Domů
Přenos elektřiny
Další milník pro německou energetickou "páteř": První podzemní kabelové vedení je na místě
Kabelové vedení
Zdroj: NKT

Další milník pro německou energetickou "páteř": První podzemní kabelové vedení je na místě

Výstavba přenosového vedení SuedLink v Německu, které má pomoci propojit větrný sever země se slunným jihem dosáhla dalšího milníku. Jeden z tamních provozovatelů přenosové soustavy položil první úseky podzemního kabelového vedení. Stejnosměrné přenosové vedení s celkovou délkou zhruba 700 km se potáhne napříč šesti spolkovými zeměmi a má pomoci efektivněji využívat obnovitelné zdroje.

Transformace německého energetického sektoru, známá také jako Energiewende, se kromě intenzivního budování obnovitelných zdrojů neobejde ani bez rozvoje přenosové infrastruktury. Jedním z klíčových prvků je vedení SuedLink, které má pomoci vyřešit problémy s nedostatečnou přenosovou kapacitou uvnitř Německa.

Jedním z hlavních přínosů má být propojení slunného a průmyslového jihu země s regiony na severu, které nabízejí lepší podmínky pro využívání větrné energie. Vzhledem k nedostatečné přenosové kapacitě mezi těmito regiony tak v okamžicích velmi silné výroby větrných elektráren dochází k jejímu omezování.

Kvůli zdlouhavým povolovacím řízením, na kterých se negativně podepsaly protesty různých skupin obyvatel, však realizace páteřního vedení nabrala značné zpoždění. Zatímco podle původního plánu mělo být vedení zprovozněno již v roce 2022, aktuálně se počítá s rokem 2028. Samotná výstavba vedení byla zahájena již loni v létě, tedy před více než rokem.

Nyní projekt dosáhl dalšího důležitého milníku, kdy společnost TenneT, jeden z provozovatelů německé přenosové soustavy, podle zpravodajského serveru Clean Energy Wire oznámila dokončení pokládky prvních úseků podzemního vedení. Několikaleté zpoždění projektu je spojeno také právě s rozhodnutím o umístění značné části vedení pod zem, což pomohlo vyřešit zmiňovaný odpor obyvatel.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Zbyněk Poisl
24. říjen 2024, 10:44

Pokud jde o OZE, tak jejich zastánci neustále argumentují tím, že jde o přiblížení výroby spotřebě, že se elektřina nebude transportovat napříč zemí, že její přenos tak bude mnohem efektivnější a méně ztrátový. Zatím to ovšem vypadá spíš naopak, a netýká se to jenom Německa. I ČEPS musí investovat obrovské prostředky do posílení páteřních tras, aby bylo možné elektřinu z OZE alespoň trochu efektivně zužitkovat. Takže i na tomto poli jsou OZE jen ukázkou zoufalství a nesmyslnosti!

Petr prochaska
24. říjen 2024, 11:19

Argumentace o vzdálenosti je částečně pravda. Pokud máte doma FVE, tak si elektřinu rovnou spotřebováváte a většinu roku elektřinu ze sítě nepotřebujete. Přetoky jdou sousedům do okolí.

Nicméně přebytky z výroby je potřeba někam poslat. Budoucnost je taková, že budou posilovány sítě všude po Evropě, tak aby například pokud v Německu zafouká, tak se mohla elektřina z Německa dostat do okolních zemí. Klidně přes celou ČR až na Slovensko a dále. Tím se zmenší čas, kdy budou muset být zapnuté fosilní elektrárny. Pro ČR to bude znamenat, že občas si vystačí se stávajícími JE + budou stačit naše soláry, občas budeme využívat přebytky větru z Německa a občas budeme využívat přebytky solárů z jihu - až na Balkáně postaví více FVE a občas budeme muset zapnout fosilní elektrárny.

Miloslav Černý
24. říjen 2024, 17:36

Z toho vyplývá, že se za nějakých 25 let obejdeme bez těch stávajících jader. mamutů v nejhorším prodloužení provozu podle vývoje a ty nové budou ztrácet opodstatnění, Zvláště když vstoupí do hry očekavané efektivnější plánované SMR. Úskalí technického rázu to samozřejmě přinese, nic však neřešitelného i se současnými znalostmi, byl by zázrak, kdyby se tak nestalo při tak složit transformaci vedoucí k max. nezávislosti EU jako celku.

Emil
24. říjen 2024, 18:10

Nevyplývá a efektivnější by měly být v čem konkrétně a jak jste na to přišel?

Miloslav Černý
25. říjen 2024, 22:12

Mnohokráte to zde bylo uvedeno.

Emil
25. říjen 2024, 22:51

Nebylo, protože to ani není pravda.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se