Domů
Společnosti ve světě
Ruské plynárenské firmě Gazprom loni prudce klesl zisk, firma ruší dividendu
Gazprom může nyní plynovod Opal využívat pouze z 50 %.

Ruské plynárenské firmě Gazprom loni prudce klesl zisk, firma ruší dividendu

Ruské plynárenské společnosti Gazprom loni klesl čistý zisk o více než 40 procent na 1,226 bilionu rublů (zhruba 336 miliard Kč). Firma pokles zisku zdůvodnila vyšším zdaněním ve druhé polovině roku. Uvedla také, že nevyplatí celoroční dividendu, informuje dnes agentura Reuters. Akcie společnosti Gazprom reagovaly na zprávu zhruba čtyřprocentním poklesem. Firma, jejímž většinovým vlastníkem je ruská vláda, už loni vyplatila rekordní pololetní dividendu v celkovém objemu 1,2 bilionu rublů.

Rusko se loni kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu stalo terčem rozsáhlých hospodářských a finančních sankcí ze strany západních zemí. Gazprom loni začal omezovat dodávky plynu do Evropy, firma ale měla prospěch z prudkého nárůstu cen této suroviny. Objem exportu Gazpromu se loni podle Reuters propadl téměř o polovinu na 101 miliard krychlových metrů.

Gazprom dnes upozornil, že už samotná pololetní dividenda překonala cílovou úroveň pro výplatu dividend, která činí 50 procent čistého zisku. Firma se proto rozhodla, že další peníze akcionářům nebude za loňský rok vyplácet.

Plynové pole Kharasaveyskoye
Ilustrační foto

„Nečekali jsme na celoroční výsledky, ale dali jsme akcionářům příležitost obdržet takto vysokou částku s předstihem. Díky tomu má získaná dividenda vyšší reálnou hodnotu než výplata stejné částky na konci roku,“ uvedl náměstek ředitele podniku Famil Sadygov.

Upozornil také, že provozní zisk před úroky, zdaněním a odpisy loni dosáhl 3,6 bilionu rublů, takže zůstal na úrovni předchozího roku.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím sítě plynovodů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se