Domů
Plynárenství
Munich Re už Nord Stream 2 nepojistí, obává se amerických sankcí

Munich Re už Nord Stream 2 nepojistí, obává se amerických sankcí

Plynárenství
4 komentáře
23. únor 2021, 16:53
ČTK

Německá zajišťovna Munich Re přestane poskytovat pojištění projektu Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře potrubím zajistit přepravu zemního plynu z Ruska do Německa. S odkazem na pobočku, která pojištění poskytovala, o tom dnes informovala agentura Reuters. Podnik se obává dopadů sankcí, jimiž americká vláda hrozí evropským firmám, které se projektu účastní.

„Společnost Munich Re Syndicate už odeslala výpověď (firmě zajišťující výstavbu Nord Stream 2),“ sdělil s odkazem na pobočku mluvčí zajišťovny v e-mailové zprávě agentuře Reuters.

Munich Re žádné další podrobnosti k rozhodnutí nechtěla poskytnout.

Spojené státy tvrdí, že Evropa je až příliš závislá na ruských energiích. Podle analytiků ale za rozhodnutím začít sankcionovat firmy, které se na projektu Nord Stream 2 podílejí, stála i snaha Spojených států prosadit se na evropském trhu se zemním plynem.

Výstavba projektu Nord Stream 2 má přijít asi na 11 miliard dolarů (zhruba 234 miliard Kč) a projekt už je přibližně z 94 procent hotov. K jeho dokončení ještě zbývá položit zhruba 120 kilometrů potrubí v dánských vodách a necelých 30 kilometrů ve vodách německých.

Společnost Nord Stream 2 AG nechtěla rozhodnutí německé zajišťovny komentovat. Je podle ní na evropských vládách a na Evropské komisi (EK), aby chránily evropské firmy před sankcemi, které „popisují jako v rozporu s mezinárodním právem a jako zasahování do suverénní energetické politiky“. V lednu se z projektu stáhla i švýcarská pojišťovna Zurich Insurance Group.

Plynovod v délce zhruba 1200 kilometrů má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. Nynější podmořský plynovod Nord Stream, který je v provozu od roku 2011, má stejnou kapacitu. Plyn z projektu Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Projekt Nord Stream 2 vede ruská státní plynárenská společnost Gazprom, v níž má hlavní slovo stát. Asi polovinu financí poskytly německé firmy Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská společnost Shell, dále rakouská OMV a také francouzská Engie. Gazprom a jeho západní partneři doufají, že projekt letos dokončí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
ijn
23. únor 2021, 21:52

čím ještě obohatí EU kamarádi z USA, krizí energetiky?!! ČR začne (možná) stavbu EDU5 v r. 2029, tak zní plán vládních destruktorů ČR a s podporou českých zelených možná i stavbu zrušíme, tak slibují Piráti+STAN....!!!

Omega
24. únor 2021, 12:53

Já jsem doufal, že k tomu nikdy nebudu muset přikročit.

Ale aktuální situace mě k tomu tlačí. Budu si muset postavit topný systém na pevná paliva.

Byl jsem hrdý na to, že mám tepelné čerpadlo a nekouřím do okolí, ale když vidím ten vývoj v energetice, tak už jinou variantu nevidím.

A nejvíc mi vadí, že ti co o tom budou rozhodovat (piráti a stan) nakonec nebudou patřit mezi ty postižené. Prostě spravedlnost neexistuje.

Ivan Novák
24. únor 2021, 14:36

Nevěšte hlavu. Ani vytěžené uhlovodíky samy nezmizí - mají nás otravovat mikroplasty nebo produkty spalování, všecko jedno.

pozitron
24. únor 2021, 17:48

tomu poviem "spojenec zpoza mlaky". taky spojenec ktory vas mlati kyjakom po chrbte

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se