Domů
Plynárenství
Na rozhodnutí o Nord Streamu 2 v souvislosti s případem otravy Navalného je podle Berlína ještě brzy
Instalace potrubí plynovodu Nord Stream 2 v Německých vodách. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Na rozhodnutí o Nord Streamu 2 v souvislosti s případem otravy Navalného je podle Berlína ještě brzy

Plynárenství
13 komentářů
7. září 2020, 14:56
ČTK

Berlín 7. září (zpravodaj ČTK) – Diskutovat nyní o konkrétních protiruských krocích německé vlády kvůli případu otravy předáka ruské opozice Alexeje Navalného včetně osudu německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 je předčasné, kancléřka Angela Merkelová nicméně nechce předem vyloučit žádné téma. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásil vládní mluvčí Steffen Seibert. Odpovědět konkrétněji na dotazy týkající se plynovodu odmítli i mluvčí ministerstev zahraničí a hospodářství.

„Je ještě příliš brzy,“ řekl Seibert na dotazy novinářů, zda Merkelová kvůli případu Navalného přehodnocuje postoj k plynovodu, kterým má po dně Baltského moře proudit do Německa ruský zemní plyn.

Německý ministr Heiko Maas v rozhovoru s německým nedělníkem Bild am Sonntag naznačil, že součástí reakce Berlína by mohl být i téměř dostavěný Nord Stream 2.

„Kancléřka se k těmto víkendovým vyjádřením ministra zahraničí připojila,“ řekl Seibert.

„Je toho názoru, že by bylo chybou něco předem vyloučit,“ dodal o kancléřčině postoji její mluvčí. Dodal, že Merkelová s ruským prezidentem Vladimirem Putinem ještě o otravě Navalného nehovořila.

Seibert a ani jeho kolegové z ministerstev zahraničí a hospodářství nechtěli věc podrobněji komentovat. Ministerstvo hospodářství na dotaz o možných dopadech pozastavení projektu uvedlo, že nebude spekulovat o tom, co by se mohlo, případně nemohlo stát.

Někteří němečtí politici, mimo jiné i ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, který se uchází o vedení kancléřčiny Křesťanskodemokratické unie (CDU), ale také zástupci průmyslu se k možnému ohrožení Nord Streamu 2 stavějí zdráhavě. Zdůrazňují, že plynovod je hospodářský, nikoli politický projekt. Na to upozorňuje i Moskva.

Seibert připomněl, že německá vláda oznámila nález nervově paralytické látky ze skupiny novičok v těle Navalného teprve před týdnem ve středu, což je krátká doba na to, aby se záležitost vysvětlila a aby Berlín s evropskými partnery odpověděl.

Navalnyj, který v srpnu zkolaboval během vnitroruského letu, byl na žádost rodiny přepraven na léčení do berlínské kliniky Charité. V Německu odborníci zjistili, že předák opozice byl otráven, což ale Moskva zpochybňuje. Berlín tvrdí, že jeho zjištění jsou nezpochybnitelná, od Ruska proto vyžaduje vysvětlení a vypátrání viníků.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Lukas
7. září 2020, 15:08

Aby to nebolo tak, ze Navalneho otravili sami americania, lebo je v ich zaujme aby sa zas upriamila pozornost na zle Rusko a takato suvislost okolnosti im dopomohla upriamit pozornost na sankcie voci Rusku aj voci ich plynovodu.

Pavel K
7. září 2020, 15:39

:-D

Josef
7. září 2020, 21:17

No pokud vím existuje přepis rozhovoru mezi Polskem a Německem, že otráven nebyl, ale že je třeba tlačit na Putina, když to v Bělorusku nevyšlo...

Carlos
7. září 2020, 23:46

Takových přepisů Vám za flašku šnapsu napíšu pět a když mi bude chutnat tak přihodím rozhovor Merkelové s Aštarem Šeranem.

Pavel Fořt
7. září 2020, 21:29

Je smutné, že z poměrně úzce zaměřeného webu se v komentářích stává konspirační web.

Denis
8. září 2020, 06:21

Přesně jste to napsal.

Dušan
8. září 2020, 06:52

Kto by povedal, že Grygar bude musieť na staré kolená dokazovať, že zem nie je plochá : (

Skrátka ľudia sú leniví a nechce sa im rozmýšľať. Svet si zjednodušia na skratky a potom je "všetko jasné" ....

A čím väčšia blbosť, tým sa rýchlejšie šíri. A mnohé weby na tom zarábajú. Nie, že by tým sprostostiam verili, ale prečo na nich nezarobiť ? Samostatnou kapitolou je platená propaganda.

Carlos
8. září 2020, 11:53

Grygar, myslíte toho Grygara co se na stará kolena obléká za Dia, nechá kolem sebe poskakovat studentky převlečené za múzy a rozdává šutření?

Mimochodem to s tou plochou zemí vzniklo jako internetový žertík a ono se to zvrhlo trochu. Na druhou stranu je dobře že k tomu došlo. V první řadě to poskytlo nějaký vhled do fungování šíření memů, v druhé to mnoho vědců vrátilo do reality, sci-fi a vítězství kalkulačkového racionalismu se nekoná, musí najít způsob jak s lidmi komunikovat a být s to je přesvědčit i o věcech které se zdají jasné. Je to zbytečná práce navíc, chápu, ale zrovna kulatost Země není z axiomů, to jde dokázat relativně snadno. Stejně jako rotace Země.

Další otázka je proč se to tak chytlo, kde je problém že lidé neberou něco co je lidem známo od antiky. (Na náboženství to nelze svádět, těch je malinko a nevím jestli je účelné těmto malým ortodoxním skupinám bořit vesmír, zejména pokud to nikomu kolem neškodí, což je případ palačinkovitosti Země)

Můj názor na to je že je to jen logickým vyústěním přílišného tlaku na vědecké řízení společnosti kdy se ve jménu technických a přírodních věd kašle na lidi a kdy se jejich produkty ukazují jenom jako absolutní dobro. Což není.

Další věc je že je třeba jít po příčinách a v USA, kde to vzniká je to dáno vrozenou nedůvěrou vůči vládě, například tam byly prováděny velmi neetické pokusy na lidech, nebo se praktikovala v některých státech eugenika a nucené sterilizace atd. V momentě kdy vláda ztratí kredit v něčem, tak už je to pak složité. Ono se vlastně stačí podívat u nás jak to dopadlo s rouškama. Absolutní diletantismus vlády vedl akorát k tomu že se na všechna opatření lidé vykašlou, protože s prominutím z nich udělala de-y a nemá nachystané nic, ani to co dostala zadarmo od vývojářů. Takže důvěra je v háji.

Bizon
8. září 2020, 12:02

Mně to smutné nepříjde. Velká energetika je tradičně spojena s velkou politikou, a ta je tradičně spojena se zákulisníma pofiderníma praktikama.

US (ne)přistání na Měsíci nebo plochá Země jsou totální sračky, ale v posledních dekádách tu bylo i několik "konspiračních teorií", které se nakonec ukázaly jako pravda, která se nám zrovna nehodila do příběhu. V dnešní době člověk nemůže věřit skoro ničemu když nemá trochu kritického myšlení. Je to i základní metoda vědy, to co chcete nejvíc potvrdit byste měl nejvíc zpochybňovat, až když to zpochybnit dlouhodobě nejde tak je solidní šance že je to správně.

Jiří Trn
8. září 2020, 07:12

Domnívám se, že NS 2 je již odpískaný. Jde jen o zachování tváře německých papalášů (a eurohujerů obecně). Nechtějí vypadat jako poslušné americké loutky co plní příkazy svých zaoceánských pánů. Bílý dům jim přece jasně přikázal zastavit NS 2, a příkazy se plnit musí. Tak udělali divadelní představení s Navalným, a v rámci "ochrany západních hodnot a principů demokracie" již mohou se vzpřímenou hlavou od NS 2 odstoupit. A do budoucna kupovat předražený americký plyn.

Denis
8. září 2020, 13:36

Můžete uvést rozdíl v ceně plynu z Ruska a zkapalněného plynu přes terminály?

Bizon
8. září 2020, 17:09

Čísla nemám, ale jedno je jisté. Dokončený NS2 bude tlačit cenu LNG dolů, stejně jako LNG bude tlačit dolů cenu z NS2. Pro stranu poptávky má tato diverzifikace každopádně smysl.

Jiří Trn
9. září 2020, 07:15

Výběr ze starších článků zde na oenergetice. Cena plynu v USA je lehce pod 3 USD za MMBtu. Po započtení všech souvisejících poplatků za přepravu, zkapalňování a zplyňování se podle odhadů cena pohybuje kolem 6 USD/MMBtu. Konečná cena ruského plynu pro evropské a asijské dodavatele je kolem 4 USD/MMBtu. Jsou to sice neaktuální ceny, ale ceny letošní rok díky teplé zimě, koronaviru, ropné válce a ekonomickým propadům jsou deformované a neodrážejí dlohodobé cenové hladiny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se