Domů
Přenos elektřiny
ČEPS: Mrazy v ČR zatížily síť, spotřeba elektřiny byla rekordní
Elektrické vedení

ČEPS: Mrazy v ČR zatížily síť, spotřeba elektřiny byla rekordní

Česká elektrizační síť dnes ráno kvůli mrazům překonala rekordní zatížení. ČTK to sdělil Lukáš Hrabal z tiskového odboru provozovatele přenosové soustavy ČEPS. Dnes v 08:50 podle něj dosáhla okamžitá spotřeba elektřiny v ČR hodnoty 12.226 megawattů (MW), a překonala tak dosavadní maximum z 28. února 2018 o více než 150 MW. Šlo o nejvyšší okamžitou spotřebu elektřiny od roku 1990, od kdy jsou srovnatelné údaje k dispozici.

„Vysoké zatížení elektrizační soustavy nastává vždy v zimě v pracovní dny a v období, kdy na území České republiky trvají celodenní mrazy,“ řekl dnes ředitel sekce Dispečerské řízení ČEPS Miroslav Šula.

Firma uvedla, že v souvislosti se současnými mrazy neeviduje žádné mimořádné události. Prvky přenosové soustavy ČR jsou podle ní konstruovány tak, aby odolaly extrémním meteorologickým podmínkám, jako jsou silné námrazy či vítr až o síle vichřice.

Velké mrazy byly v Česku celý minulý týden, na některých místech méně než minus 30 stupňů. Mrazivá byla také noc na dnešek. Na Šumavě klesla teplota místy pod minus 30 stupňů Celsia. Nejchladněji bylo na Rokytské slati, minus 31,3 stupně. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž dnes řekl ČTK, že spotřeba elektřiny v mrazech, které v posledních dnech zasáhly Česko, stoupla zhruba o 3,5 procenta proti období před nimi.

Elektrické vedení v zasněžené krajině
Ilustrační foto

Meziroční srovnání podle něj nelze využít, protože loni v únoru ještě v České republice nebyla potvrzena nákaza novým koronavirem a nebyla přijata žádná protiepidemická opatření. „V našich zeměpisných šířkách je obecně v zimě spotřeba elektřiny o 40 procent vyšší než v létě, a v mrazech se rozdíl ještě prohlubuje. Spotřeba roste s každým stupněm pod nulou v průměru přibližně o 0,5 procenta. To platí až do přibližně minus deseti stupňů Celsia – to je mez nasycení a pak již tato úměra neplatí,“ uvedl Kříž.

ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 43 rozvoden se 77 transformátory a vedení o celkové délce více než 5500 kilometrů. Sto procent akcií společnosti vlastní přes ministerstvo průmyslu a obchodu stát.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(31)
Zapletal
16. únor 2021, 01:08

A kde je ten tolik slibovaný blackout? Už se nemůžu dočkat.

Petr Benda
16. únor 2021, 07:39

On nám ho tu někdo sliboval?

Petr
16. únor 2021, 08:03

U nás v republice teď blackout nikdo nesliboval, zvláště když jsme už dokončili miliardová opatření na hranici s Německem, aby nemohli dále zdarma zneužívat naši síť.

Hlavní ohrožení Česka, by v nejbližší době bylo pokud by se někdo rozhodl draze dotovat zavírání uhelek, místo jejich přirozeného útlumu, kdy přestanou podle ceny povolenek spalovat v létě a nakonec budou po roce 2030 už fungovat naplno jen v zimě.

Vladimír Wagner
16. únor 2021, 08:55

Blackout ke konkrétnímu datu nikdo nesliboval a ani nemohl. Na druhé straně jeho pravděpodobnost se vlivem přístupu Evropy k energetice zvyšuje a v příštích pár letech to bude docela dramatické. Podrobněji, jak to s těmi riziky při současném počasí a stavu energetiky v Evropě je, se rozebírá zde: https://www.info.cz/zpravodajstvi/cesko/evropa-byla-v-lednu-jen-krucek-od-masivniho-blackoutu-v-budoucnu-bude-situace-stale-napjatejsi

Jiří K
16. únor 2021, 10:02

Zajímalo by mě, proč jsou takovým strašákem pro Vás ty tepelná čerpadla? Prostě se u nového domu místo elektrokotle postaví tepelné čerpadlo s menším odběrem. Stavět dům s plynem se stejně už dávno nevyplatí, pokud nemáte na pozemku plyn z původního stavení.

Obecně jsou tady neskutečné obavy z toho, že končí doba, kdy tu máme 15 zdrojů, které to pořádně ohulují a na straně spotřeby jsou jen minimální výkyvy.

Holt přichází doba, kdy tady těch zdrojů budou stovky ne-li tisíce (FVE, VVE, MVe...). Energie se bude spotřebovávat více lokálně a síť se s tím bude muset vypořádat. Přece jen si platíme daně na to, aby to zvládla. Jasně, bude potřeba víc zapojovat do práce regulační mechanismy, ale když budou jejich zdroje, tak to zase není nic neřešitelného. Jo, klidně by se hodily ještě jedny Dlouhé stráně, ale snad letos (po schválení zákona) konečně začnou být k dispozici stand-alone bateriové zdroje, které mají suverénně nejkratší reakční dobu.

A pokud se někdo black outu bojí, tak není nic jednoduššího, než si tu baterii domů pořídit.

Martin Prokš
16. únor 2021, 12:12

Dobrý den,

Nejsem sice pan Wagner, ale zkusím to. Před časem jsem o tom zveřejnil blog.

blog.proks-martin.cz/?x=entry:entry210119-222549

Závěr: Nízkých pár procent (odhadem tak do 20%) domů v republice osazených tepelnými čerpadly není problém. Jen samé výhody a vše je více méně super. Ale jestli jejich absolutní počet a příkon začne narůstat, začnou se projevovat negativní efekty v podobě významného zatěžování sítě a potřeby dodatečných elektráren.

Omega
16. únor 2021, 17:15

No ono to nemusí být takový problém. Pokud není tepelné čerpadlo zapojené napřímo, ale topí do zásobníku tak se dá odběrová křivka docela pěkně řídit.

A dnes jsou tepelná čerpadla už zase o dost dál než moje 12let staré. To včera jelo 56% času (no není se čemu divit při -15°). Dnes jen 37% času. Takže při takovémto využití je prostor pro optimalizaci na straně odběru docela velký.

Bohužel základním předpokladem takovéhoto řešení je "drahé" tepelné čerpadlo a na tom to ztroskotá.

Jira
16. únor 2021, 06:13

Uvidíme, jak se bude mít tuto noc a ráno 100 mio američanů. Vpád ledového vzduchu a mrazy 3 dny v texasu spolu s nedostatkem plynu (LNG je ve velkých mrazech nepoužitelný, nezahřejete dostatečné množství).

U nás se bude vesele zdražovat, protože greendeal přes emisní povolenky udělal z uhelných elektráren ztrátovou záležitost.

Příští zimu bude blackout i v Evropě.

Stejně jako ho zažijí američané, pardon, oni pustí dieselagregáty.

hellokitty
16. únor 2021, 20:18

Videl som nejake videa na twitteri a texasania so solarmi na streche a powerwallmi v garazi su celkom vysmiati, postuju tam svoje domy, ktore ako jedine na celej ulici maju elektrinu a veselo svietia, vsade okolo apokalypticka tma. Holt niekto setri, aby peniaze rozhadzal za dovolenky a nove auto a iny mysli na svoju energeticku bezpecnost a slovo blackout je pre neho pojem zo stredoveku.

energetik
16. únor 2021, 09:07

Zajímalo by mne jestli na to nějak reagovalo naše takzvané "operativní HDO" nebo se stále "jelo" podle "operativního" časového spínače? Aktuálně doma nemáme HDO, tak se ptám, jestli někdo u HDO již zaregistroval nějakou operativnost. Protože jak jsem si všiml, tak distributoři začínají přijímače HDO přepojovat na dálkové ovládání výroben a spotřebu přepojují na elektroměr kde to řídí softwarový časový spínač naprogramovaný v elektroměru.

Jiří Kelnar
16. únor 2021, 10:04

U mě nic, stále to jede stejně a mění to jednou za pár měsíců. Přitom to je věc, která by mi fakt nevadila, když by mi vypnuli na hodinu kotel v jinou dobu a dostal jsem echo do mobilu.

pr
16. únor 2021, 10:57

K tomu HDO ovládání výroben - nikde není lepší příklad, že generálové vždy připravují vojsko na minulou válku.

Dnes má každá nová FVE akumulaci. Přetoky do sítě jak jsem zde pochopil, tak z těch nových (od r. 2014) posílají pouze výrobny instalované dcerou majitele distributora. Takže HDO vlastně odpojí výrobnu od sítě ale akumulace a backup objektu zůstanou zachovány. Takže se v síti lautr NIC nezmění. Pouze přestanou být kompenzovány jaloviny. Ano, v případě poruchy regulace nuly do sítě by to teoretický smysl mělo. Teoretický proto, že výrobna při změně parametrů v síti stejně zareaguje. A to se za ty prachy vyhozené plošně opravdu vyplatí.

energetik
16. únor 2021, 11:26

Pozor na to. Co distribuční technik to vlastní názor a předpisy. Už jsem se několikrát setkal s tím, že někteří technici distributora požadují pomocí HDO vypnout pouze zdroj, ale chtějí zachovat spotřebu napojenou na distribuční síť. Prý počítají s tím, že po vypnutí zdroje tam bude nenulová spotřeba. Podle mne je to už za hranou snad i ústavy, nutit někoho aby odebíral energii z distribuční sítě a také nejen aby tuto službu odběrového charakteru distributorovi poskytoval zadarmo, ale ještě za to musel distributorovi zaplatit. Bohužel když se někdo chce připojit k síti musí ustoupit státem vydržovanému monopolu, ústava-neústava. Takzvané "nezávislé" ERÚ se postavilo na stranu distributora když jsem se na to ptal. Musíte vypnout zdroj a připojit spotřebiče k síti když to distributor požaduje, žádný ostrov nebo backup.

To je také jeden z důvodů proč funkci backupu nebo ostrovu u zdroje distributorovi nepřiznávám.

energetik
16. únor 2021, 12:00

Taková čerstvá pikoška že včerejška, čeho jsou "naši" distributoři schopni. Připojoval jsem k síti KGJ (po dvou letech bojů s distributorem, už distributor uznal, že už je čas na instalaci elektroměru).

No a tento distributor který se 1.1.2021 přejmenoval a při této příležitosti si vydal i nové připojovací podmínky:

https://www.egd.cz/sites/default/files/2021-02/163_egd_2020_pripojovaci_podminky_03.pdf

ve kterých si na straně 23 připsal cituji "MTP se propojí vodiči s odpovídající barvou izolace v celé délce se zkušební svorkovnicí umístěnou v odběratelském rozváděči. Lze také použít tři kabely CYKY-J 3 × 2,5"

No a ten distribuční technik požadoval abychom stávající kabel CYKY 7x2,5 (požadovaný v předchozích připojovacích podmíkách) vyměnili za 3 x CYKY-J 3 × 4 s tím že do 2. a 3. MTP půjde CYKY-J 3 × 4 černou a šedou barvou fázového vodiče, protože oni to tak mají nakreslené na obrázku 10. na straně 38 a tak to musí být.

Navíc to máme do 5m a tedy 2,5mm2 vyhovuje, ale on chce 4mm2.

Tak teď poptávám kabelovny která nám vyrobí na zakázku 3m kabelu CYKY-J 3 × 4 z černou a šedou barvou fázového vodiče, protože se to standardně nevyrábí.

Dále nás donutil odstranit jištění kabelu CYKY 5x2,5 a připojit přímo na sběrny kde je Ik 18kA, protože oni to chtějí pro elektroměr bez jištění, ale už nechtějí být zodpovědí za to, kdyby ten kabel začal hořet a trafostanice vyhořela. Prý to tak bez jištění musí být, protože oni jsou víc než normy a fyzikální zákony.

Jako blackout bude, to je jisté zvláště když se podívám na to, jak tady řádí státem vydržovaní distributoři s ČEPSem krytí takzvaným "nezávislým" ERÚ a kterým směrem to vedou. Je to jen otázka času.

pr
16. únor 2021, 12:43

Pro redakci námět na monitoring:

oze tzb-info cz/fotovoltaika/21862-novy-pristup-eru-pri-kontrolach-meridel-mericich-vyrobenou-elektrinu

pr
16. únor 2021, 12:50

To s tím jištěním bych asi chtěl písemně. Ale chápu, že ERÚ s tím nic nenadělá. To je na soud.

energetik
16. únor 2021, 13:59

pr

ten technik s elektroměrem nic nepodepíše (mají zakázáno cokoliv podepisovat, ti jejich nadřízení šmejdi moc dobře vědí proč jim to zakázali), on jen diktuje a když se mu to nelíbí, nebo když po něm někdo chce aby se pod to co požaduje podepsal, tak se sebere a odjede. Pak musíte požádat znovu o připojení a zaplatit předchozí nezdařenou montáž, nebo do dát k ERÚ, ale ti tam těm technickým věcem vůbec nerozumí a vždy dají souhlas s distributorem.

Tak to řeším tak, že do dokumentace napíšu že tento požadavek je na žádost distributora a je v rozporu s tou a tou normou nebo vyhláškou, PPDS a podobně a že nebyla jiná možnost než na tento požadavek distributora přistoupit. Oni když to tam potom vidí, tak se strašně vztekají, jak si můžu dovolit tam něco takového napsat. Ale já se musím nějak krýt před těmi jejich technickými nesmysly za které oni nechtějí být zodpovědní. Pak už je to na investorovi co z nich vysoudí když ty jejich požadavky selžou.

pr
16. únor 2021, 12:05

Jasně že na nezálohované spotřebě zůstane odběr - kontrola stavu přítomnosti distribuční sítě. Dokonce má svůj 2A jistič ;.)

Nejprve se v OM řeší UPS nad 4kW. Bez podrobností o rozdělení spotřebičů na zálohované a nezálohované. Když toto distributorem projde je možno následně řešit zbytek.

Ono když v OM je námrazou a vichřicí i přes snahu distributora na víkend přerušena dodávka EE tak vysvětlujte hospodáři, že se po šichtě odhazování (lopatování) sněhu nemůže osprchovat teplou H2O ;-)

petr
16. únor 2021, 09:58

12 226 MW a z jádra v ten okamžik cca 3 500 MW, tedy z těchto čísel plyne jaká hloupost bylo odstoupení od tendru na ETE 3,4 před lety...

(zvláště když minimum se pohybuje v květnu okolo 5 500 MW!)

Nedovedu si představit kde bychom z OZE zajistili tento výkon a pokud by to bylo z ruského plynu pak pro výrobu cca 9 000 MW je zapotřebí asi 2,2 mil. m3/hodinu tedy cca 52 - 53 mil. m3 za den a to je naše současná plynová odběrová špička, tedy to by byl mazec... a Vlaďa Putinů by se řechtal a řechal a cvičil s námi jak velký pes s malým...

Jiří Kelnar
16. únor 2021, 10:10

To máte tak. Máme naprosto minimální kapacity z hlediska OZE. Posledních 10 let se OZE dává maximálně na baráky, tak nemůžeme chtít, abychom z toho něco ždímali. Kdyby se dávno stavěly OZE v místech kde fouká nebo kde jsou nepoužitelné brownfieldy zničené těžbou uhlí, tak máme mnohem lepší šanci něco vyrobit. Tak se to teď zase bude bohužel dohánět.

Taky až teď se projednává legalizace bateriových úložišť, které jsou schopné pokrýt přesně takové výkyvy spotřeby, než najedou jiné zdroje.

Vladimír Wagner
16. únor 2021, 10:21

V době, která je nyní déle než týden Vám fotovoltaika a vítr u nás nedodá téměř nic, ať už máte jakýkoliv instalovaný výkon. Bateriové úložiště Vám vykryjí hodinový výpadek, ale ne týdenní či delší.

Jiří Kelnar
16. únor 2021, 10:32

Máte naprostou pravdu, právě jde o to, aby baterie pokryly výpadek do doby, než budou online jiné zdroje. A jo v zimě budou pravděpodobně méně ekologické, ale zase budeme směřovat k tomu, že třeba po dobu 7 měsíců v roce se nebudou muset konvenční zdroje prakticky pouštět a pojede jen vesele JE, jako báze a vyrovnávat to budou ostatní zdroje. ČR hodně chybí alternativní zdroje pro uložení energie i kapacity OZE.

Karlos
16. únor 2021, 10:56

Chápu-li dobře, tak navrhovaným řešením jsou tedy 1. OZE v měřítku, které pokryje spotřebu + 2. krátkodobá záloha v bateriích s dostatečnou kapacitou + 3. "konvenční" zdroj opět +- 100 % spotřeby (samozřejmě s odpovídajícím koeficientem využití)?

pr
16. únor 2021, 11:38

Od roku 2014 není jakákoli motivace (čest první, zatím příliš drahé výjimce) energeticky dotovat distribuční síť.

Legislativa prozatím pořád dělá cokoli aby od výrobců nepustila do distribuce žádnou jinou, než jalovou energii.

Nyní s dříve popíraným koncem huhlí a astronomickými cenami jádra se staromilcům začíná bořit jejich vysněný energetický socialismus (přerozdělení od chudých k bohatým) a oni sami začínají lamentovat.

Je to krásné opět a znovu v další oblasti pozorovat dříve (například Telekomunisty) ověřený postup kdy bagatelizace nových technologií se mění přes házení klacků pod nohy, sypání písku do soukolí k vztekání se malého dítěte co chudáčci budou bez jejich sto let starých koncepcí dělat. Až k následnému úžasu že to jde i bez nich a rychlostí kterou na kolečkovém křesle nestíhají pobrat. Ten úžas u nich právě pomalu nastává.

pr
16. únor 2021, 11:48

Ne Karlosi, my nic nenavrhujeme. My si děláme co nám pravidla umožní. Cíle jsou dva. Snížit cenu spotřeby energie (v důchodu) a druhým je zajistit SOBĚ co nejvyšší míru soběstačnosti.

Takže 1. co si vyrobím nemusím nakoupit. 2. investice ležící v mém sklepě a na mé střeše bude sloužit mi, a ne nějakému podnikavci. 3. Na dalších 50 let jako ovčan mám v záloze Tunelín který pro ovčany bohatě vystačí.

Jako koncepce pro zbytek života předpokládám dobré.

Jira
16. únor 2021, 12:29

Od toho jsou přečerpávací elektrárny. Baterky si schovejte do mobilu.

Jiří Kelnar
16. únor 2021, 12:29

Karlosi, takto úplně ne, to bychom se nedoplatili. Chce to více cest:

1. Motivovat občany ke zvýšení soběstačnosti (instalace domácích FVE s bateriemi - stát ušetří a ty domácnosti budou slušnou část roku soběstačné.

2. Motivovat podnikatele a obce ke stavbě mikrozdrojů.

3. Přiznat si, že když nesvítí u nás, tak může foukat někde jinde a mít kvalitní vedení.

4. Zasmluvnit si kapacity pro vypnutí provozu, když by byl velký problém. Včetně odstavení domácích HDO mimo smluvený čas za výhodnější podmínky. To konvenuje s lepšími domy, kde hodina vypnutí neudělá s tepelnou pohodou lautr nic. Podobně možnost si odebrat něco z baterie EV.

Takhle si snížíme nároky a nebude pak potřeba stavět 100 % zálohu v konvenčních zdrojích (plyn místo uhlí).

Já už si mikrozdroj s baterií pořídil.

pr
16. únor 2021, 16:27

Doplnil bych pana Kelnara o bod:

5. Zjistit tržními mechanismy (sleva z distribučního poplatku ve VT) zda odběratelé vůbec vyžadují nepřerušovanou dodávku. U podnikatelů vyžadujících stabilitu zavést poplatek kryjící výpadek sníženého příjmu.

Prostě každá služba něco stojí a to by zvětšilo trh s malou akumulací.

A vzkaz pro Jíru - svými knížecími radami, na které nikdo není zvědavý, neplýtvejte u lidí, kteří mají stejně platný občanský průkaz jako Vy. Umí se rozhodnout sami co budou s akumulátory či jejich bateriemi činit. Na rozdíl od přečerpávací elektrárny si je mohou reálně pořídit a užívat k čemu budou chtít. A Vám je po tom na férovku - nic.

Milan Vaněček
16. únor 2021, 13:53

V Německu Vám ale dají OZE dost. Dnes 12:00 OZE (zcela dominantní vitr) dávají 27,6 GW a Německo exportuje 8GW elektřiny.

To je realita.

feliz navidad
16. únor 2021, 14:40

A o 5 dní dřív ten dnes zcela dominantní vítr nedával skoro nic.

To je taky realita.

pr
16. únor 2021, 16:37

A vadilo to někomu? 1. blok Dukovan měl odstávku, 4. blok ji má teď. A taky to nikomu nevadí a skoro nikdo to nekomentuje. Prostě každá technologie má nějakou zápornou vlastnost.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se