Domů
Plynárenství
Putin pokládá za neférovou kritiku Ruska kvůli vysokým cenám plynu
Ruský prezident Vladimir Putin
Zdroj: www.kremlin.ru / Creative Commons / CC-BY-4.0 (licence)

Putin pokládá za neférovou kritiku Ruska kvůli vysokým cenám plynu

Plynárenství
57 komentářů
23. prosinec 2021, 16:16
ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin dnes odmítl jako nespravedlivou kritiku, že Moskvu zavinila rekordně vysoké ceny plynu v Evropě. Koncern Gazprom podle něj plní všechny své závazky vůči odběratelům.

Putin při setkání s novináři upozornil, že Gazprom nejprve musí splnit své závazky, které má vůči zákazníkům podle dlouhodobých kontraktů, a až pak může dodávat plyn na okamžité (spotové) trhy. Z této situace tak podle ruského prezidenta těží země s uzavřenými dlouhodobými kontrakty, například Německo, které teď platí za plyn mnohem nižší ceny, než jsou nyní na trhu.

Německo dokonce může plyn přeprodávat sousedům, jak podle Putina svědčí reverzní chod plynovodu Jamal mezi Německem a Polskem. Domnívá se, že část ruského zemního plynu, dodaného do Německa, nakonec skončila na Ukrajině.

Evropa si sama vytvořila s plynem vlastní problémy a měla by si je vyřešit taky sama, poznamenal Putin podle agentury Reuters.

Ceny zemního plynu v Evropě se tento týden vyšplhaly na nová rekordní maxima poté, co se zastavily dodávky ruského plynu do Německa prostřednictvím plynovodu Jamal. Moskva se letos v souvislosti s růstem cen plynu stala terčem obvinění, že se omezováním dodávek snaží přimět Německo a Evropskou unii k rychlému povolení provozu plynovodu Nord Stream 2, který má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Rusko však taková obvinění odmítá.

Nord Stream 2 čelí kritice ze strany Spojených států a některých evropských zemí, podle nichž chce Moskva tento plynovod využít jako geopolitickou zbraň ke zvýšení závislosti Evropské unie na Rusku. Trasa plynovodu navíc obchází Ukrajinu, která tak zřejmě přijde o poplatky za tranzit.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu do mnoha evropských zemí, včetně České republiky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(57)
Josef
23. prosinec 2021, 16:31

Nejlepší na tom všem je, že papaláši z Bruselu připravují rozšíření systému ETS o vytápění budov a dopravu aby Eu měla peníze na sanování Španělska , Itálie, kteří jsou už před krachem. Jo a také uhlíkové clo. Výsledkem bude , že ceny plynu pro domácnosti vzrostou asi 0,3kč /KWh při spotřebě 20MWh to máme cca 6000 + DPH. Cena uhlí se zvýší cena uhlí vzroste o 0,56kč /KWh tedy téměř 2 násobně.... No a samozřejmě vzroste prudce cena všeho zboží , protože většinu věcí k nám dovážíme a budeme vše kupovat z unijním clem a samozřejmě budeme muset i levněji prodávat do zahraničí, protože na unii budou uvalena reciproční cla - vítejte v zeleném komunismu....

Mirek
23. prosinec 2021, 16:46

Souhlas.

Gazprom ani nebude Evropu potřebovat - buduje druhý plynovod do Číny přes Mongolsko a buduje také plynovod do Pakistánu, takže o odbyt má postaráno.

Dušan
23. prosinec 2021, 17:15

Tak načo sa sem tlačí s plynovodmi, keď môže inde ?

Prečo sú Rusi takí "blbí" a nemajú tie rúry natiahnuté už niekde inde ?

Samozrejme nie sú blbí ... vedia čo robia, vedie, kde môžu zarobiť najviac .. inak by to nerobili ...

Do Európy ide cca 200 mld m3, čiže jednoznačne najviac.

Plynovod "Power of Siberia" je ťahaná z východných častí Ruska do blízkej Číny a má kapacitu cca 61 mld m3. V podstate to nie je ani nejaká "alternatíva" ale logické riešenie geografickej blízkosti Číny. Robiť z toho "otáčanie" rúr je smiešne.

Reálnym "otočením rúry" je až projekt "Power of Siberia 2" ktorý naozaj "otáča" dodávky zo záapadu na východ cez Mongolsko, ale to je na dlhé lakte ... spustenie (možno) v roku 2030 a investícia viac ako miliarda dolárov.

Najbližšie roky skrátka je Európa najdôležitejšia ... a tak to ostane minimálne 10 rokov, zrejme podstatne dlhšie.

Jasné, že plyn chce každý .... ale solvetných zákazníkov je už podstatne menej a pre Rusko je najväčším jednoznačne Európa .

Preto tu majú NS2 ... nie preto, že by nám robili radosť.

Carlos
23. prosinec 2021, 17:37

Díky za info.

Jinak nedávno našli u Tuecka nějakých 135 miliard kubíků plynu

offshore-energy. biz/turkey-unveils-new-gas-discovery-in-black-sea/

Podle mne by bylo asi lepší a možná i příjemnější řešit pořád dokola rozhádaný Blízký východ, trochu otravné Turecko. Jestli se už Izrael a Saúdská Arábie nehádají jak psi, tak by možná stálo za to uvažovat o vyvedení planu z KSA přes Jordánsko a Izrael/Egypt. Možná by stálo za to aby se tam postavily LNG terminály.

Má to ale jeden problém, pokud se to stane a z Ruska se nebude odebírat a zanikne vzájemná závislost, ten pán v Kremlu se může urvat ze řetězu.

Josef
23. prosinec 2021, 23:27

Jako představa, že si Putin nechá vystavět základny Nato podél svojí hranice nebo že si nechá zničit Černomořskou flotilu nejsou reálné.

Ukrajina je chudá země v rozkladu kde nic není. Rusko jí stejně jako EU nechce živit. Jen nemůže připustit, aby se z ní pro něj stala hrozba. To je to oč tu běží. Ukrajincům by pomohlo , kdyby východní část přešla k Rusku a západní k EU. Jenže to není zájem ani Ruska ani USA. Američani chtějí využít UK jako beranidlo proti Rusku a Rusové si zase nechtějí vzít regiony , kde mají velkou podporu obyvatel, protože přes tyto regiony se snaží tuto zem ovládat. Osud Ukrajinců nikoho netrápí a patrně tento stav zůstane tak dlouho dokud se Ukrajina úplně nerozpadne, protože většina mladých lidí z té země prostě odejde.

Carlos
24. prosinec 2021, 00:55

Zkusil bych si prvně odpovědět na to proč státy stojí o to mít na svém území NATO, když mají za souseda Rusko. Připadá mi že základny NATO jsou důsledek bídných zkušeností s Ruskem/Rusy, minimálně uchvácení moci Uljanovem a jeho kumpány.

Nemyslím si že pro ty státy, které nejsou, ani nebyly nikdy, součástí západního civilizačního okruhu, je přítomnost či členství v NATO nějakou věcí z přesvědčení, hádám že vazba na EU a NATO tam i mnoha místním překáží, protože tam je pak v některých ohledech až moc světla, ale asi je to pořád pro přijatelnější než alternativy s Ruskem.

Černomořská flotila mohla být už mnohokrát přestěhována, přístup Ruska k Černému moři není vázán jen na Krym, ale Rusko má celé pobřeží kde si mohli novou základnu za posledních 30 let postavit nevím kolikrát. To že to neudělali je tak trochu jejich chyba. Nic netrvá věčně ani Sovětský Svaz.

Myslím že až na ČR má demografii v háji celá postkomunistická Evropa. Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Ukrajina, Rusko, Pobaltí, všude poměrně dost klesá populace, u Ruska navíc dochází k výměně populace a děje se tam přesně to čím se straší u západní Evropy, tedy že pravoslavné a ateistické obyvatelstvo má podstatně méně dětí, než muslimské. Ale ono to může být i jinými faktory jako mírou urbanizace atd. Přece jenom na vesnici si dovolíte těch dětí více než ve městě, natož velkoměstě, ať již srovnáváme Moskvu s Kavkazem nebo San Francisco s Alabamou. Jinak si na to troufnete v polorozpadlé děrevni u Moskvy, nebo ve vsi někde na jihu na Kavkaze.

Podle mne celé neštěstí tady toho prostoru je v té nelidské komunistické ideologii, která se prosazovala, to je ideologie pro stroje, ne pro lidi. U Ukrajiny je ještě problém, jak píšete, že je to nárazníkové pásmo mezi bloky. Nicméně bych jako ještě daleko větší problém viděl snahu Ukrajinu (a možná některé další země) držet v takové jakoby zaostalé pozici vůči Rusku. Co by vlastně mohlo být pro Rusko horší, než úspěšně fungující post-sovětské země v těsném okolí, nedej bože s příbuzným jazykem?

Je otázka nakolik je Ukrajina, nebo jiné post-sovětské státy dírou na peníze z definice a nakolik jenom kvůli hrubému, ale napravitelnému zastarání infrastruktury a neexistence, řekněme, obchodní a právní kultury. Což by ale v obou případech mohla být EU s to zasanovat bez větších problémů.

hellokitty
24. prosinec 2021, 10:57

"Ukrajina je chudá země v rozkladu kde nic není." - co keby ste sa tam najprv zasli podivat pane Josefe, nez tu zacnete pisat taketo nezmysly?

Turby
23. prosinec 2021, 18:48

Dusan, oni blbi nejsou. Oni uz ty trubky maji a dal stavi.

Jen tobe to stale nedochazi.

Dušan
23. prosinec 2021, 19:57

Stavajú stavajú ... však čo iné by vyvážali ako suroviny, že ?

75 % exportu.

Josef
24. prosinec 2021, 22:44

Přeji hezké vánoce a zbytek štědrého dne. Jinak co se týče snaha ukrajiny o vstup do NATO, pak je to samozřemě snaha logická, protože Rusko jí vzalo část území jenže je to zákon akce a reakce. Podívejte se na Finsko. Finové a Rusové byli nepřátelé obě země za to krvaně zaplatily a nakonec se normálně dohodli a už 80 let Rusko ani Finsko prakticky na hranicích nepotřebuje jednoho vojáka. Přitom Finsko je neutrální takže tady je vidět kdo co způsobuje, Rusko chce jen aby na jeho hranicích byly přátelé. Kdežto USA těm jde o to mít konflikt a ovládat svět a myslí si ,že mohou ostatním státům diktovat co mají a nemají dělat dávají sankce na Čínu , Rusko a kdo ví koho dalšího tím si na sebe šijí ohromný bič, protože Rusové, Ćínané a další státy mají ve výsledku mnohem více spojenců než USA a podíl západní Evropy a USA na HDP světa každoročně klesá takže sankce ,které byly před 20 lety ekonomicky likvidční dnes už jsou jen přechodný problém a za 5-7 let vzhledem k úpadku západu už budou k smíchu. Za 30 let bude ekonomika EU+USA celosvětově významná mnohem méně než dnes, protože civilizace západního okruhu bude mít jen cca 10% podíl na relativně bohaté světové populaci. Kdežto dnes je tento podíl asi 40% , protože svět je pořád ještě chudý a velká část lidí v Asii jsou pořád zemědělci jejich děti ale budou již studovat na univerzitách a žít ve městěch to samé lze říct o části Afriky ( mimo nejchudších zemí). Ten přerod bude v Čínském stylu, protože pro tyto země je Čína vzorem.

Martin Hausenblas
23. prosinec 2021, 23:03

Blábolíte, system ETS nesouvisí s podporou ekonomik jednotlivých států.

Pavel Karásek
25. prosinec 2021, 12:13

Josef, nepište nesmysly z fantazie. Navíc po Řecku jsou nejzadluženější Itálie, Portugalsko a jaderná Francie. Na tu jste zapoměl.

Emil
25. prosinec 2021, 13:10

A na to jste přišel kde, Karásku? Eurostat uvádí za rok 2020 vyšší dluh v poměru k HDP u Španělska než Francie.

PETR
23. prosinec 2021, 16:43

Za tu vyplatu si koupim tak nejake pecivo a maslo,veskere dovozove ovoce schnije v obchodech.Asi tak...

hellokitty
24. prosinec 2021, 10:58

takze miesto toho, aby ste si zvysili kvalifikaciu a tym zvysili svoju cenu na trhu prace budete nadavat na to ako si za vyplatu kupite leda pecivo a maslo, pekne komunisticke myslenie, ked sa o mna nepostara stat, tak ja sa o seba postarat neviem...

Dušan
23. prosinec 2021, 16:51

Aký dobrý starostlivý ujo ....

Najskôr má silné reči na adresu západu, ktoré znervóznia trhy a zvyšujú tým i cenu plynu a potom prejaví "starosť" o ceny plynu ...

A to "mieromiluvné" Rusko šíri hlúposti o "rozmiestňovaní hypresonických zbraní NATO na Ukrajine" (ešte ich nik ani sériovo nevyrába) a o "žoldákoch NATO s chemickými zbraňami" a po tejto sérii nezmyslov pre vlastnú verejnosť (a trhulíkov zo západu) všetci očakávajú či to končí len pri šírení týchto komických blábolov, alebo Rusku pristúpi i k reálnej vojenskej akcii .... čo v preklade znamená zas vytláčanie ceny plynu ...

Ale inak je v tom Rusko úplne mimo .... pre naivných evidentne áno.

Medvedzig
23. prosinec 2021, 19:33

Nolem nam una nedristaj! Uz si jak jeden moj kamarat.Zmlatili mu odca ked kamionoval v 90-tych niekde v Rusku a nevie to prezut doteraz!Alebo si za tieto dristy plateny s cielom zahlmievat a okiadzat ?

Jaroslav Loudil
23. prosinec 2021, 18:23

Je směšné obviňovat Rusko, že chce nyní zneužívat plynovod NS II k nějakým cílům. K uzavření dohody o výstavbě přeci musí být vždycky dva, ten , kdo dodá plyn a ještě ten, kdo pomůže se stavbou a bude pak odebírat surovinu. Jaksi se tedy zapomíná na kritiku těch politiků a manažerů Západu, kteří dohodu o výstavbě NS II vůbec podepsali ! To jsou ti hlavní viníci ! Na cáru papíru o výstavbě NS II musí být dva podpisy , podpis Ruska, ale i podpis činitelů Západu. Ale ono je lehčí jak je zvykem hodit vše jen na Putina. Putin je nejlepší politik Ruska po Stalinovi za posledních 200 let.

Je to stejné, jako by nyní Rusko kritizovalo Západ , že ropu kterou mu dodává Rosněfť mění na naftu do svých tanků Leopard II , se kterými se chystá napadnout Rusko.

Dušan
23. prosinec 2021, 19:55

Nechcem Vám kaziť ilúzie ... ale po Rusku naozaj nik netúži. To skôr Rusi radi kupujú nehnuteľnosti na tom "zlom" západe a usadzujú sa tam.

A s tými Leopardmi ste strelili pekmného capa ... európske krajiny sa tak zbavili tankov, že v takom "novorusku" má Putin viac tankov dodaných v rámci "humanitárnej pomoci" ako má väčšina krajín západu ... a západ po roku 2014 obnovuje svoje tankové jednotky a napr. Nemecko rýchlo odkúpilo už predané tanky zo svojej armády aby ich malo aspoň pár stovák. Rusko má k dispozícii asi 3000 + tisíce na skladoch .... také Nemecko má 300 Leopardov II ... a na skladoch už nič.

Takže sa "zlý" západ chystá napadnúť Rusko, ktoré má x-krát viac tankov .. už neblúznite ...

A čo sa týka "úspechov" Stalina ... milióny mŕtvych pri hladomoroch, stovky tisíc popravených ... blamáž so slabšou nemeckou armádou v roku 1941 ... fakt samé "úspechy" ....

A čo sa týka "úspechov" Putina.... Rusko je stále len "benzínová pumpa" západu .. 60 % exportu nergetické suroviny, 75 % celkového exportu suroviny ... skrátka typická na surovinách založená ekonomika ... za 23 rokov Putina sa nezmenilo nič ...

miro novak
23. prosinec 2021, 20:27

uz dlhe roky povazujem trolov z Globsecu za takych istych ako tych z Leningradu

Medvedzig
23. prosinec 2021, 20:51

A teraz nam podristaj o Slovenskej ekonomike.Jaj nemozes, Slovensko totiz vlastnu ekonomiku nema narozdiel od Ruska!A celkovo tuna len dristas !!!

Jaroslav Loudil
23. prosinec 2021, 22:56

TO : Dušan

Že se v Rusku za 23 let Putina nezměnilo nic, to asi ví Rusové lépe jak vy. Za Jelcina roku 1998 byl 1 Dolar za 6000 Rublů , všude děsivá korupce, chaos, lidé neměli ani na jídlo. Ruské devizové rezervy jsou dnes 600 mld. USD, v tom zlato 2.400 tun, státní dluh je 18 % HDP ,USA mají 130 % HDP. Jak dnes říkal ve Zprávách v 19.00 zpravodaj ČT v USA - v hlavním městě USA Washingtonu dnes hladoví každé páté dítě ! To je parádní vizitka bohatého státu !

A pokud jde o Stalina, který porazil nejsilnější a nejlepší armádu světa Wehrmacht ,který během pár týdnů zdevastoval Francii + britská vojska , tak dokázal vybudovat za 12 let 1929 -40 těžký průmysl Ruska , že měl roku 1941 druhý největší průmysl po USA ne světě , během pár týdnů po útoku Hitlera přesunul na Sibiř 1.560 průmyslových podniků , kde okamžitě zahájil výrobu zbraní, jež už r.1942 byla dvakrát větší jak Německa. Blamáž s Hitlerem utrpěl parádní celý Západ svojí politikou ústupků a válečných debaklů . Při útočení v Západní Evropě přišel Hitler o 40 000 vojáků, v SSSR přišel o 3 000 000 !

Nebýt Stalina, tak dnes nežijete. Možná v Tisovém a Hlinkovém zparchantělém nacistickém Slovenském štátě. Slovensko se 1939 dobrovolně prohlásilo za spojence Hitlera a poslalo bojovat proti SSSR svoji Rýchlů divíziu.

Dušan
24. prosinec 2021, 00:08

Čo sa týka tých 23 rokov - tak toľko trvá vláda PUtina a rovnako veľká závislosť Ruska na vývoze energetických surovín. Zmenili sa isto kadečo, ale toto sa nezmenilo ... a verejný dlh má Rusko malý ... ale vnútorný katastrofálny ... dúfam, že nechcete zrovnávať úroveň priemyslu či životnej úrovne ...a nik netvrdí, že USA sú ideál .. ale sú úplne niekde inde a Ruskop sa k tomu ani nepribližuje.

Čo sa týka ruského priemyslu pred 2.SV. Tak zrejme ste nepočuli, že ho budovali Rusi s masívnou pomocou západných firiem - hlavne amerických. Preto sú staré ruské predvojnové autá tak nápadne podobné americkým ...moskovskú automobilovú fabriku AZLK (Avtomobilnyj zavod imeni Leninskovo Komsomola) postavil Ford.

V ZSSR pôsobil americký priemyselný architekt Albert Kahn ktorý navrhol a zorganizoval výstavbu množstva fabrík, napr. Traktorový/tankový závod v Stalingrade, automobilky v Moskve a Gorkóm (dnes Nižný Novgorod), valcovne v Moskve, zlievarne v Čeljabinsku, Dnepropetrovsku, Charkove, Mangitogorsku, Stalingrade, strojnárske fabriky v Čeljabinsku, Podolku, Stalingrade, oceliarne a valcovne v Magnitogorsku a v Nižnom Tagile, hlinikáreň vo Vochovsku, závod na ložiská v Moskve a mnoho iných.

Najrozšírenejšími tankami Červenej armády pred vojnou T-26 (licencia zbrojovky vickers) a tanky BT (licencia americkej firmy Christie). T-34 vznikol evolúciou práve z BT. Najdôležitejším a vlastne jediným moderným civilným doprvným i vojenským transportným strojom bol PS-84, neskôr preznačený na Lisunov Li-2.

Takže bez masívnej pomoci západných firiem by nebol žiadny ťažký priemysel ZSSR ...

A zas "okamžite" evakouvané závody výrobu nezačali ... ak áno tak išlo o montáž evakuovaných zostáv. Rýchlosť bola úctihodná, ale už se nehovorí to B, kvalita bola spočiatku katastrofálna. V nevykúrených halách a v počiatočnom chaose ani iná byť nemohla. Vtedy pomohli tie "zlé" USA masívnymi dodávkami zbraní, ktoré bojovali už pod Moskvou. Tak isto sa obnovila výroba tankových motorov V-2, lebo Amíci začali dodávať hliník. Tak isto dodali tisíce obrábacích strojov, tisíce ton surovín a palív ...

A čo sa týka Stalina ... keby nebol ... tak by žilo podstane viac Rusov a iných obyvyteľov Sojizu, lebo on ich zabil viac ako Hitler ... to, že dnes Rusi oslavujú masového vraha je už obrázok dnešného Ruska ...

Dušan
24. prosinec 2021, 00:27

A ešte Vám asi unikol "detail" ... že v čase toho úspešného ťaženia Wermachtu na západ bol Stalin najväčším spojencom Hitlera a dodával mu tisíce ton potravín a surovín ...

Zapad bojoval s Hitlerom 6 rokov ... STalin len 4 roky, dva roky bojoval s ním a rozdelil si s ním po bratsky Poľsko, obsadil pobaltie, zaútočil na Fínsko a obsadil časť Rumunska.

Skrátka dva roky bojoval Stali s Hetlerom, na čo v Rusko veľmi radi zabúdajú ... a vojne pre nich začína až v lete 1941.

Momichodom ZSSR mal v tom lete 1941 nad Wermachtom obrovskú materiálnu prevahu a dodnes ruskí vládna "akožehistorici" nevedia vysvetliť "záhadu" ako mohla relatívne slabá nemecká armáda dôjsť až pod Moskvu a cestou vyhladiť desiatky divízií Červenej armády, 20 tis. tankov (Nemci ich mali cca 3,4 tis. )

No to by museli priznať, že hlavnou príčinou nebola neochota ruských vojakov bojovať, ani málo zbraní, ani málo kvalitné zbrane, dokonca ani nie masové stalinove čistky medzi dôstojníckym zborom, ale totálne nekompetentný stalinov režim, ktorý s obrovskými armádami narábal tak neefektívne, že sa tomu až nechce veriť. Skrátka Vami oslavovaný Stalin bol hlavnou príčinou porážok silnej Červenej armády na začiatku vojny ... ale keďže je dnes Stalin znovu "posvätný" tak vládni "akožehistorici" fabulujú smiešne teórie o "prezbrojovaní", "prekvapivom údere" .... a nemôžu prizna, že putinov idol bol jednoducho neschopný babrák.

Jan Veselý
24. prosinec 2021, 08:36

Máte náladu na vánoční čtení? Doporučil bych vám knížku Ледокол od Viktora Suvorova, česky vyšla jako Všechno bylo jinak.

Díky téhle knížce mi konečně začalo dávat smysl proč Rudá armáda dostávala v roce 1941 tak strašně na prdel, aby další roky s fakticky stejným důstojnickým sborem, stejnou výzbrojí (třeba jen dodatečně vylepšenou) a stejnými (nebo horšími) vojáky byli schopni se s Němci popasovat a začít je i porážet.

Dušan
24. prosinec 2021, 08:59

Jan Veselý

Suvorov je až extrémista ... mnoho vecí čo píše je pravda, ale často ide do extrému a jeho "fakty" treba často brať s rezervou.

Dnes sú už určite lepší autori - napr. Alexej Kondraténko "Lend-Lease 1941-1945 Veľká vlatenecká lež", alebo Konstantin Plešakov "STalinovy iluze" ....alebo ruské autori Vladimir Bešanov (napr. "Tanky vpred", Bojovali na "hroboch") " či Michail Bariatinski (napr. "T-34 v boji"), alebo veľké "biblia" od Michaila Cvirnika "Tanková sila ZSSR" , ktorí však sú dostupní len v ruskom originále.

Tam sa otvorene rozoberajú problémy ruského priemyslu armády za Stalina i spoločnosti a sú v rozpore s dnešnou ruskou propagandou.

Jan Veselý
24. prosinec 2021, 09:22

Mě úplně stačí třeba ten fakt, že Žukov, Koněv, Malinovskij a další vycházející sovětské "hvězdy" byli v červnu roku 1941 ve velení Jihozápadního frontu. Obrovská vojenská síla, jen kousíček od ropných polí v Ploiești. Proč tihle nebyli na německé hranici, že? Třeba by někoho napadlo vybudovat alespoň provizorní obranu a zaminovat mosty.

Jaroslav Loudil
24. prosinec 2021, 10:45

Že se bude v SSSR bojovat úplně jinak než na Západě, kde dostali Frantíci i Angláni od Hitlera "na prdel" už za několik týdnů a strachy podělaná Paříž se ihned prohlásila otevřeným městem, aby ji snad proboha nebombardovali, to Wehrmacht poznal už na hranicích. Pevnost Brest Litovsk odolávala Wehrmachtu tak tvrdě, že 7.pěší divize Wehrmachtu utrpěla už při dobývání této jedné pevnosti více mrtvých, jak při tažení celou Francií. V srpnu 1941 provedl gen.Žukov se 100 000 vojáky útok na 70 000 Němců v oblouku u Jelni , v německé sestavě stála i divize SS Das Reich pod velením Seppa Dietricha a SS divize Wiking pod velením Felixe Steinera. Tyto elitní svazky SS zahájily ústup a Žukov Jelňu osvobodil. Už v r.41 nasadil Stalin do bojů nejlepší tanky II.světové T-34. Německé nejlepší tanky PZ IV měly jen krátký kanon ráže 76 mm, který nedokázal pancíř T-34 na 500 m prostřelit. Teprve v březnu 1942 začaly Wehrmachtu přicházet PZ IV s dlouhou hlavní. V době bitvy u Moskvy neměla Rudá armáda žádné tanky dodané z USA, to začalo až 1942. Už v listopadu 1941 = ještě před Moskvou zahájil útok maršál Timošenko, který donutil Wehrmacht k ústupu o 80 km a osvobodil Rostov na Donu.

Ztráty Wehrmachtu v mrtvých při útocích na :

Jugoslávii = 151

Řecko = 1160

Krétu = 3.714

Dánsko a Norsko = 4.950

Polsko = 9.000

Francie a Benelux = 45.000

SSSR = 3.000 000

Nebýt Stalina, tak dnes nikdo z nás nežije a pokud ano, tak bychom místo pozdravu hajlovali.

Dušan
24. prosinec 2021, 11:33

Francúzko so spojencami padlo síce rýchlo a určite to bola veľká porážka, ale porážka ZSSR v roku 1941 bola podtatne horšia ...

Na rozdiel od západu mal ZSSR dostatok priestoru a teda i času na organizovani obrany. Pokým na západe išlo o stovky km tak na východe išlo o tisíce km. Pri vtedajšej logistike išlo o zásadný roziel.

Mimo to bola ČA podstatne silnejšia - len v západných vojenských okruhoch mali Sovieti k dispozícii asi 15 tis. tankov z toho 800 T-34/76 a 400 KV-1/2. Nemci disponovali len 3 400 tankami, prevažne ľahkými (Pz I, Pz II, LT-35, LT-38) s ktorými mohli tie akože "zastaralé" tanky BT-5/7 či T-26 bojovať viac ako rovnocennú hru. ČA mala i podstatne silnejšie delostrelectvo i letectvo. Teoreticky mala ČA poroziť Hitlera už na hraniciach. Nakompetentnosť zločineckého stalinovho systému však zapríčinila, že tankové zbory o stovkách tankoch sa presúvali tam a späť až pokým sa veľa tankov nepokazilo a následne neboli schopné boja. I i tie čo sa nasadili boli nasadzované nekompetentne a po častiach a slabo protitankovo vybrojený Wermacht ich dokázal ničiť. Veľké množstvo letectva bolo zničených na zemi, lebo stlinovi nekomepetentní pomslíci v rámci "proti sabotážnych opatrení" sústredili stroje krídlo pri krídlo na letiskách, kde sa dali dobre stráži proti neexistujúcej hrozbe. To, že sovietske letectvo bolo schopné operácií vďačí pár iniciatívnym veliteľom, ktorí ignorovali dementné rozkazazy stalinovej lúzy a lietadlá rozptýlili a zamaskovali.

Napätíe s Nemeckom stúpalo a to len Stalin bol jeden z posledných čo nechcel uveriť tomu, že ho chce jeho veľký kamoš Hitler napadnúť. Inicatívnosť tých veliteľov na nižších stupňoch velenia je o to obdivuhodnejšia, že stalinovi mopslíci nechávali mnohých z nich popravovať za svoju vlastnú neschopnosť.

Je mi záhadou ako môžete obhajovať neschopného tyrana, ktorý má na konte viac mŕvych občanov ZSSR ako sám Hitler.

A čo sa týka tankov pod Moskvou. Americké tam síce ešte neboli, ale angické už Matildy už áno. Vďaka stalinovým "géniom" totiž prišla ČA o 20 tis. tankov za pol roka .... a ČA preto potrebovala naozaj každý tank. Od januára 1942 už prichádzali i dodávky amerických tankov.

Ak zoberieme organizáciu dopravy a čas dopravy, tak je jasné, že ten "zlý" západ dodával ZSSR veľmi rýchlo a i na úkor svojich potrieb. Amíci v tom čase mali minimum tankov a VB už stratila väčšinu v bojoch a zúfalo sa snažila zvýšiť ich počty.

Obranci Brestu sa naozaj bránili statočne, zato sú dodnes oprávnene velebení ruskou propagandou, ale to nemôže zastrieť fakt, že význam Brastu nebol zásadný a mechanizované jednotky ho obišli a jeho likvidácii sa venovali druholíniové jednotky - čo bol klasický koncept bleskovej vojny - oporné body protivníka obchádzať a ich likvidáciu nechať na druhý sled. Neskôr tak postupovala i ČA pri postupe do Nemecka ...

A T-34/76 bol určite lepší tank ako Pz III či Pz IV, ale nebol bez chýb. Hlavným problémom bolo však jeho nekoncepčné nasadzovanie ktoré spôsobilo to, že nezohrali zásadnú úlohu v obrane pred nemeckými útočníkmi.

Skrátka keby mal ZSSR aspoň trochu kompetentné velenie, a nie babráka Stalina, tak sa nemecké podstatne slabšie jednotky nemohli dostať ako k Moskve ...

Však ani Vy ste nevysvetlili "záhadu" prečo sa vlastne tak slabí Nemci mohli dostať k Moskve, keď mali Rusi podstatne lepšie tanky a "génia" Stalina pri moci : )

Jaroslav Loudil
24. prosinec 2021, 11:58

TO : Dušan

Proč se Němci dostali až k Moskvě není žádná záhada !

1. Rudá armáda se rychle zvětšovala, když Stalin viděl, co Hitler v Evropě provádí. Proto měl sovětský důstojnický sbor převahu mladých důstojníků, kteří právě vyšli z vojenských škol a kurzů a byli zcela bez bojových zkušeností. To Němci už měli za sebou 2 roky války v Záp. Evropě.

2. Stalin věřil na mírovou dohodu s Hitlerem.

3. BLITZKRIEG A.Hitlera byla nová vojenská a nesmírně úspěšná taktika, místo staré "zákopové války". Dne 22.6.41 ráno vyrazilo na SSSR 3 000 000 vojáků Wehrmachtu, 700 000 vojáků jeho spojenců , 600 000 vozidel a 750 000 koní. To byla "rozjetá fanatická masa" , kterou bylo těžké zastavit pro úplně každou armádu světa !

4. Sovětští důstojníci se doslova - "učili bojem" . Jak válka běžela , tak byli lepší a lepší , až dosáhli kvalit Mansteina, Guderiana,Rommela, ... apod.

Jaroslav Loudil
24. prosinec 2021, 10:59

Počty mrtvých vojáků v apokalyptické válce na Východě byly u Němců 3 miliony , u SSSR - 14 milionů. SSSR měl k tomu 12 milionů mrtvých civilistů. SSSR přesto, že měl 5 krát větší ztráty jak Wehrmacht, nakonec zvítězil. A já se mu za ty ztráty rozhodně posmívat nebudu ! To vítězství bylo vydřeno doslova - "za cenu krve milionů". Západ, místo aby měl ztráty, tak hodil flintu do žita a kapituloval.

Wehrmacht byl nejlepší armáda světa a bylo možné ho porážet jen početní přesilou , třeba generál Montgomery v Severní Africe Rommela začal porážet, až když měl převahu v tancích 10 : 1.

Kdyby se Stalin po pár týdnech položil jako Frantíci, tak bych chtěl opravdu vidět, jak by potom Amíci přijeli osvobozovat úplně celou Evropu od Hitlera. Oni byli 1941 napadeni Japonci a měli s nimi až do 1943 plné ruce práce. A Hitler by se tak mohl několik let v Evropě - "pohodlně zakopávat" - a chystat se na Amíky. Amíci by pak museli sami osvobodit celou Evropu od Španělska až po Ural. A do toho by se jim nechtělo.

Dušan
24. prosinec 2021, 11:44

Však ZSSR tú prevahu nad Wermachotm mal ... napr. v tankoch cca 5 : 1, a mali by ste trochu doštudovať históriu ... Stalin sa naozaj psychicky "položil" a zmizol na svoju daču, kde ho však prišli jeho mopslíci prosiť, že by teda mohol čosi robiť .... a až po tom sa "pozbieral" ... a bol znovu "hrdina" ...

To práve západní doplomati museli povzbudzovať panikáriacich sovietskych aparátčikov .... a okamžite zahájili program dodávk zbraní .. najskôr za úplatu potom na lízing ...

A to, že nekomptetentná stalinská diktatúra nešetrila svojich ľudí určite nie je dôvod na škodoraosť. Ale je zaujímavé, že Vy tú zaostalú diktatúru oslavujete .. tú čo zabila viac svojich občanov, ako stihol Hitler.

Carlos
24. prosinec 2021, 12:19

A to ještě připočtěme že si Stalin zlikvidoval vedení ČA, druhou půlku šupl do gulagu a zbyl mu tak akorát Žukov kdesi v Tramtárii na východě.

On Josif Visarionovič byl celkem mizerný velitel.

Jaroslav Loudil
24. prosinec 2021, 12:53

TO : Carlos

Přečtěte si laskavě o Rudé armádě něco od odborníků. Stalinovy čistky postihly cca. 7 % důstojnického sboru. Počáteční neúspěchy RA ve válce byly dány tím, že velitelský sbor byl mladý a nezkušený. Počet důstojníků RA byl 1.ledna 1937 - 206 000 , 1.ledna 1941 - 579 581. Tedy za pouhé 4 roky přibylo v RA na 400 000 nových důstojníků a v době napadení Hitlerem tvořili 2 třetiny !! velitelského sboru RA. Tedy mladí důstojníci právě vyšlí ze škol a kurzů, bez jakýchkoli zkušeností. Ti se měli postavit Wehrmachtu, který zatím porazil : Benelux, Francii, Dánsko, Norsko, Řecko, Jugoslávii, Polsko .... Proto byl počáteční výkon RA nevalný.

Dušan
24. prosinec 2021, 13:44

Stalinove čistky ... to je ten "hrdina" čo mu majú vďačiť za víťazstvo a tu sami priznávate, že spôsobil nekvalifikovanosť svojho dôstojníckeho zboru ?

Ale to nebola hlavná príčina vojenských porážok. Šikovní ľudia sa učia rýchlo a za cenu krvavých obetí sa "doškolia" i na fronte. A ruskí vojaci a dôstojníci sa učili rýchlo.

To samozrejme ČA sťažovalo život ale najväčším problémom bola nekompetentnosť najvyššej generality na čele so Stalinom.

Jaroslav Loudil
24. prosinec 2021, 12:37

Stalin bojoval jaké měl možnosti = s mladým důstojnickým sborem, proti zcela nové taktice BLITZKRIEGU , která se v Západ. Evropě ukázala jako fantastická. Pokud by Stalin "šetřil své lidi", tak by dopadl jako Francie a my všichni s ním. Je velký rozdíl mezi "žádnou obranou Paříže" a nesmírně skvělou obranou Leningradu, kde zemřelo za blokády hlady a mrazem na 1 milion civilistů ,ale město stále a stále bojovalo a kladlo odpor řadě německých divizí, které Hiter nemohl nasadit jinde. Hitler psal už v Mein Kampfu, že životní prostor pro Germány leží na Východě = na území Slovanů /Čechů, Slováků, Poláků, Bělorusů, Ukrajinců, Rusů./ Proto vyrazilo 22.6.41 - 80 milionů Germánů na 190 milionů obyvatel SSSR, většinou Slovanů. Cíl ? Obsadit až po Ural a potom začít prostor "čistit" od "podlidí". Tedy stavba koncentráků velikosti Osvětimi , kde v plynových komorách vyřídit min. 50 milionů Rusů, Bělorusů, Ukrajinců, Židů. Zbylé obyvatele Ruska sterilizovat, aby se už nemohli množit a po jedné generaci vymřeli. Tím by se Germánům uvolnil prostor pro kolonizaci Východu a Německo by zvětšilo své území z 500 000 na 5 000 000 kilometrů čtverečních. Hitler nepřišel do SSSR porazit Rusy, on je přišel fyzicky vyhladit.

Vy si dovolíte se posmívat tomu, kdo rozdrtil fašismus, když pocházíte ze státu, který se 14.3.39 dobrovolně stal fašistickým, začal vraždit své Židy a postavil se na stranu Hitlera ? No to je k smíchu !

Jinak carské Rusko prohrálo válku s Japonskem 1905 a pak i válku I.sv. v. , když se r. 1917 úplně "rozkížilo" a kapitulovalo. To Stalin vyhrál na celé čáře ! A SSSR se stal jednou ze dvou světových mocností po roce 1945.

Jaroslav Loudil
24. prosinec 2021, 13:11

Když generál Manstein v létě 1942 dobýval Sevastopol, tak se tam bránila betonová pevnost Maxim Gorkij I se dvěma děly 305 mm. Manstein přisunul dva hmoždíře 355 mm , které ji speciálními 1 tunovými náboji rozstřílely. Obránci pevnosti se stále bránili a zuřivě bojovali do posledního náboje a posledního muže. Bojovalo se v chodbách rozvalené pevnosti, díky kouři v plynových maskách. Když zbývalo posledních 22 obránců pevnosti, tak se sami zaminovali a vyhodili do vzduchu, aby nepadli do zajetí. Z 1000 mužů v pevnosti bylo zajato Němci jen 40, všichni byli ranění, takže se nemohli sami zabít.

Hnusí se mi, když dnes nějací křupani, sedící v pohodlném křesle v teplíčku , dokáží takovéto hrdiny, kteří bojovali za záchranu naší evropské civilizace do posledního náboje a posledního muže , zostouzet a zesměšňovat. Je to krajně ubohé a trapné ! Nedivím se vůbec Putinovi, že právě proti takovým dnes zbrojí. Nechce nechat pošpinit 26 milionů svých mrtvých, kteří padli 1941-45 za záchranu evropské civilizace.

Dušan
24. prosinec 2021, 13:38

Maxim Gorkij I mal dvojicu dvojdelových veží z kanónmi 305 mm z vyradenej bojovej lode. Čiže spolu ma 4 také kanóny.

Neviem kto to zosmiešňuje hrdinov z Veľkej vlasteneckej. Ak niekto tak dnešný putinov režim. Miesto aby v RUsku oslovali tu Vami spomínaných skutočných hrdinov sa dnes točia komické rozprávky o Pamfilovcoch čo bol výplod sovietskej propagandy čo sa zistilo už počas vojny.

Napriek tomu dnes točia o nich vysokorozpočtové filmy (inak mizernej kvality) a miesto svojich skutočných hrdinov oslavujú tých fiktívnych. A historikov čo na to poukazujú vyhadzujú z práce.

A samozrejme v každom dnešnom ruskom vojnovom filme (česť výnimkám) musí byť dlhá pasáž o "špiónoch a sabotéroch" ...

Pavel Karásek
24. prosinec 2021, 13:37

Putina musíme eliminovat hlavně z bezpečnostních důvodů. Ten vyhrožuje svému okolí zabraněmi na něž, nebo alespoň na jejichž provoz má peníze ze ropu, plyn, jaderné palivo a výstavbu jadrených elektráren. Jediné logické řešení tedy bude v přechodu na obnovitelné zdroje a tím pádem i krácení finančních zdrojů Rusku.

Jaroslav Loudil
24. prosinec 2021, 15:09

TO Karásek.

Rusko oznámilo zahájení výroby vodíku ve velkém. Chce ho výhledově EU dodávat pomocí NS II. Během 30 let chce vyrábět až 50 milionů tun vodíku ročně a posílat ho Evropě.

Jinak, USA bombardovaly r. 1999 Srbsko jako nacisti za II sv.v. , zabily přitom novináře, čínské diplomaty, civilisty co vezli zeleninu na trh, atd, atd. Jak budeme "eliminovat" masové vrahy z USA ?? Nebudeme od nich brát LNG abychom nepodporovali vrahy ? USA nevyhrožují svému oklolí, ony rovnou bombardují.

Dušan
24. prosinec 2021, 20:50

Srbsko nechcem rozoberať, lebo to je na dlhú diskusiu, len pripomeniem, že od Srbov odišli všetci čo mohli ... dokonca i Čierna Hora ...

Takže si Srbi musia spytovať svedomie prečo od nich všetko zutekalo ...

Jaroslav Loudil
24. prosinec 2021, 15:22

TO : Dušan

Je zcela jedno, zda se udál příběh Panfilovců tak, jak se udál a s takovými jmény. Generál Panfilov byl skvělý generál a padl na frontové linii po zásahu střepinou granátu. Příběh "Panfilovců" se odehrál na frontě proti Němcům jistě tisíckrát na různých místech. Jde tu o hrdinství bezejmenných milionů ruských vojáků, a je dobře, že se tyto filmy o nich točí.

Jinak , počet obětí Stalinova režimu je asi 1 milion celkem, Hitler v Rusku zabil 12 milionů civilistů. Nesmíte věřit naší protiruské zbabělé propagandě. Ta ráda zveličuje. Když mají dnes Rusové vybrat největšího Rusa dějin, Stalin často stojí na prvním místě. Neraďte prosím jiným národům, co si mají myslet o svých státnících, vy jste na Slovensku měli fašisty Tisa a Hlinku.

Nebýt idiotů , co vyvolali I. světovou válku /Berlín, Vídeň/ , tak by nebyla ani VŘSR , socialismus, Stalin ani Hitler. Viníky utrpení národů 20 století je třeba hledat v létě 1914 ve Vídni a Berlíně.

Dušan
24. prosinec 2021, 16:15

Tiso u nás ankety nevyhráva ... a Hlinka fašista nebol, ani nemohol byť ... zomrel pred tým ako sa fašizmus dostal k nám. Bol to konzervatívny nacionalista.

A Stalin nebol Rus ... a nevyhráva preto, že by ho ľudia spontánne oslavovali, ale dnešná propaganda ho neustále propaguje a vyzdvihuje. Je to Putinov idol, tak isto ako ZSSR ...

A asi Vám nevadí, že mimo iného, ruská oficiálna propaganda "dokazuje", že v roku 1968 nás "zachránili pred fašizmom" ....

Videl som film o Pamfilovcoch .... robiť z Nemcov blbcov čo sa nechajú ľahko postrieľať je degradácia vlastných hrdinov z Veľkej vlateneckej vojny ... ak už Vám ide len o "všeobecné zobrazenie" hrdinov Červenej armády.

Jaroslav Loudil
24. prosinec 2021, 18:00

TO : Dušan

Nesnesu, když někdo dělá ze Stalina a jeho maršálů prvotřídní blby.

Během apokalyptické Stalingradské bitvy zahynulo /včetně zemřelých v zajetí/ na 1 200 000 vojáků všech armád. USA měly za druhou válku 400 000 mrtvých na všech frontách tedy třetinu !! této jediné obří ruské bitvy. Sovětští maršálové u Stalingradu zcela zničili :

3.rumunská armáda gen.Dumitresca

4.rumunská armáda gen. Constantinescu

2.maďarská armáda gen.Gustáv Vitéz Jány

8.italská armáda gen. Italo Garibaldi

6.německá armáda gen. Friedrich Paulus

Chorvatská legie

Estonský policejní prapor

20 000 sovětských válečných přeběhlíků k Němcům

Toto všechno "rozmlátili na jedné hromadě" sovětští maršálové a generálové : Žukov, Timošenko,Vasilevský,Jerjomenko, Čujkov, Rokossovskij,Malinovsky . Tak to zůstane navždy zapsáno v dějinách největší války světa, protože je to pravda. "Nebrnknul si" ani jinak výtečný Manstein, který měl prorazit do kotle z venčí. Nedokázal to.

Medvedzig
24. prosinec 2021, 20:22

Jaroslave,je uplne zbytocne to pisat niekomu kto je zaslepeny propagandou a klamstvami Suvorova, zradcu ktory musel pisat to co mu nadiktovali!

Dušan
24. prosinec 2021, 20:48

Mna nazaujíma propaganda, ale fakty ... a ako som už spomenul, Suvorov nie je autor na ktorého sa dá spoľahnúť ... takže ste na zlej adrese.

Ale Vy fičíte evidetne na tej ruskej..... o ktorej sa samozrejme nepochybuje ...však ...

Dušan
24. prosinec 2021, 20:46

To už sem pletiete Stalingrad čo sa stal takmer rok a pol po začiatku vojny.

I neschopný Stalin sa samozrejme poučil zo svojich totálnych blamáží a napr. prestal strieľať svojich generálov a len ich odsúval na vedľajšie miesta, viac sa stiahol a dal priestor tým šikovnejším.

Oblúčenie Stalingradu bolo súčasťou veľkej ofenzívy, ktorá bola na naplánovaná na dve etapy. Prvá bola Urán a Mars. Urán bol Stlingrad, Mars ofenzíva na strednom úseku frontu pri Rževe, ktorá však skončila totálnym neúspechom a Žukov utrpel ťažkú porážku ktorá stála ČA 700 tis. vojakov.

Preto dnes poznáme Stalingrad a mŕtvy od Rževa upadli cielene do zabudnutia, hoci bojovali rovnako statočne a do značnej časti stiahli nemecké posily ktoré nemohli ísť zachraňovať Paulusa. Preto ten Mainstain neprerazil ... značnú časť jeho plánovaných síl "stiahli" bezmenný hrdinovia o ktorých ste evidentne nepočuli ... ale i tých si treba pripomínať .. ..

Jaroslav Loudil
24. prosinec 2021, 22:59

Autoři literatury o Druhé válce, kteří žijí na Západě budou samozřejmě vždycky !!! psát proti Stalinovi a SSSR. Jinak by nemuseli emigrovat a zůstat doma. Podobné je to třeba s Litviněnkem, jehož popravu plně schvaluji. Byl to člověk, který se zcela dobrovolně přihlásil do ruské FSB , odpřísáhl věrnost své rodné zemi a slíbil, že bude dělat ruského špiona. Získal řadu zajímavých tajných informací o ruské špionážní síti na Západě a o výzbroji ruské armády. Rozhodl se to hezky zpeněžit a utekl proto na Západ. Tam se opět dobrovolně přihlásil k britské tajné službě ,aby pracoval proti své původní vlasti. Byl to prachsprostý zrádce , který pro peníze zradil svou vlast. Smrt byla zaslouženou odplatou zrádci. Nic jiného se nedělá ani za války s těmi, kteří přeběhli k nepříteli. Po právu je čeká jen kulka.

Dušan
25. prosinec 2021, 18:46

O neschopnosti Stalina píšu i ruskí autori žijúci v Rusku ... a nie je ich málo. Tak už prestaňte ochraňovať najväčšieho vraha ruského národa ...

Predpokladám, že schvalujete všetky vraždy dnešnej zaostalej ruskej diktatúry, takže nemá zmysel s Vami diskutovať.

Príjemné sviatky .. bez vrážd ...

nikdo
30. prosinec 2021, 12:14

TO :Jaroslav Loudil

§ 365

Schvalování trestného činu

(1) Kdo veřejně schvaluje spáchaný zločin nebo kdo veřejně vychvaluje pro zločin jeho pachatele, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

(2) Stejně bude potrestán, kdo v úmyslu projevit souhlas s trestným činem

a) pachatele nebo osobu jemu blízkou odmění nebo odškodní za trest, nebo

b) na takovou odměnu nebo odškodnění pořádá sbírku.

Ak
24. prosinec 2021, 19:17

Holt, nejlepším řešením je zateplovat a hledat úspory energií např. u spotřebičů. Plus budování zásob paliva. Např. japonské topoly na vlastním nevyužitém kusu pole (namísto trávy).

Stas
25. prosinec 2021, 10:02

Topoly hezká věc, ale 5 let to roste a 2 roky sušit... a podle spotřeby je tedy nutno osázet cca 5 ha...

Jaroslav Loudil
25. prosinec 2021, 11:04

Také takové pálení dřevní štěpky neuznáván jako "zelený zdroj". Obnovitelný ano, ovšem pořídit si krbová kamna do bytu nebo domu a topit v nich metrové dříví z lesa je naprosto stejné. To je také "obnovitelný zdroj" paliva. Takže naši předci třeba v 17 století nás vlastně v té ekologičnosti předběhli o 3 století, oni pořád v zimě topili to "obnovitené dřevo" a tím byli - "báječně zelení".

Stas
25. prosinec 2021, 14:46

Jaroslave, taky tam pomalu směřujeme...

Ak
25. prosinec 2021, 13:37

IMHO při vytápění dřevem je nejobtížnější UMĚT SPRÁVNĚ topit. Protože různé typy kotlů to mají (malinko) jinsk.

Leccos užitečného se člověk doví v návodech univerzity VŠB Technická U. Ostrava https://vec.vsb.cz/cs/smokeman-zasahuje/smokeman-vyucuje/

Takže my doma (dvojdomek se společným plynovým kodenzačním kotlem a společným zplynovacím na dřevo) dřevem topíme od pátku do neděle = když je doma někdo dospělý kdo umí topit. Přes týden jedem na plyn (zatopíme malinko odpoledne a pak trochu ráno). Zbytek dne, kdy my dospělí nejsme doma, pomáhá udržet teplotu zateplení domu.

Jaroslav Loudil
25. prosinec 2021, 09:41

Nad Evropou sněží a už za několik dní Němci odpojí ze sítě 8 GW jaderek a uhelek. Za nárůst ceny plynu může evropská politika Green Dealu , Rus dodává požadované objemy ,ovšem zásobníky plynu v EU jsou poloprázdné, jelikož musely plynové elektrárny nečekaně nahrazovat výpadek výroby větru a spotřeba plynu tak byla větší, než se čekalo.

Baton David
25. prosinec 2021, 22:35

A pak se úplnou náhodou začne vyplácet frakovat a zkapalňovat svobodný demokratizovaný plyn a táhnout to sem přes celej atlantik

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se