Domů
Plynárenství
Síkela: Někteří obchodníci začali do ČR od října dovážet ruský plyn
Plynovod Síla Sibiře
Zdroj: Gazprom

Síkela: Někteří obchodníci začali do ČR od října dovážet ruský plyn

Plynárenství
14 komentářů
27. listopad 2023, 09:40
ČTK

Někteří obchodníci začali od října do Česka dovážet ruský plyn, napsal dnes na sociální síti X ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Z celkového objemu dodávek od ledna do konce října letošního roku podle něj ruský plyn tvořil 79,6 milionu metrů krychlových, tedy 1,2 procenta. Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Vojtěch Srnka na dotaz ČTK odpověděl, že informace o konkrétních dovozcích podléhají obchodnímu tajemství.

„Ruský plyn do Česka dovážet nepotřebujeme a zásoby na letošní zimu jsme si vytvořili bez něj. Tento týden jsme z měsíčních dat ERÚ (Energetického regulačního úřadu) zjistili, že od října k nám přesto začali někteří obchodníci plyn z Ruska dovážet,“ uvedl Síkela.

Vzhledem k tomu, že se některé země bez ruského plynu ještě neobejdou, jeho dovoz do EU nepodléhá sankcím, doplnil. „Považoval bych ale za správné, aby byli koncoví spotřebitelé informováni, jestli odebírají plyn od dodavatelů, kteří ruský plyn nakupují,“ sdělil dále Síkela.

Informacemi o konkrétních dovozcích podle Srnky disponují operátor trhu OTE a provozovatel českých plynovodů Net4Gas. „Tyto údaje ale podléhají obchodnímu tajemství,“ řekl ČTK.

To, že od října začal do Česka přitékat ruský plyn, podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy ukazují data z předávací stanice v Lanžhotu v Jihomoravském kraji. „Od začátku října totiž plyn na této hraniční stanici už neteče z Česka na Slovensko jako předtím, ale ze Slovenska do Česka. A to v objemu až 100 gigawatthodin denně,“ napsal dnes ČTK Kovanda s odkazem na informace agentury Bloomberg. Z Ruska podle něj aktuálně pochází až 40 procent plynu dovezeného do Česka.

Plynové pole Kharasaveyskoye
Ilustrační foto

Ruský plyn do Česka podle dřívějších informací MPO přestal téct od začátku letošního roku. Stát ho nahradil plynem z Norska a zkapalněným plynem LNG z Nizozemska a Belgie. V předchozích letech činil podíl ruského plynu dovezeného do ČR kolem 97 procent.

Ministr Síkela dnes na X zopakoval, že se Česko závislosti na ruském plynu zbavilo. „S ohledem na poslední vývoj je třeba zvážit, jestli zavést omezující opatření na národní úrovni nebo koordinovat náš postup i nadále v rámci celé EU,“ napsal Síkela.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Ivan Novák
27. listopad 2023, 10:23

Jak se pozná, že plyn přišel do Velkých Kapušan přes celou Ukrajinu, a ne z ukrajinských zásobníků, kam přitekl předtím ze západu?

Josef
28. listopad 2023, 17:31

Třeba tak že jej koupili od Slovenských obchodníků, protože jsou zásobníky na Slovensku plné?

Richard Vacek
27. listopad 2023, 12:05

Snad by se dal ruský plyn nabízet obdobně, jako se nabízí u elektřiny tzv. zelený tarif. Uživatel bude mít na výběr jestli upřednostní ideologii, nebo cenu.

Miroslav
28. listopad 2023, 09:39

Jaký by to mělo smysl? Cena ruského plynu byla také navázána na TTF. rusáci nám ten jejich levný plyn prodávali za 339 EUR/MWh (26.8.2022). V případě, že by dodávali kamkoliv do EU. šla by cena na TTF dolů, jelikož by byl převis nabídky nad poptávkou. Pak je jedno, jestli to bude plyn Norský nebo ruský. Stejně se v trubkách smíchá. Cena bude stejná. Pak už to bude jen o ideologii.

Karásek
27. listopad 2023, 12:45

Při větším využití OZE by třeba nebylo potřeba kupovat plyn z Ruska. Připomeňme, že v Rakousku vyrábí z větru 13 % spotřeby EE a v ČR to není ani 1%.

Emil
27. listopad 2023, 13:40

Připomeňme že místo chabých 13 % spotřeby EE z větru má ČR 44 % spotřeby EE z jádra, což se ukazuje jako daleko úspěšnější strategie v omezování spotřeby plynu z Ruska.

Emil
27. listopad 2023, 13:42

Připomeňme že místo chabých 13 % spotřeby EE z větru má ČR 44 % spotřeby EE z jádra, což se ukazuje jako daleko úspěšnější strategie v omezování spotřeby plynu z RF.

Milan Vaněček
27. listopad 2023, 14:17

cituji: ,,má ČR 44 % spotřeby EE z jádra, což se ukazuje jako daleko úspěšnější strategie.."

A ta elektřina je z ruského jaderného paliva, část zásob přivezená k nám i na Slovensko i po únoru 2022, dodávám já.

Na druhou stranu, samozřejmě, vítr nemusíme dovážet a funguje dobře zvláště v zimním období pro výrobu elektřiny. Jen mít více VtE.

Emil
30. listopad 2023, 09:02

S dodávkami jaderného paliva ale žádné problémy na rozdíl od dodávek zemního plynu nebyly, a taky bylo daleko snazší preventivně přejít na palivo od jiných dodavatelů, právě i díky tomu, že zásoby jsou v areálech elektráren na řadu let dopředu, což u plynu pochopitelně není možné, dodávám zase já.

Vítr dovážet nemusíme ale větrné elektrárny ano.

Milan Vaněček
30. listopad 2023, 09:42

Ta větrná elektrárna Vám vydrží mnohem déle než 3 roky, což je tak maximální doba na uskladnění jaderného paliva do zásoby. A ty větrné elektrány máme z EU, ne z Ruska.

Emil
30. listopad 2023, 21:52

Není to maximální doba, Vaněčku, palivo si můžete uskladnit na jak dlouho chcete. Už si zase vymýšlíte. Palivo bude taky dodáváno z EU, už se v EU vyrábí, nebojte.

Roman Kosařík
27. listopad 2023, 15:15

Máte bludišťáka. Ono se dá v posledních dvou dekádách celkem dobře vysvětlit, proč "se" tlačilo proti JE a komu to bylo ku prospěchu. I tak si myslím, že by se nemělo začít se stavbou jednoho bloku v Dukovanech, ale rovnou tří.... v obou současných lokalitách. A naplánovat 4 bloky v Blahutovicíh, ať se můžou "stavaři" plynule přesunout.

hellokitty
28. listopad 2023, 14:49

a v roku 2060 budu mat vase vnucata konecne levnu elektrinu (ak sa samozrejme stavba nepredrazi a nepredlzi ako sa to deje so vsetkymi JE)

JVr
28. listopad 2023, 07:50

Asi by se dalo pochybovat i o Síkelových 1,2 % a také o "zásoby na letošní zimu jsme si vytvořili bez něj" to z toho prostého důvodu, že mluví o plynu přímo z ruských plynovodů.

Tedy, ano, zvládli jsme to z LNG, ale odkud nakonec to LNG, co připlulo tankery, pocházelo... to je velká otázka a vůbec bych se nedivil, kdyby některý z těch tankerů obsahoval ruský plyn.

BTW, prý přes nás do Německa proudí Ruský plyn (plynovody) naprosto bez problémů a nikdo se tam nad tím nepozastavuje. Takže otzáka je, zda bychom se nad tím měli jakoliv pozastavovat my.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se