Domů
Plynárenství
Rusko jedná s Kazachstánem a Uzbekistánem o možné "plynové unii"
Plynové pole Kharasaveyskoye
Zdroj: Gazprom

Rusko jedná s Kazachstánem a Uzbekistánem o možné "plynové unii"

Plynárenství
Bez komentáře
29. listopad 2022, 21:47
ČTK
Rusko jedná s Kazachstánem a Uzbekistánem o uzavření „plynové unie“, která by podpořila dodávky mezi těmito třemi státy a do dalších zemí, včetně Číny. S odvoláním na prohlášení místopředsedy ruské vlády Alexandra Novaka o tom dnes informovala agentura Interfax. Novak nerozvedl, co přesně by plynová unie obnášela a v jaké fázi se jednání nacházejí.

Mluvčí kazachstánského prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva dnes uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin takovou koncepci navrhl při pondělním setkání s Tokajevem. Ani kazašská strana však neposkytla žádné další podrobnosti.

Rusko je významným vývozcem zemního plynu. Uzbekistán a Kazachstán ho těží zhruba tolik, kolik jej spotřebují. Obě země jsou s Ruskem propojeny plynovodem a prochází jimi samostatný plynovod směřující do Číny, připomíná agentura Reuters.

Oba plynovody však převážně čerpají plyn z Turkmenistánu. Kazachstán a Uzbekistán nikdy nevykázaly žádné tranzitní dodávky ruského plynu do Číny nebo jiných zemí.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Křetínského EPH vstupuje na nizozemský trh, kupuje dvě plynové elektrárny
25. leden 2023, 16:49
Splněno: Česko s předstihem dosáhlo na cíl EU v úspoře plynu. Díky teplé zimě
24. leden 2023, 10:37
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516