Domů
Evropská Unie
Německo se kvůli sporu s Polskem o navýšení kapacity plynovodu Opal obrátilo na soud EU
Plynovod Nord Stream
Zdroj: Nord Stream

Německo se kvůli sporu s Polskem o navýšení kapacity plynovodu Opal obrátilo na soud EU

Evropská Unie
2 komentáře
17. prosinec 2019, 16:24
ČTK

Německo se ve sporu s Polskem o navýšení kapacity plynovodu Opal obrátilo na Soudní dvůr Evropské unie. Dnes o tom informovala agentura DPA. Vláda v Berlíně se právní cestou brání proti prvoinstančnímu verdiktu tohoto unijního soudu z letošního září, kterým zrušil rozhodnutí Evropské komise z roku 2016, jež umožnila Rusku rozšíření kapacity plynovodu Opal. Jím se přes Německo přepravuje ruský plyn i do Česka.

Na pozadí tohoto sporu stojí konflikt o plynovod Nord Stream přivádějící po dně Baltského moře ruský plyn do Evropy, připomíná DPA. Opal je jeho prodloužením. Ruský plynárenský gigant Gazprom původně kvůli dodržení zásad konkurence mohl využívat jen polovinu kapacity tohoto potrubí. V roce 2016 ale Evropská unie na žádost německých úřadů rozhodla o navýšení kapacity Opalu ve prospěch Gazpromu.

Plynovod Opal navazuje na Nord Stream 1, a přivádí tak ruský plyn přes Německo na hranice ČR. Zdroj: opal-gastransport.de
Ilustrační foto

Toto rozhodnutí napadlo Polsko a poukazovalo na to, že pokud do Evropy poteče více plynu z plynovodu Nord Stream, budou ovlivněny podmínky využívání jiných plynovodů, které plynovodu Opal konkurují. Polská vláda argumentovala, že takto je ohrožena energetická bezpečnost země a že povolení Evropské komise odporuje zásadám energetické solidarity.

Varšava kritizovala stavbu plynovodu Nord Stream do Německa, který je v provozu od roku 2011, a který obchází polské a ukrajinské území. Odmítá i Nord Stream 2, který vzniká souběžně s prvním baltským potrubím.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Richard Vacek
17. prosinec 2019, 17:19

Poláci jsou historicky negativne naladěni vůči Rusku i Německu. Možná by měli tyto sentimenty překonat, neohlížet se vzad, ale dopředu.

energetik II
17. prosinec 2019, 19:53

TO : Vacek

Ano, to by prospělo celé Evropě, tedy nerozbírat neustále minulost ze všech stran . Jako například u nás v Praze Řeporyjích, kde budou mít památník vojáci 29. granátnické divize SS , kteří tak bestiálně vraždili polské civilisty ve Varšavě 1944 , že z toho bylo blbě i německým SS Mannům a Gestapákům. Proto byli tito "hoši" přeřazeni do divize Vlasovců generála Buňačenka a pak se v posledních hodinách své existence zase nečekaně obrátili proti svým chlebodárcům. Nejprve zradili SSSR, pak zase Německo = dnes hrdinové. Neustále se hnidopichovat v causách Koněv, Vlasovci,...atd. to je ztráta času a ubohost. Podobně i s tou polskou záští.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516