Domů
Plynárenství
Ukrajina varuje před ohrožením tranzitu plynu do Evropy

Ukrajina varuje před ohrožením tranzitu plynu do Evropy

Plynárenství
3 komentáře
10. březen 2022, 12:18
ČTK

Ruské vojenské síly obsadily území, kde se nacházejí ukrajinské kompresorové stanice, což by mohlo ohrozit hladký tranzit plynu do Evropy. Uvedl to dnes provozovatel ukrajinských plynovodů OGTSU. Neupřesnil však, o kolik stanic jde ani kde se nacházejí, informovala agentura Reuters.

„OGTSU požaduje, aby tyto vojenské a ozbrojené skupiny okamžitě území s kompresorovými stanicemi opustily a přestaly se pokoušet ovlivňovat provoz GTS (ukrajinského systému pro přepravu plynu),“ uvedl podnik.

„Zásahy do technologických procesů GTS vytvářejí značné riziko pro bezpečnost nepřetržité přepravy plynu ke spotřebitelům na Ukrajině a v Evropě,“ dodal.

Rusko podle své plynárenské společnost Gazprom pokračuje v tranzitu plynu přes Ukrajinu a do Evropy. Dodávky se navzdory válce na Ukrajině nacházejí na vysoké úrovni, dnes by se mělo do Evropy opět dostat smluvně dohodnutých 109,5 milionu krychlových metrů plynu, uvedl mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov. Dodávané množství plynu podle něj odpovídá „požadavkům evropských zákazníků“, poznamenala agentura DPA.

Také podle agentury Reuters údaje ukazují, že dodávky ruského plynu přes Ukrajinu na Slovensko dnes zůstávají stabilní, stejně jako dodávky ruského plynu do Německa přes Polsko a prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1, který vede po dně Baltského moře.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
HN: RWE pozastavila prodej zásobníků plynu v ČR, zájem měl jen EPH
24. červen 2022, 05:07
Zemní plyn na příděl a návrat k uhelným elektrárnám? Evropské země zvažují alternativy odklonu od ruských energií
23. červen 2022, 14:04
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Vojvodik Petr
10. březen 2022, 15:38

Evropa nemá peníze.

Petr prochaska
10. březen 2022, 17:20

Ukrajina může plynovody vypnout, jednoduše zavře kohouty. A sabotáž plynovodu je také možná.

Mirek
10. březen 2022, 18:32

Plyn přes Ukrajinu stejně přestane proudit, protože technický stav plynovodů a kompresorových stanic je katastrofální. Ale teď to budou mít na koho svést.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se