Negativní signál pro Energiewende: Německo se vzdalo plánu koupit provozovatele sítě TenneT
Německo se po dlouhých jednáních vzdalo plánu na koupi německé části nizozemského provozovatele přenosové soustavy TenneT, kvůli napjatému státnímu rozpočtu. Podle deníku Taz a magazínu Wirtschaftswoche je toto rozhodnutí negativním signálem pro dekarbonizaci německé energetiky. Důvodem je jeho negativní vliv na rychlost rozvoje přenosové soustavy, který je zásadní pro navyšování výroby obnovitelných zdrojů energie.
“Krach obchodu s TenneTem je nejhorším možným signálem pro Energiewende v její obtížné fázi,” uvádí Wirtschaftswoche.
TenneT je jedním ze čtyř provozovatelů přenosové sítě v Německu zodpovědný za velkou část přenosové soustavy v severním, středním a jižním Německu. Jedná se o stěžejního aktéra při realizaci a výstavbě severojižních propojení přenosové soustavy, která mají zajistit přenos elektřiny z větrného severu země na průmyslový jih.
Regulační oblasti jednotlivých provozovatelů přenosové soustavy v Německu. Zdroj: PRÄQUALIFIKATIONS-PORTAL
Tato vedení by si podle Taz v případě společnosti TenneT vyžádala investice ve výši přibližně 100 miliard eur nad rámec 25 miliard určených na nákup společnosti TenneT. Podle deníku by se však Německu tato investice vyplatila, protože elektrické sítě jsou kritickou infrastrukturou.
Prodej německé části společnosti TenneT soukromým firmám nebo její uvedení na burzu by mohlo vést k ještě vyšší ceně elektřiny pro koncové spotřebitele, protože investoři budou usilovat o zisk. To by dále poškodilo transformaci německé energetiky, píše Taz.
Pokládka kabelového vedení. Zdroj: TenneT
Wirtschaftswoche uvádí, že Německo nyní musí přijít s jasnými a atraktivními podmínkami pro investory, což však bude vyžadovat čas. Zároveň je podle magazínu důležité najít takové podmínky, které nepovedou ke zvýšení síťových poplatků, které by zatížily průmysl.
“Jakýkoli krok, který by vedl k dalšímu zvyšování poplatků za přenosovou síť, je nepřípustný. Protože to sice může být atraktivní pro investory, ale odradí to ty, kteří jsou v konečném důsledku na těchto sítích závislí a mají za elektřinu platit: průmysl,” uvádí Wirtschaftswoche.
Německé vládní zdroje agentuře Reuters sdělily, že by ještě mohly koupit menšinový podíl ve společnosti, ale jiný zdroj blízký rozhovorům uvedl, že německá část společnosti TenneT je tak velká, že by mohlo být obtížné najít dalšího investora.
Německo má prostřednictvím investiční banky KfW podíl ve dvou dalších provozovatelích přenosové soustavy: 20% podíl ve společnosti 50Hertz a zhruba 25% podíl ve společnosti TransnetBW. Německá energetická společnost RWE zřejmě v blízké budoucnosti zváží prodej svého 25,1% podílu ve společnosti Amprion, i zde by bylo Německo potenciálním kupcem.
Informace o plánech německé vlády na odkup většinového podílu nebo celé německé části společnosti TenneT se objevily již na konci roku 2022. Německo si tím chtělo zajistit dostatečné finance pro rozvoj energetické sítě, které Nizozemsko, současný vlastník společnosti, odmítá poskytnout.
Mohlo by vás zajímat:
Začíná se čím dál tím víc ukazovat, jak drahá je německá cesta k nízkoemisní energetice. Jen přenosová vedení budou dražší, než kolik by stály naše 4 jaderné bloky.
To, co píšete, je plácnutí do vody. Siť musejí posilovat tak jako tak a my jí posiovat musíme taky.
Sítě musejí posilovat kvůli Energiewende - aby přenesly občasné nadvýkony občasných zdrojů elektřiny.
Nikdo nemůže očekávat, že tak složitá transformace, jakou beze sporu v současnosti energetika je, se nebude potýkat s problémem i finančním. Důležitější ale je, že mají na rozdíl od nás vizi, která jim tyto těžkosti pomůže překonat. Ta je trochu jiná od té naší přešlapávající na místě s neustávajícími změnami, s očekeáváním nějakých drahých rytířů v podobě jaderných mamutů.
Je lépe přešlapovat na místě než se velkou rychlostí nadšeně řítit k okraji útesu.
Bát se něčeho, co vlastně ne existuje není zrovna odvážný po činek, ale ztráta času a to jak moc dobře všichni víme jsou ty peníze, bez kterých se neobejdeme a na který si většina jenom stěžuje a naučila se na ně ze všech stran jenom natahovat ruce. Snáze zapomínáme, že se ta hodnota musí nejprve někde vytvořit, což jde mnohym proti srsti.
Vyhazovat prostředky na obranu proti něčemu, co vlastně neexistuje, není zrovna inteligentní čin.
Slovo "počinek" má zcela jiný význam, než mu zjevně připisujete.
Než tu vizi dokončí budou bez průmyslu a na dně a my s nima, ať žije pokrok
Je krásné propagovat levnou větrnou energii, stačí když k ní nezapočítáme drahé vedení, drahou akumulaci a drahé záložní plynové zdroje. Myslím, že i když by se naše plánované jaderné bloky prodražily, tak bude elektřina stále levnější než německá cesta. Kéž by si to všichni slepí propagátoři OZE uvědomili.
Předpokládám, že jste se moc nezajímal jak mnohokráte jsou levnější ty plynové záložní zdroje. Akumulace se rozvýjí tempem nebývalým v mnoha směrech, právě za účelem její největší efektivity pro návratnost vložených investic, což jde souběžně i s výrobou elektřiny z větru, slunce a vody. Modernizací sítí se vyhnout tak jak tak stejně nedá. Ten progresivní vývoj se zastavit nedá, pouze úmyslně škodolibě nebo z neznalosti spomalit, což se nakonec obrátí proti aktérům samým. Jenom okrajem k zatápění dolu Armády po skončení těžby v Podkrušnohoří údajně pro nedostatek vody z důvodu výparu. EU určila, že všechny čističky nevyjímaje těch velkých musí do 20 let přejít na opoznáně lepší dokonalejší čištění. Takže se může přejít, oprášit původní průtočný plán zatopení s řekou Bílinou. Přínos pro region to bude mít po všech stránkách včetně energetického větší než ten nový z nouze ctnost.
Rád budu poučen jak budou levnou elektřinu budou vyrábět záložní plynové zdroje, které pojedou pouze malou část v roce. Navíc mají super bonus, že posíláte peníze za plyn totalitním režimům. Nevěřím, že akumulace v bateriích v potřebném měřítku bude v blízké době levná. Navíc super bonus, že posíláte peníze baterie a střídače totalitním režimům. Modernizaci sítě se vyhnout nedá, ale je ohromný rozdíl jestli se vedení průběžně modernizuje a obnovuje nebo se musí stavět zcela nové kvůli přesunu výroby. Kdyby Němci nevypínali jaderky nemusí investovat ohromné finance do severojižního propojení. Jsem pro přiměřené množství OZE v sítí v kombinaci s jádrem. Postavit energetiku čistě na OZE+AKU+Plyn v budoucnu nahrazený vodíkem je ekonomické šílensví.
Ten překotný rozvoj akumulace je jen pouhý sen nadšenců, jako jste Vy! Zkuste si dát tu práci, a vypočítat kolik by stálo úložiště, které by dokázalo naši ekonomiku udržet v provozu jeden jediný pouhý den. Jak velkou plochu by zabralo, kolik materiálu by pozřelo, a nedej Bože, aby shořelo dřív, než by přišlo do provozu tak jako to v Brně!
@Zbyněk Poisl 2. červenec 2024, 15:48
Až na to, že takovou akumulaci nikdo stavět nechce.
A co se týká "nehody".
Akumulace a výroba z OZE je z principu decentralizovaná, tedy její celkové zničení je velice obtížné, skoro nemožné.
Shoří kontejner, tak jsou další v provozu.
Ale představte si, že z důvodu poničení přívodního vedení musel být v roce 2021 odstaven jeden blok JETE.
A co by se stalo, pokud by bylo poničeno i druhé.
Nedej Bože dojde k sabotáži na pár stožárů, což v dnešní době není žádný velký problém a dojde i k ostavení Dukovan?
Z toho bych měl mnohem větší obavy, protože výpadek takového rozsahu nemůže síť ustát.
A co výpadek vedení od VTE na moři? Tam je výkon také obrovský a síť to také nemůže ustát.
"Akumulace a výroba z OZE je z principu decentralizovaná" tento výrok je dle mě nepravdivý, teda určitě v Německu neplatí, u nás je to o něco lepší ale jen proto že nemáme pobřeží a tak stavíme OZE více rozptýlené. Vyměnit centralizované JE za centralizované VTE problém neřeší. Navíc když ty VTE jsou mnohem dál než JE.
Jestli máte obavy ze "sabotáže na pár stožárech", tak nemůžete nemít obavy z hackerského útoku na větrné nebo fotovoltaické elektrárny, to se totiž na rozdíl od té "sabotáže na pár stožárech" už skutečně stalo. Zde to např. zasáhlo zařízení o instalovaném výkonu 11 GW: handelsblatt.com/unternehmen/energie/erneuerbare-energien-massive-stoerung-der-satellitenverbindung-enercon-meldet-fast-6000-betroffene-windanlagen/28114360.html
@Antonín Mikeš 2. červenec 2024, 17:07
To ano, ale ani tak to nejsou 2 centrální body jako u nás JE:-)
A co ty miliony instalací FVE?
Ty vám nepřijdou dostatečně decentralizované?
Jasně, síť to nenahradí, ale věřte, že majitelé jsou v případě výpadku rádi, že mají nouzové napájení.
@Emil 2. červenec 2024, 17:45
Jistě, nějaké riziko tu je také.
Pěkný pokus, váš příklad neznamenal odstavení VtE, ty jeli dál a byla omezena pouze vzdálená komunikace a údržba.
Byla to komplikace, ale nestabilitu v síti to nezpůsobilo.
To se o spadlém vedení u JETE říct nedá, naštěstí bylo jen jedno.
A to, že se nestala u nás zatím sabotáž na vedení, neznamená, že se to nemůže stát někdy v budoucnu.
@Líska:
1) V Německu taky nebyly JE "2 centrální body" a ani u nás se nechovají jako "2 centrální body", když má každý blok své vlastní nezávislé vyvedení výkonu.
2) Těch co mají v případě výpadku nouzové napájení je pouhý zlomek těch "milionů instalací FVE", většinou na výpadek nejsou stavěné.
3) Příklad neznamenal odstavení VtE, což jsem ani nepsal, "jen" se staly neovladatelné a samozřejmě to neznamená, že při příštím hackerském útoku to odstavení VtE (nebo FVE) znamenat nebude. Připomínám že většina střídačů pochází z Číny a nikdo netuší, jaká zadní vrátka v nich jsou.
4) Spadlé vedení nebyla sabotáž, k sabotáži v soustavě může dojít kdekoliv a vyřadit může v principu jakékoliv zdroje do ní připojené.
@Emil 2. červenec 2024, 20:26
1) To byla odpověď na p. Mikeše a výpadek na vedení u VtE na moři.
Jistě, každý blok má své vedení a nic to v principu nemění:-)
2) K tomu máte jistě nějaký zdroj
3) Ty VtE fungovaly dál, pro výrobu to nemělo bezprostřední dopad a o to jde.
A v JE nic z Číny není, tak jistě:-D
4) Nebyla a ani jsem to netvrdil:-)
@Líska:
Ad 1) Vím na co to byla odpověď a v principu to právě mění to, že se to nechová jako "2 centrální body".
Ad 2) Už se to tu několikrát řešilo.
Ad 3) Ne, jde o to že hrozba vyřazení těchto zdrojů z provozu není o nic menší než těch o které se tak obáváte. Že se tentokrát "jen" staly neovladatelnými neznamená, že příště nemohou být úplně vyřazeny z provozu.
Ad 4) Ne, v JE žádný hardware z Číny, který by mohl na dálku elektrárnu vyřadit z provozu, opravdu není. I proto, že kritické systémy vůbec nejsou z vnější sítě přístupné.
Ad 4) Ani nikdo netvrdil že jste to tvrdil. :-)
@Emil 2. červenec 2024, 21:12
1) Dvě vedení z jedné elektrárny:-)
2) Hm, neviděl jsem
3) Váš názor, já mám jiný
4) Nějaký HW tam z Činy jiště bude a nemluvil jsem o vyřazení na dálku
@Líska:
Ad 1) Dvě vedení ze dvou nezávislých bloků (u Dukovan dokonce čtyři vedení ze čtyř nezávislých bloků). Takže se to nechová jako "2 centrální body", jak jste tvrdil.
Ad 2) U Fraunhoferů se lze dočíst, že ke konci roku 2023 bylo v Německu 1,1 milionu bateriových úložišť na 3,7 milionu fotovoltaických systémů, takže i těch s baterií je méně než 30 %.
Ad 3) Vy máte názor, že příště nemohou být úplně vyřazeny z provozu? Na základě jakých skutečností jste si ten názor vytvořil?
Ad 4) Na to jste přišel jak, že "Nějaký HW tam z Činy jiště bude"? "K tomu máte jistě nějaký zdroj".
O jakém jiném vyřazení než na dálku jste tedy mluvil?
@Emil 2. červenec 2024, 22:11
1) Za centrální bod jsem bral celou JE
2) Hybridní FVE nutně nepotřebuje AKU aby mohla jet bez sítě, pokud je výkon na panelech.
I těch 1,1milionu úložišť není zanedbatelných
3) Řešíme co je více rizikové. Na základě profesních zkušeností z IT systémů
4) Jistě, že mám např. v JETE, kde byly v roce 2015 instalovány čínské transformátory vyráběné společností TBEA Shenyang Transformer Group Co., Ltd., to je celkem velký kus HW:-D
@Líska:
Ad 1) Tak to jste bral špatně, když jde o více vzájemně nezávislých jednotek, takže se jako jeden centrální bod nechovají.
Ad 2) Baterie je právě podstatou hybridní FVE, tak nevím co jste tím "Hybridní FVE nutně nepotřebuje AKU" chtěl říct.
Připomínám že řeč není o tom, jestli je 1,1 milionu úložišť zanedbatelných, ale o tom, že
je to "pouhý zlomek těch milionů instalací FVE", které většinou na výpadek nejsou stavěné.
Ad 3) Na základě jakých konkrétních zkušeností z IT systémů jste vydedukoval co je více rizikové?
Ad 4)"Jistě, že" máte ten odkaz kde konkrétně?
Jistěže takovou akumulaci nikdo stavět nechce. Na ni totiž dosud (?) na rozdíl od občasných zdrojů elektřiny, které ji vyžadují, neexistují státní dotace na výstavbu, provoz a bourání. A bez dotací vychází cena za MWh jak z OZE, tak z akumulace nepřijatelná.
Je to demagogie se kterou se setkávám ve své praxi servisního technika FVE střídačů a úložišť každý den.Bezuzdna decentralizace až atomizace energetiky je extrémně materiálové a lidsky náročná. Na 1GWh roztroušenou po republice potřebujete až 10x tolik lidí než když je v jednom areálu. .... už jsem se setkal s vyhrožovanim když jsem nechtěl pracovat 12/6 ani za zlaté prase a demonstrativně dal výpověď aby mě za 30 procentní příplatek vzali zpět s tím že se pokusí sehnat více lidí, ale pochybuji, nejsou, všude samý kulturista teoretik ale schopný pracant žádný. Komančové to poznali už dávno že z hlediska efektivity je lepší centralizace. Jde to lépe pokrýt lidskými silami i zdroji., je to ve výsledku levnější a flexibilnější. K čemu je vám deset kontejnerů po 3MWh když se kvůli systémové chybě odstaví a díky nedostatku lidí se to nedá do kupy dříve než za měsíc a možná ani to ne, penále běží, servisní organizace krachuje, uživatel zuří, malý příběh na ze západu od našich hranic.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se