Domů
Přenos elektřiny
Cvičení ČEPS a NÚKIB prověřilo, jak by energetici zvládli kybernetický útok
Dispečink společnosti ČEPS. Zdroj: ČEPS

Cvičení ČEPS a NÚKIB prověřilo, jak by energetici zvládli kybernetický útok

Dnešní dosud největší cvičení provozovatele elektroenergetické přenosové soustavy ČEPS a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) prověřilo, jak by energetici zvládli kybernetický útok. Uskutečnilo se přímo na jedné z rozvoden přenosové soustavy. Účastníci byli rozděleni do šesti týmů, přičemž každý tým představoval samostatný krizový štáb. ČTK to dnes sdělil Lukáš Hrabal z tiskového odboru ČEPS.

„Pravděpodobnost kybernetického útoku v posledních letech roste, metody útočníků jsou čím dál tím sofistikovanější. Společnost ČEPS chce být na tyto hrozby připravena,“ řekl dnes předseda představenstva firmy Martin Durčák.

„Výměna zkušeností a informací mezi partnery patří k naprostým základům kybernetické bezpečnosti a se společností ČEPS se nám to dlouhodobě daří,“ doplnil ředitel NÚKIB Karel Řehka.

Vedoucí oddělení komunikace NÚKIB Jiří Táborský v polovině dubna uvedl, že úřad varuje před vyšším rizikem kybernetických útoků vůči ČR včetně kybernetické špionáže. NÚKIB zprávu vydal několik dní poté, co premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že existuje důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby.

Dispečink ČEPS, Bohdalec. Zdroj: ČEPS
Ilustrační foto

Úřad své varování nedal přímo do souvislosti s informacemi o pozadí výbuchu, uvedl však, že „současné vnitrostátní i mezinárodní dění může vést k vyššímu počtu kybernetických útoků proti České republice“. „Mezi subjekty, u kterých existuje vyšší pravděpodobnost, že budou čelit kybernetickému útoku, patří zejména vládní instituce, ozbrojené síly a firmy v sektoru energetiky a průmyslu,“ uvedl NÚKIB v tehdejší zprávě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Energetik 007
8. červen 2021, 05:22

A co elektrárny a teplárny, které mají Simatic - který byl v Iránu napaden Stuxnetem?

Vytápění 1/2 Prahy je závislé na Simaticu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516