Domů
Plynárenství
Německo patrně nedosáhne listopadového cíle ohledně naplnění zásobníků plynu
Podzemní zásobník plynu Jemgum
Zdroj: Gazprom

Německo patrně nedosáhne listopadového cíle ohledně naplnění zásobníků plynu

Německo pravděpodobně nesplní listopadový cíl, který vláda stanovila ohledně úrovně skladování plynu, aby se vyhnula energetické krizi. Portálu t-online to dnes řekl Klaus Müller, šéf regulátora síťových služeb Bundesnetzagentur. Müller zároveň varoval, že největší evropskou ekonomiku čekají nejméně dvě těžké zimy.

Německá vláda už v červnu kvůli problémům s dodávkami plynu z Ruska vyhlásila stav výstrahy, což je druhý ze tří varovných stupňů krizového plánu pro dodávky plynu. Rusko od poloviny června drasticky snížilo toky plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 a v současné době dodává pouze 20 procent dohodnutých objemů. Uvádí, že jsou na vině technické problémy. Evropské země mají ale za to, že tento krok je politicky motivovaný.

Německo už splnilo svůj první cíl, tedy aby byly zásobníky k 1. září plné ze 75 procent. Další metou je jejich naplnění na 85 procent k 1. říjnu a na 95 procent k 1. listopadu.

„Neočekávám, že dalších cílů v oblasti skladování dosáhneme tak rychle jako toho prvního,“ řekl portálu t-online Müller.

„Ve všech našich scénářích průměrné úrovně naplnění 95 procent do 1. listopadu nedosáhneme. Toho budeme sotva schopni, protože jednotlivé systémy skladování začínaly na velmi nízké úrovni,“ dodal šéf Bundesnetzagentur.

Němci by podle něj měli šetřit plynem, protože se v několika příštích letech mohou v tomto ohledu potýkat s problémy. „Nejde jen o jednu zimu, ale nejméně o dvě a příští zima může být ještě těžší,“ řekl.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Zbyněk Poisl
18. srpen 2022, 12:18

Německo si naprosto běžně dává nesplnitelné cíle. Silně mi to připomíná období dávno minulé, kdy vládli jedni co tvrdili, že ty druhé nejen doženou ale i předeženou. Nikdy se tak ovšem nestalo. Německo má za cíl pokrýt vlastní spotřebu elektřiny z OZE, ovšem realita je taková, že víc než 150GW instalovaného výkonu v OZE jen občas vyrobí během jednoho měsíce víc elektřiny než 4 instalované GW v jádru. Vzhledem k energetickým nárokům německé ekonomiky se tak jedná o další zcela jistě nesplnitelný cíl!

hlpb
18. srpen 2022, 13:00

Zbyňo, tak to určitě, ty píšeš z hladu, že?

Reálná výroba EE v Německu v roce 2022 k 18.8.2022:

OZE = 160 TWh (podíl 51%)

JE = 20 TWh (podíl 6,5%)

Jen pro tvoje dovzdělání i německé FVE vyrobily v tomto roce mnohem víc EE než zbylé německé JE a to = 44 TWh (podíl 14%)

Dobrou chuť

Michal K.
18. srpen 2022, 16:02

ako je mozne, ze za jul boli emisie v Germanii 374g na kWh, ked je tam tolko OZE ?

nemala to byt nizkoemsina energetika ?

Este k tomu po viac ako 2 dekadach budovania a spalenych viac ako 1000 miliard eur ?

Pytam sa pre kamarada

Zbyněk Poisl
18. srpen 2022, 17:14

I tak je to zatraceně málo. Prostým dělením je možné zjistit, že OZE v Německu vyrábějí přibližně 1000 hodin ročně. Jelikož rok má cca 9000 hodin, je efektivita těchto zdrojů cca 11% přičemž u jádra je to téměř 100%.

richie
20. srpen 2022, 14:30

este trochu iny pohlad na uvedene cisla:

JE mali vraj 6.5% podiel na tohtorocnej vyrobe ee (info p.blaha) pri instalovanom vykone 4GW co tvori cca 1.7%vsetkych zdrojov ee

FVE mali vraj podiel 14% pri instalovanom vykone 63GW co tvori cca 26% vsetkych zdrojov

alebo este iny pohlad

FVE pri viac ako 15-nasobnom instalovanom vykone oproti JE, vyrobili len trochu viac ako 2-nasobok elektriny ako JE .. a aj to este dost nahodne ..

Michal K.
20. srpen 2022, 15:45

dost zaujmave cisla. diky

Karel Salaj
19. srpen 2022, 15:32

Průmyslníci donutí vládu kapitulovat a Nord 2 otevřít, jinak se zhroutí veškerý průmysl a tím pádem i státy, které jsou defakto v bankrotu....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se