Domů
Plynárenství
Zásoby plynu v Německu po zimě budou nadprůměrné, uvádí svaz INES
Rakouský podzemní zásobník plynu Schönkirchen
Zdroj: OMV

Zásoby plynu v Německu po zimě budou nadprůměrné, uvádí svaz INES

Plynárenství
1 komentář
13. březen 2023, 17:55
ČTK

Zásoby plynu v Německu zůstanou po nynější zimě nadprůměrné a k jejich opětovnému naplnění pro nadcházející topnou sezonu na přelomu let 2023 a 2024 postačí jen mírný objem dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG). Na tiskové konferenci to dnes novinářům řekl šéf německého svazu provozovatelů zásobníků plynu a vodíku INES Sebastian Bleschke. Ve své zprávě o výhledu zásobování plynem INES konstatoval, že kapacita německých terminálů na LNG může být pro Evropu dostačující a v případě dokončení dlouhodobých německých plánů dokonce vyšší, než by bylo potřeba.

„Plány spolkového ministerstva hospodářství na rozvoj terminálů na LNG v Německu jsou vzhledem k současné energetické situaci pochopitelné, s ohledem na přechod na zelenou energii budou ale zřejmě předimenzované,“ řekl Bleschke.

Možná předimenzovanost terminálů podle Bleschkeho souvisí s plánovaným využíváním vodíku, kterým chce Německo zajistit čistou energii především průmyslu. Terminály na LNG proto Německo buduje s výhledem na jejich budoucí využívání pro dovoz vodíku. INES proto doporučuje vedle výstavby terminálů také rozvoj skladovacích kapacit, které by nyní sloužily k ukládání plynu a v budoucnu k uložení vodíku.

Spolkové ministerstvo hospodářství v dlouhodobém horizontu počítá s tím, že do roku 2045 budou potřeba zásobníky na vodík s kapacitou 74 terawatthodin. Úprava stávajících plynových zásobníků vhodných k uskladnění vodíku přitom poskytne kapacitu jen 32 terawatthodin.

Stejné doporučení má INES i pro další evropské země, které také provozují a plánují terminály na LNG. „Terminály na LNG v Evropské unii se využívají sezonně. Mělo by se proto prověřit, do jaké míry může rozvoj plynových zásobníků snížit potřebu na výstavbu terminálů,“ uvedl svaz.

Ke stávající zimě INES uvedl, že ji Německo přečká s nadprůměrnou zásobou uskladněného plynu. V případě normálního teplotního vývoje zásoby plynu neklesnou pod 55 procent kapacity zásobníků. Takovou úroveň by zásoby mohly mít ke konci dubna, po kterém se už očekává opětovné plnění úložišť.

Německé zásobníky jsou k dnešku podle síťového regulátora Bundesnetzagentur zaplněny z více než 64 procent. Stavy zásob tak díky teplé zimě a zajištění dostatečných dodávek výrazně překračují loňské odhady, které v případě kritických scénářů nevylučovaly výpadky v zásobování. Na konci ledna byly zásobníky plné takřka z 80 procent, zákon o energetické bezpečnosti přitom na tuto dobu vyžadoval minimálně 40 procent.

Prognóza INES předpokládá, že Německo před začátkem další zimy opět pohodlně naplní své plynové zásobníky. Zcela plné by mohly být do konce srpna, v případě chladnějšího počasí pak nejdéle do konce září. Pro konec září německé zákony požadují naplnění zásobníků z 85 procent, ke konci října pak z 95 procent.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pavel
14. březen 2023, 21:08

Vypadá to, že vůdce stepních asijských kmenů plynovou válku s Evropou definitivně prohrál. Sice nás to hodně zabolelo, ale za tu neskonalou naivitu si to zasloužíme, mohlo být hůř. Vidím, jak jsou tady všichni moc rádi, že to nakonec dobře dopadlo. nejen Německo, ale cela EU má zásobníky plné na 55 procent. To je moc milé zjištění ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se