Domů
Plynárenství
Sunak zvrátil rozhodnutí Trussové a v Anglii znovu zavedl zákaz frakování
shale oil rig břidlicová ropa

Sunak zvrátil rozhodnutí Trussové a v Anglii znovu zavedl zákaz frakování

Plynárenství
10 komentářů
26. říjen 2022, 21:31
ČTK

Nový britský premiér Rishi Sunak zvrátil rozhodnutí své předchůdkyně Liz Trussové a v Anglii znovu zavedl zákaz frakování, tedy hydraulického štěpení, které se využívá k těžbě plynu a ropy z břidlicových ložisek. Podle stanice BBC to dnes oznámil premiérův úřad v Downing Street.

Premiérův mluvčí oznámil, že Sunak znovu zavádí moratorium na frakování. Učinil tak po Sunakových dnešních prvních interpelacích v Dolní sněmovně ve funkci premiéra. Na frakování se dnes Sunaka ptala poslankyně za Zelené Caroline Lucasová.

Sunak uvedl, že stojí za manifestem, které Konzervativní strana vydala před volbami v roce 2019, a potvrdil, že jeho vláda naplní závazky z klimatické konference COP26 v Glasgow. V manifestu z roku 2019 stojí, že konzervativci nebudou frakování podporovat, „pokud se vědecky neprokáže, že může být provozováno bezpečně“. Bývalá premiérka Trussová zákaz frakování zrušila, aby posílila přísun zdrojů energií v Británii.

Hydraulické frakování se používá především ve Spojených státech k těžbě zemního plynu v břidličných horninách hluboko pod zemí. Při využití této metody se pumpuje voda s rozpuštěnými chemikáliemi do vrtu; tlak vody v podzemí rozbije horninu, z níž se tak uvolní plyn. Ekologičtí aktivisté ale varují, že tento způsob těžby ohrožuje zásoby podzemní vody nad ložisky plynu.

vdv jrm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Petr Turek
26. říjen 2022, 21:56

Indové byli vždy spojenci Ruska... Tak se máme na co těšit...

Pravoslav Motyčka
26. říjen 2022, 22:06

Indie není ani spojenec Ruska ani satelit USA a to některé hlupáky velmi štve.

Přemek z Mělníka
27. říjen 2022, 08:21

U frakovacího plynu z břidlic je velké riziko poškození čistoty spodních vod díky používání různých chemikálií při těžbě..

Indie je důsledně neutrální ohledně války na Ukrajině. Má dobré vztahy jak s Amerikou, tak s Ruskem..

Petr prochaska
27. říjen 2022, 11:27

Asi tak. Když Velká Británie chtěla, aby Indie zavedla sankce na Rusko, tak Indie Velkou Británii poslala někam s tím, že už nejsou jejich kolonie a Velká Británie jim nemá co přikazovat.

Milan Bačík
27. říjen 2022, 11:50

Rád se vyjadřute k věcem, o kterých evidentně nic nevíte?

Pravoslav Motyčka
26. říjen 2022, 22:04

Sunak už udělal svojí první velkou chybu , těžba plynu by se Anglii velmi hodila a emise CO2 může ještě desítky let snižovat na úkor dovozu. Ochrana přírody přece není o tom , že si zakážu domácí těžbu a pak surovinu dovážím s vědomím, že se těží někde jinde - to je čiré pokrytectví a ekonomická blbost.

Ivan
27. říjen 2022, 08:02

akorát, že ten způsob těžby je pěkné svinstvo, čím dříve si to uvědomí i tam kde to provozují, tím lépe.

Ivan Švančara
26. říjen 2022, 22:53

odvolavam, co jsem odvolal, …, trubte na poplach!

Ivan
27. říjen 2022, 07:32

správně

Ivan Švančara
27. říjen 2022, 12:13

Z pohladu nasho kamarata Putku je toto rozhodnutie plne hrajuce do jeho karat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se