ACER rozhodnutím fakticky rozděluje německo-rakouskou obchodní zónu
Agentura pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER) rozhodla o vytvoření regionů pro výpočet přenosové kapacity. Česká republika se dle nařízení stane součástí regionu CORE, který vznikne spojením regionů CEE a CWE. Systém řízení přetížení mý být zaveden také na diskutované německo-rakouské hranici.
Nové nařízení ACERu definuje geografické oblasti, v rámci kterých bude probíhat koordinovaný výpočet přeshraničních kapacit a jejich přidělování. Česká republika se stane součástí regionu CORE, který vznikne spojením současných tržních regionů střední a východní Evropy (CEE) a severozápadní Evropy (CWE).
ACER vysvětluje spojení regionů CEE a CWE vzájemnou závislostí mezi těmito regiony, která může být zvládnuta pouze pomocí společného řízení přetížení v přenosové soustavě.
Vytvoření hranice mezi Německem a Rakouskem
Součástí rozhodnutí ACERu je také ustanovení, které fakticky vytváří hranici mezi obchodními zónami Německa a Rakouska. Společná německo-rakouská obchodní zóna vede podle ACERu k velkému přetěžování přeshraničních profilů okolních zemí a také profilů uvnitř Německa.
ACER proto již v loňském roce vyzval ke zrušení této společné zóny. Koncem letošního října požádal o změnu společné německo-rakouské obchodní zóny také německý síťový regulátor Bundesnetzagentur, podle kterého je zavedení řízení přetížení na hranici Německa s Rakouskem nevyhnutelné.
„Až do teď pocházela potřeba pro redispečink z velké části z naší neschopnosti řídit přenosové kapacity na hranici s Rakouskem. Zvláštní zacházení s Rakouskou hranicí se stává větším rizikem pro bezpečný provoz sítě. Potřeba redispečinku výrazně klesne, až budou zavedena opatření na řízení přetížení zaručující, že obchodování s elektřinou bude probíhat na základě přenosové kapacity, která je technicky dostupná,“ řekl Jochen Homann, prezident Bundesnetzagentur
Proti rozdělení se naopak staví bavorské a rakouské průmyslové asociace, které argumentují ohrožením bezpečnosti dodávek a výrazným nárůstem cen elektrické energie, což má vést k poškození průmyslových podniků v Bavorsku a Rakousku.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se