roce 2050 uhlíkově neutrální, tak to poslední co je třeba je příkazová energetika a zasíťování všeho z pár JE. To se totiž velmi snadno může stát že se ve finále celé CZT začne sypat víc než teď protože monopol si dělá s cenami a kvalitou co chce. A pokud budete zákonem nařizovat připojení, tak budete na stejné úrovni jako lidi proti kterým brojíte. To co ČR pro uhlíkovou neutralitu v roce 2050 je plné otevření transformace oboru trhu a tlak na postupné zlepšování parametrů. Tedy to proti čemu se tu pořád někdo staví.

Pokud Vám jde o to že se tolik energie z elektráren vymrhá, tak možná by stálo za to přemýšlet o tom primárně používat elektrárny které neuvolňují další energii navíc. Nebo o tom jak přesvědčit lidi k většímu nasazení TČ. Ono by třeba vůbec nemuselo být od věci používat teplovzdušné vytápění, které umí i chladit, se zemním kolektorem.

A to obviňování všech z korupce a nadávání na EU, LGBT atd. už komentovat nebudu, neb je to u Vás standard, ale také to o Vás dost říká.

Miloslav Černý
18. červenec 2021, 22:30

Vcelku výstižné konstatování nabízí jednoduchou otázku. Kdo za to může, je za to zodpovědný, že jsme dostáli takového stavu. Najde se cesta a hlavně kdy se dokážeme z toho začarovaného kruhu dostat?

Carlos
19. červenec 2021, 00:33

Kdo za to může? No malinko i já protože jsem neměl kapacitu na to psát v dostatečném objemu v kritickém období Můžu za to já, vy, kdokoliv kdo jsme nedělali víc proti tomu, to je ten kardinální průšvih, neexistuje nikdo kdo by byl bez viny.

To je společenský maglajz a příčinou je tam třeba to že jsme dovolili aby nenávist a rozdělování zase tvořily zákony. Od toho co se dělá zdanění FVE říkám že je to problém a rozklíží to stát a společnost protože to podrývá základní nutnou podmínku - důvěru v platnost daného slova.

Dále se neudělalo nic aby bylo jasně oponováno oficiální vládní koncepci energetiky, takže se na to podařilo nalepit nálepku ekoterorismu.

Nechává se tu pořád hrát na pudy kolem stavby dálnic kdy se chybně konající úředník staví jako ten hodný a ti co mu v tom brání jako ti špatní...

Ale musíme jít ještě hlouběji asi tak dvacet let dozadu kdy vznikají základy pro pomalý jed který začal rozklad společnosti a který se mylně vykládá jako něco co se stalo v 90. Až za jistého nejmenovaného "levicového" politika byly zavedeny zákony které způsobily současné problémy s exekucemi, až tam došlo třeba ke kauze bytů na Ostravsku a Karvinsku... Tento pomalý jed vytvářel pomalu a jistě vyloučenou skupinu. Byl to vskutku geniální trik jak vytvořit poníženou třídu obyvatel, jak ji rozmnožit s nadějí že z ní zrekrutuje levicové voličstvo, jenže pak z toho začali těžit extremisti.

A rétorika extremismu a nenávisti se stala běžnou součástí. V té době bohužel nic nebylo zřejmé, to až při zpětném pohledu a ze strany středových a pravicových stran tom velmi omezeném množství času, který měly, nebyly podniknuty kroky k omezení toho. Takže problém velmi narostl. Ono se totiž dá velmi snadno brát že dluh, exekuce, že to je trest za neschopnost a má to tak být, jenže problém je systém který vytváří dlužní otroky, to už nemá s očistnými jevy nic společného. Taky se neřešilo bydlení, resp. rychlé zónování použitelných čtvrtí. Byl tu přízrak satelitů a sídlišť. Nikdo si netroufl prostě moc navrhovat nové městské čtvrtě... Navíc to nebylo téma. a pamatuji se jak jsem na to v roce 2012/13 upozorňoval a lidi se mi smáli.

Stejně tak se neřešila minimální mzda. (Ta se musí buď zrušit, nebo zvyšovat chcete-li konvergenci, jinak je problém protože tam jsou nějaké systémy vazeb s jinými věcmi)

To jsou všechno problémy k vyřešení. Jenže to řešení má tři podoby. Populistické neřešení a recyklace u voleb. levicové pokusy o přerozdělení, které v současné situaci nikam nepovedou, jsme v nich příliš daleko a pak pravicové v podobě nějakého uvolnění trhu (ale kolik těch parcel bude třeba kolem Prahy a Brna udělat, kolik silnic a zastávek vlaků, kolik tratí zadrátovat a zdvojkolejnit?)

Ale to udělat jde pokud se na tom ukáže výhodnost a že to není mrhání cizích peněz z plezíru...

Jenže to co je třeba je změnit narativ veřejné diskuse, ten je te silně rozdělující, očkovaní/neočkovaní, EU/Rusko, silnice/dráha, auta/cyklisti, VHD/IAD, JE/OZE, MVE/Vodáci...

Ty konflikty jsou ale zbytečné a umělé protože je tu zažraný narativ nulového součtu a ještě se nechodí za první iteraci.

Vezmu ten příklad s koly. Máme silně nedostačující infrastrukturu, prostě silnice jsou zastaralé, někdo si proloboval objíždění lidí na kole ve vzdálenosti 1.5m. Vytvořil umělý konflikt aby si něco prosadil, přitom to jenom naštve lidi a je to naprosto odtržené od reality (on je ten původ toho kdesi ve světě kde má pruh pomalu tolik metrů co trojky u nás), místo toho aby se řešila stavba dostatečně bezpečné a oddělené infrastruktury. Řidičstvo často nadává na stavbu cyklostezek, jenomže to není konflikt se silnicí, to je způsob jak z těch silnic dostat bezpečnostně problematický způsob dopravy. Ale řekne to někdo že to staví aby lidi nejezdili po silnici? Ne. Hned se jde do konfliktu, jedna, nebo druhá strana.

Přitom je to zbytečné, jenom to přitápí pod kotlem.

Jestli je tu třeba něco udělat, tak je to začít mluvit, jenomže to neumíme. A já nevím jak dostat ve srozumitelné podobě ty informace k nějakému Frantovi Vopršálkovi, že JE je pekelně drahá cesta a že OZE budou levnější, že FVE fakt není zlodějina. Nebo jak nějakému Ivanu Vodičovskému vysvětlit že odvedení důchodkyň ze silnice na cyklostezku kterou ale je třeba postavit, pomůže jemu. Nevím jak ty komplexní informace zabalit do jednoduché zkratky.

To se pak dělá kampaň že 500 mld jde na dividendách z Česka a musí se to zdanit a hurrr durrr zlý zahraniční kapitál. Když jednak je důležitý rozdíl mezi tím co jde ven a co dovnitř. A ještě mnohem důležitější je aby ty akcie ze kterých se dividendy platí, nebo třeba i dluhopisy atd. měli lidi, fyzické osoby. Nevím ani jak vhodně zabalit že to že někdo má na střeše panely a hezký dům neznamená že to ukradl, ale že to bude platit dalších 30-40 let, každý měsíc a celou tu dobu mu nad hlavou visí hrozba bezdomovectví.

Do toho se Vám snaží na lidech přiživit, ale to je světový trend, lidi co jakože něco řeší, ale přitom bídu lidí co jim chtějí pomoci viděli maximálně okýnkem rychlíku. (typ "I am offended on your behalf") Neví co je tíží a pokud náhodou ano, tak hledají řešení líbivá, ale v jádru neřešení a jenom dmýchají nenávist. Přečtěte si jeden známý český levicový deník, dobře identifikují problém, což o to, ale řešení je pak ne moc dobré.

Další problém je že lidé žijí v neskutečném množství falešných představ. Nějaký objem problémů bude z pocitu bezmocnosti který pramení z dezinterpretace, nebo nějaké velmi staré verze trestního zákoníku, konkrétně nutné obrany a krajní nouze. Víte kolikrát jsem slyšel věci co tam nejsou? Blbosti že když se budete bránit napadení, tak Vás zavřou a budete ještě platit odškodné? No tak ano, pokud uděláte nástražný systém, tak ano, zavřou vás, ale to není nutná obrana už.

Prostě je třeba měnit narativ diskuse, populisiti to dělají denně, proč to nedělat také? Proč by měli určovat směr destruktivní tvorové? Ale ono je třeba první si poupravit jedno pořekadlo a totiž to o pravdě, a to aby znělo takto: "Proti velké pravdě nestojí vždy jiná velká pravda, ale občas obyčejná lež." Bez toho se nepohneme myslím.

energetik
18. červenec 2021, 09:53

Naši síť nejvíce ohrožují blackoutem zdroje s velmi těžce předvídatelnými výpadky a s velkou koncentrací energie v místě připojení do sítě a s mizernou podporu energetické sítě. U nás se jedná se naštěstí pouze o dva jaderné zdroje s těmito nepříjemnými vlastnosti které zbytečně neúměrně zvyšují hrozbu blacoutu a zvyšují nároky na zálohu a tedy systémové služby.

Zbyněk Poisl
18. červenec 2021, 12:18

Vy jste asi takový energetik jako já jsem kosmonaut! Větší hovadiny snad už vyplodit nelze! Dvy nejstabilnější zdroje EE v naší síti označíte za nejproblematičtější! To je opravdu hodno machra v oboru. Mnohem větší a skutečnou hrozbou jsou ovšem fofrníky a slunečníky, u kterých je ta predikce a fluktuace mnohem horší ovšem s podobnými výkony!

energetik
18. červenec 2021, 13:24

Bohužel fyziku neukecáte, v síti musí běžet záloha minimálně toho nejvýkonnějšího zdroje který může nečekaně vypadnout, jak se již mnohokrát stalo a tím jsou JE.

„ČEPS striktně dodržuje tak zvané kritérium N-1, které stanoví, že výpadek jednoho prvku soustavy neohrozí její bezpečný provoz. Služby výkonové rovnováhy jsou přitom dimenzovány právě na výpadek výkonu ve výši 1080 MW, tedy největšího elektrárenského bloku v soustavě,“ doplňuje Miroslav Šula.

https://oenergetice.cz/prenos-elektriny/silny-vitr-zpusobil-poruchu-vedeni-vvn-jihu-cech-provoz-prenosove-soustavy-bezpecnost-temelina-ohrozeny-nebyly

Carlos
18. červenec 2021, 15:00

Možnost nahodilého výpadku, třeba po útoku na rozvodnu, 2GW znamená větší problémy než nahodilé odpojování a zapojování stovek MW na velké ploše, navíc jejich produkce je na velké ploše celkem stabilní.

richie
20. červenec 2021, 10:34

@Carlos

trochu zavadzate..ten utok na rozvodnu, resp. akakolvek porucha prenosovej siete (staci vyvalit jeden stoziar) ma vplyv na AKYKOLVEK zdroj EE .. tak to nedavajte do argumentov ako negativum JE

richie
20. červenec 2021, 10:43

@Carlos

a este "..stovek MW na velké ploše, navíc jejich produkce je na velké ploše celkem stabilní..."

tak sa pozrite k susedom do Nemecka, ako maju stabilnu produkciu a to maju aktualne instalovany uz dost rozsiahly vykom:

FVE ~56GW (co je cca 75%~140% dennej potreby)

VTE ~63GW

spolu teda maju (FVE+VTE) ~119GW co je na urovni cca 160%~300% dennej potreby vykon

Napriek tomu sa im nedari spravit z nich stabilny zdroj a da im dost prace vyrovnavat ich nahodnu vyrobu (napriek kecom o uzasnej predikovatelnosti vyroby - ked si pozriete grafy na agore, tak tam jepekne vizualizovane ako im rastie export (vyvazaju EEza lacny peniaz) v case ked zacne viac svietit slnko (a to zvacsa svieti vsetkym naokolo) a hned ako zacne zapadat nabehne krivka importu (ale uz za ovela vyssiu cenu).

Tak to dorovnavanie nahodnej vyroby asi nebude take jednoduche ako sa to stale opisuje.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se