Domů
Přenos elektřiny
ČEPS úspěšně zahájila obstarávání regulačních záloh FCR v rámci mezinárodní spolupráce
Ad
Stožár portál provozovatele přenosové soustavy, společnosti ČEPS.
Zdroj: ČEPS

ČEPS úspěšně zahájila obstarávání regulačních záloh FCR v rámci mezinárodní spolupráce

Provozovatel přenosové soustavy zahájil společné obstarávání regulačních záloh FCR úspěšnou aukcí na první obchodní den 1. března 2023. ČEPS se tímto důležitým krokem zapojila do společného evropského trhu se zálohami FCR.

Společné obstarávání FCR záloh otevírá další příležitosti pro české poskytovatele a zájemce o poskytování této služby. Společný trh povede k efektivnějšímu obstarávání FCR záloh a zároveň sníží riziko jejich nedostatku pro provozovatele přenosových soustav.

Zapojení ČEPS do spolupráce FCRC je dalším důležitým milníkem v evropské integraci trhů služeb výkonové rovnováhy, říká Martin Kašák, ředitel sekce Energetický obchod společnosti ČEPS.

Projekt Frequency Containment Reserves Cooperation (FCRC) nyní zahrnuje dvanáct provozovatelů přenosových soustav (50Hertz, Amprion, APG, ELES, Elia, Energinet, RTE, SwissGrid, TenneT DE, TenneT NL, TransnetBW a ČEPS). Jedná se tak o největší evropský trh s FCR zálohami s celkovým poptávaným množstvím +/- 1 531 MW.

V této mezinárodní spolupráci dochází pouze k optimalizaci nákupu disponibilního výkonu pro FCR. Na rozdíl od evropských platforem pro výměnu regulační energie TERRE, MARI a PICASSO zde nedochází ke společné aktivaci regulačních záloh.

Více informací o FCRC naleznete na stránkách ENTSO-E.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se