Domů
Rychlé zprávy
Tranzit ruského plynu přes Ukrajinu dnes klesl o dalších šest procent
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Tranzit ruského plynu přes Ukrajinu dnes klesl o dalších šest procent

Tranzit ruského plynu ukrajinskou přepravní soustavou dnes klesl o dalších šest procent na 37,25 milionu metrů krychlových. S odkazem na provozovatele ukrajinské přepravní soustavy GTS to napsal server deníku Ukrajinska pravda. Přeprava plynu ale pokračuje normálně a v souladu s objednávkami. Zpráva přichází den poté, co se cena plynu pro evropský trh dostala na letošní maximum.

K růstu cen plynu přispívají obavy o plynulost dodávek v důsledku intenzivních bojů mezi ruskými a ukrajinskými silami v ruské Kurské oblasti blízko posledního funkčního tranzitního bodu pro vývoz ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu.

Ukrajinský provozovatel soustavy pro tranzit zemního plynu dnes podle Ukrajinské pravdy zopakoval, že ruský zemní plyn pokračuje v normálním tranzitu přes Ukrajinu do Evropy, navzdory zprávám o střetech poblíž města Sudža, kde je nyní zároveň jediný tranzitní bod.

„Gazprom dodává ruský plyn pro tranzit přes území Ukrajiny v množství potvrzeném ukrajinskou stranou přes měřicí stanici Sudža, pro 8. srpen je to 37,3 milionu metrů krychlových,“ řekl agentuře Interfax mluvčí Gazpromu Sergej Kuprjanov.

Dodal, že na středu byl požadavek 39,4 milionu metrů krychlových.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku dopoledne vykazovala nárůst o deset eurocentů na 38,65 eura za megawatthodinu (MWh). Cena v TTF je pro evropský trh s plynem určující. Ve středu se v jednu chvíli dostala na 38,75 eura za MWh a ocitla se nejvýše v letošním roce. Právě vyšší cena může snižovat poptávku, kvůli níž jsou aktuální dodávky nižší.

Ruské zdroje citované americkým Institutem pro studium války (ISW) uvedly, že ukrajinští vojáci obsadili v Sudži stanici, která je součástí sítě zajišťující přepravu plynu do Evropy. Geolokalizované snímky podle ISW ukazují, že Ukrajinci zajali na kontrolním stanovišti v Sudži přes 40 Rusů.

Od května 2022 začalo přes Ukrajinu do EU proudit zhruba o třetinu méně ruského plynu než předtím. Ukrajina totiž tehdy rozhodla, že přestane umožňovat Gazpromu tranzit plynu přes stanici Sochranovka, jeden ze dvou tranzitních bodů na ukrajinském území. Zdůvodnila to invazí ruských vojsk. Posledním tranzitním bodem v provozu tak zůstává Sudža.

Od konce února 2022, kdy Moskva zahájila vojenskou invazi na Ukrajinu, západní státy postupně uvalily řadu sankcí na Rusko, které se dotýkají rovněž energetiky. Zároveň se ale dosud nepodařilo dořešit závislost na ruském plynu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se