Domů
Evropská Unie
Zásobníky plynu v EU jsou naplněné z více než 70 %
Podzemní zásobník plynu Jemgum
Zdroj: Gazprom

Zásobníky plynu v EU jsou naplněné z více než 70 %

Evropské země jsou na dobré cestě k dosažení stanoveného cíle naplnění zásobníků zemního plynu do začátku zimy z 80 procent. Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) sdružující evropské provozovatele plynárenských infrastruktur byly zásobníky počátkem tohoto týdne naplněné ze 70,54 procenta. Naplněnost tak překonala pětiletý průměr, který činí 70,32 procenta, a je blízko desetiletého průměru, který činí 71,40 procenta. Náklady na toto doplnění zásob ale budou činit více než 50 miliard eur (1,2 bilionu Kč), což je desetkrát více než činí historický průměr pro naplnění zásobníků na zimu, uvedla agentura Reuters.

„EU již začátkem července překonala prozatímní cíl naplnění k 1. září a je stále na cestě k dosažení cíle k 1. listopadu,“ uvedl analytik firmy Aurora Energy Research Jacob Mandel.

Do 1. listopadu mají být zásobníky naplněné z 80 procent, aby měly země dostatečnou rezervu pro zimní měsíce s nejvyšší poptávkou.

Zásobníky se daří plnit díky dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG). EU dovezla v první polovině roku 21,36 milionu tun LNG, loni to bylo jen 8,21 milionu tun, ukazují údaje konzultační společnosti ICIS.

Za plnění zásobníků jsou zodpovědné především soukromé firmy. Evropské vlády jim proto nabídly pobídky, aby jim pomohly nakupovat plyn, protože ceny stouply na rekordy. Cena termínového kontraktu s dodáním příští měsíc ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku se od počátku roku téměř ztrojnásobila kvůli snížení dodávek plynu prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 a napjaté situaci na světovém trhu. Velkoobchodní nákup plynu se tak stává nákladným.

„Hypoteticky by nahrazení plynu z Nord Stream 1 letos v zimě na základě cen termínových kontraktů TTF pro zimní sezonu stálo Evropu přes 50 miliard eur, což je historicky desetkrát více,“ uvedl analytik firmy Investec Callum Macpherson.

Analytička institutu Bruegel Simone Tagliapietrová odhaduje, že Evropa bude muse utratit 26 miliard eur, aby naplnila zásobníky ze současné úrovně na 80 procent.

Mandel pak odhadl, že celkové náklady na plyn do zásobníků v EU od zavedení cílů v červnu činí přibližně 19,8 miliardy eur, pokud by plyn byl nakoupen za spotové ceny v nizozemském uzlu TTF. Očekává, že naplnění zásobníků na současné cíle bude stát dalších 35,5 miliardy eur, čímž celková částka přesáhne 55 miliard eur. Dalších 300 milionů až 600 milionů eur budou činit náklady spojené s využíváním zásobníků.

Podle analytiků by se náklady na doplnění zásobníků mohly přesunout na spotřebitele prostřednictvím stále vyšších účtů za energii nebo prostřednictvím zdanění.

Evropská komise minulý měsíc navrhla všem členským státům, aby od prvního srpna snížily spotřebu plynu o 15 procent. Zásobníky by se tak mohly naplnit rychleji.

Podle banky UBS se zásoby plynu v EU pohybují kolem 78,81 miliardy metrů krychlových. To je stále o 25 miliard metrů krychlových méně, než by podle analytiků banky umožnilo EU přežít úplné zastavení ruských dodávek bez výrazného snížení poptávky.

Česká republika podle premiéra Petra Fialy již požadavek EU na naplnění zásobníků splňuje.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(30)
Jan Stehlik
4. srpen 2022, 16:00

10x vyšší ceny plynu než minulé roky ? No asi budeme mít plynu dost . Spodních 90% si ten plyn rozmyslí . Horší to bude z prumyslem . Zda vubec bude mít zakázky za tak drahé výrobky.

Miloslav Černý
4. srpen 2022, 16:38

Další důvod proč se s max. úsilím věnovat rozvoji všech druhů OZ včetně akumulace (nezávislost). Stačí se podívat všude kolem sebe kolik střešních ploch a dalších možností, které se dají využít, je všude kolem nás. A mi budem stále jenom brblat, brblat a hledat důvody, než abychom hledali dostupný způsob jak si pomoci.

Ivan Švančara
4. srpen 2022, 17:04

Si z nas robis srandu? Uspech energiewende nam nestacil?

intfor
4. srpen 2022, 17:07

No, máte sice pravdu, že to chce přemýšlet o rozvoji, ale normální je, že nevyhodím kamna dokud za ně nemám náhradu. Není normální vyhodit kamna, zakázat si topit dřevem a říkat, že nemá cenu brblat a že do zimy vymyslím náhradu. Protože když nevymyslím, tak v zimě zmrznu.

Ivan Švančara
4. srpen 2022, 17:17

u nas sa hovori, ze: “Predal kona, isiel peso”.

Miloslav Černý
4. srpen 2022, 17:30

To vyhození kamen jste si podstrčil. To dá přeci rozum, že si musím nechat zálohu pro strýčka příhodu. Při těch největších klendrách by to bylo dokonce samozřejmě ekonomičtější a připomenout si tak dobu, kdy se v té době shromažďovalo u teplého zdroje (ohně). To se nakonec radějí díváme do takového ohně než do té bedny s většinou negativními informacemi. Je to samozřejmě o penězích a tím spojenými prioritatama.

intfor
4. srpen 2022, 17:40

Jenže právě to vyhození kamen v podstatě děláme - odstavování jaderných elektráren v Německu, problém s financováním a pojišťováním uhelného průmyslu a energetiky, nesmyslný systém emisních povolenek, nezprovoznění NS2..

Ivan Švančara
4. srpen 2022, 20:42

nezabudol si spomenut, intfor, aj aktivne vyhadzovanie plynu z energetickeho mixu? Jasne, oponentura bude o nahradzovani dodavatela plynu nejakym inym, imaginarnym. Podobne sibnutym ako OZE.

Miloslav Černý
4. srpen 2022, 21:04

Němci jsou ekonomicky od nás někde jinde a můžou si dovolit od nás více. My musíme koukat hlavně na sebe a nespoléhat třeba na to Německo. U nás se v dohledné době o žádném uzavírání neuvažuje, spíše o jejich prodloužení provozu právě podle kapacity nových zdrojů a to je v našich rukách. Těch 20 a výce let je dlouhá doba, kterou bychom si neměli nechat utéct neustálým hašteřením, kterým toho moc ne získáme, spíš naopak. To je právě o té dlouhodobé koncepci, kdy jsou všichni chytrý jak autobus a zkutek stále nikde, když se stále mění a nikde neni konce.

Ivan Švančara
4. srpen 2022, 23:10

Oproti Nemcom sme ziskali naskok tym, ze sme neutratili stovky miliard na OZE pokusy, ktore ukazali z kolaca dieru

Miloslav Černý
5. srpen 2022, 01:20

Dá se to hodnotit různě, ale ty ůspory, jak se zmiňujete, jak si není nikde vidět, spíš na opak. A stavěním JEDU s nejistou návratností při nejistém dlouhodobém potřebném provozu to dobré řešení nenabízí a to nemluvě o bezpečnosti a nezávislosti s problematickým ukládáním jaderného odpadu včetně těžby, přepravy a dalších souvislostech.

intfor
5. srpen 2022, 09:01

Těch 20 let, které možná máme k dispozici, nám ve skutečností dává k rozhodnutí jen pár let. Buď během pár let vymyslíme převratné technologie, nebo se musíme rozhodnout, že ještě pořád musíme spoléhat na ty staré. A jsem si v podstatě jist, že během max. 5 let nikdo nevymyslí převratný vynález na dostatečný objem akumulace. Takže nám nezbyde nic jiného, než udělat rozhodnutí a začít stavět buď jaderky, nebo fosil. OZE prostě nyní nedokáží zajistit dostatek energie v zimě. Energetika musí mít uvažování v desítkách let a to i za cenu toho, že se postaví zdroj, který bude za 30 let technicky nebo ekonomicky překonaný, nelze čekat do poslední chvíle, že se objeví něco nového. Tohle někteří říkali už když se stavěl Temelín, nestavme, to už bude fúze a jsou to vyhozené peníze. No a fúze není doteď a s OZE a akumulací to spěje ke stejnému, možná totiž nebude dostatečná akumulace ani za 50 let.

Miloslav Černý
5. srpen 2022, 12:40

Dostavba JEDU lze nahradit vzetím na milost malými modulárními reaktory, kdy může být pro větší bezpečnost jaderná část schovaná v podzemí, pro využití zbytkového tepla není potřeba stavět dlouhé dálkovody při umístění v blízkosti větších měst, snáze lze regulovat výkon a další výhody oproti JEDU. Další zajímavá varianta zdroje mi přijde geotermální zdroj ve 20 km hloubce s dostupností novými technologiemi průniku do těchto míst, které se jeví velmi optimisticky. Čím větší kapacita OZ, kde zdaleka nemáme využitý náš potenciál umožní zkrácení doby potřebné akumulace, pro kterou si lze při přebytku energie z OZ vytvořit H2 nebo syntetická paliva a další možnosti. Je to skládanka, kterou lze postupně vybudovat a která nám může dokázat v dlouhém horizontu zajistit energetickou nezávislost s podstatně větší bezpečnost. Kostky jsou vrženy a není na co čekat a dále ztrácet drahocený čas, což jsou právě ty potřebné peníze, jak moc dobře víme.

Emil
5. srpen 2022, 13:15

Který malý modulární reaktor na trhu má "pro větší bezpečnost jadernou část schovanou v podzemí"? Už nám to konečně prozraďte!

intfor
5. srpen 2022, 13:38

O těch modulárních reaktorech se zatím hodně mluví, ale reálně zatím nikde hotový projekt s jasnými parametry, který by poukázal na to, že jsou skutečně mnohem lepší. Termální vrty jsou zatím také spíše snem, než realitou. No a o vodíku platí totéž. Nic z toho, co jste napsal není v takové úrovni, aby někdo mohl garantovat, že to bude za 20 let dostatečně fungovat. A v energetice není možné jít cestou rizika, že energie možná nebude. Musíme jít cestou, kdy to fungovat bude a vedle ní zkoušet nové věci, Vy ale navrhujete to risknout a když se to ukáže jako mylné, tak se naše civilizace sesype.

Miloslav Černý
5. srpen 2022, 20:21

Všechno je jednou poprvé a jestli je to technologicky možné, jako, že je, tak to je přínosem pro bezpečnost a o tom ani potom. Jedná se jenom o jadernou část. Na ponorkách je to běžnou věcí. Na víc za 20 let, když nebudeme jako dosud lelkovat s rozvojem všestranných OZ, v kterých jsme ani pořádně nezačali, tak o žádné riziko vlastně ani nejde. Rezerva se navíc nabízí v prodloužení provozu stávajících JE. Navíc cena plynu už nemusí být na takových cenách jako nyní. Všestranný soustředěný vývoj OZ tomu navíc nahrává v nových technologiích a levnějších efektivnějších nabídkách na trhu při hromadné výrobě. Jestli se dá uvažovat o nějakém riziku, tak jsou to právě ty velké jaderné elektrárny.

Emil
5. srpen 2022, 20:40

Takže žádný malý modulární reaktor na trhu, který má "pro větší bezpečnost jadernou část schovanou v podzemí" neznáte, což není ani divu, když nikdo takový reaktor stavět ani neplánuje.

Na ponorkách je běžnou věcí že je pro větší bezpečnost jaderná část schovaná v podzemí? To jsou věci.

No a těmi dokola omílanými prázdnými frázemi o "rozvoji všestranných OZ" tu těžko někoho o čemkoliv přesvědčíte.

intfor
5. srpen 2022, 21:02

Neboli jen víra v to, že se to za 20 let musí podařit. Úplně stejně jako s fúzi se to podařit prostě nemusí a nemůžeme na to spoléhat. Musíme se připravovat a stavět dle stávajících znalostí a ne doufat, že pak něco vymyslíme. Akumulace se totiž vůbec nemusí v následujících desítkách let vyřešit.

energetik
6. srpen 2022, 09:19

intfor

vy myslíte že se za desítky let u nás nepodaří do legislativy doplnit akumulaci a nastavit pro ně stejné tržní podmínky jako mají stávající akumulační systémy (přečerpávací elektrárny)? To je aktuálně největší překážka pro jejich komerční používání v ČEZku. Na akumulátor nedostanete od distributora rezervovaný výkon pouze příkon, takže ho můžete pouze nabít, vybíjení už je nelegální dodávka elektřiny a i licenci odmítá ERÚ vydat. To jste tedy hodně pesimistický, já doufám že další desítky let už "naši" stávající vydržovaní energošmejdi vzdorovat nevydrží a ERÚ na tento dosud chráněný "trh" bude muset pustit levnější konkurenci.

Miloslav Černý
6. srpen 2022, 10:40

Do ponorek myšleno velikostně.

Baton David
5. srpen 2022, 08:00

máte nějaký zaručený recept jak zbavit oze závislosti na plynu? baterie dokáží zatím naakumulovat tolik energie že to v měřítku energetiky stačí na 1 samostatný mrak přecházející nad fotovoltaickými panely

hellokitty
5. srpen 2022, 10:27

tuto informaciu mate z portalu Jedna Pani Povidala alebo mate doma elektrarnu? ja dokazem z baterie pri dazdivych dnoch fungovat 2 dni, pripadne 1 ked sa rozhodneme si k tomu uprsanemu dnu upiect babovku

richie
8. srpen 2022, 13:20

ak by vsetky FVE (aj tie velke) boli instalovane s baterkami ako mas ty (co sa tyka pomeru ich kapacity k instalovanemu vykonu), tak by situacia v ramci vyroby a prenosu bola diametralne odlisna .. a pravdepodobne aj situacia na trhu z elektrinou

zial skutocnost je celkom ina a instalovana kapacita akumulacie je (z globalneho pohladu) momentalne takmer zanedbatelna

Miloslav Černý
5. srpen 2022, 14:19

Zázračný recept nehí ani třeba hledat. Podle mě je to souhrn všech potencioně možných opatřeních, jak jsem již uvedl. Postupné důmyslné vytvoření mozaiky, která bude do sebe zapadat s možností jejího zdokonalování podle situace. Bez lidského přičinění nelze očekávat zlepšení. Bez práce nejsou koláče platilo a zase bude.

Jan Stehlik
5. srpen 2022, 15:13

Přesně jste to popsal . Bez práce nejsou koláče a jen vizemi nezatopíte . Nastavené regulace jsou sice hezké , ale vydaná energie , práce (peníze) není u OZE konkurenceschopná . Současné ceny jsou politické (válka s ruskem ) , jenže polovina zemí G20 vubec tyto sankce nemá . Tudíž mají levné energie a jdou cestou výnosu . My jdeme naopak stylem tahání vody ze studny a následném vylévání zpět do studny. Prostě plýtváme a ostatní jen nechápavě čumí.

richie
5. srpen 2022, 14:07

Miloslav Černý 4. srpen 2022, 16:38 ....Další důvod proč se s max. úsilím věnovat rozvoji všech druhů OZ včetně akumulace (nezávislost)...

tak tak, bez tej akumulacie (riadnej, nie len symbolickej) sa ta zavislost nestrati.. akurat sa pretransformuje .. to co sa usetri na palive, sa spotrebuje na vysoku cenu zaloznych zdrojov v pohotovosti

Miloslav Černý
5. srpen 2022, 14:33

Bez záložních zdrojů to nikdy nešlo a ani nepůjde. Tomu může napomoci propojenost soustav s důmyslnou možnou regulovatelností.

Ivan Švančara
5. srpen 2022, 16:29

davaj si k prispevkom, ze to mysliis ako recesiu, niekto by mohol nadobudnut dojem, ze to myslis vazne.

Rejpal
6. srpen 2022, 01:07

Jen tak pro zajímavost za 20 let je plánováno u nás instalovat asi 10GW OZE - dominantně FVE. Při naší celkové spotřebě 330 TWh to pokryje asi 3% naší dnešní čisté spotřeby energie. To před pár dni zveřejnil ERU - vede ho rada jmenovaná vládou. Nepochopení celého problému energetiky vládnoucími činiteli je zcela evidentní. Oni a ani Babiš stále nechápou co je to green deal a co vlastně podepsali. Důsledky už začínají být tragické, protože firmy už přestávají přijímat nové lidi ubývá zakázek a roste inflace podporovaná ČNB ,která se rozhodla nezvyšovat úroky. Vláda dodnes nepochopila , že musí přijít z cela jinou energetickou koncepcí velká města musí být vytápěná především odpadním teplem z jaderných el. přitom budovy musí být mnohem méně energeticky náročné systémy zpětného získávání tepla z odpadních vod využití šedé vody pro splachování WC a rozvod předehřáté vody musí být standardem . stejně jako podlahové topení a tam kde není CZT vytápění tepelnými čerpadly země/voda. Zemní plyn musí být využíván převážně pro regulaci el. sítě a v nákladní dopravě a ne pro vytápění budov a hlavně stát musí odstartovat investice do el. sítě , protože poroste špičková spotřeba el. energie a patrně bude klesat průměrná - díky FVE.

hellokitty
7. srpen 2022, 18:46

pokial do tej celkovej spotreby energie pocitate aj energiu na pohon fosilnych vozidiel, tak tu si vydelte tak dvoma, elektromotor ma vyssiu ucinnost, takze potrebuje menej energie, aby dopravil vozidlo na rovnaku vzdialenost ako fosil a rovno si z toho odpocitajte aj energie potrebne na rafinaciu ropnych produktov a ich distribuciu na cerpacie stanice, na elektrickom vedeni sice nejake straty su ale z elektrarne domov do zasuvky su nizsie ako energeticke straty dopravovania fosilnych paliv

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se