Elektrifikace a boom obnovitelných zdrojů v Evropě bude vyžadovat velkou odolnost elektrizační sítě

DomůPřenos elektřinyElektrifikace a boom obnovitelných zdrojů v Evropě bude vyžadovat velkou odolnost elektrizační sítě

Provozovatelé přenosových sítí v Evropě budou muset do roku 2040 navýšit kapacitu přenosové soustavy o dalších 90 GWe. Potřebné navýšení přenosové kapacity bude důsledkem rozmachu výroby obnovitelných zdrojů energie a očekávaného nárůstu elektrifikace dopravy a vytápění.

Obnovitelné zdroje energie budou do roku 2040 poskytovat více než 60 % celkové dodávky elektrické energie v Evropě. To představuje investiční příležitost ve výši 400 miliard eur (1 033 miliard korun). Do těchto investic spadá výstavba nových zdrojů s celkovým instalovaným výkonem 400 GWe. Zároveň musí proběhnout obrovská modernizace přenosové soustavy, která musí být doplněna řadou flexibilních zdrojů, jako jsou například plynové elektrárny a úložiště elektrické energie. S touto informací přišla ve své studii společnost Aurora Energy Research.

Studie dodává, že do roku 2050 by celková poptávka po elektrické energii v Evropě mohla vzrůst až o 85 %. To má být způsobeno elektrifikací dopravy a vytápěním.

„Evropský energetický systém by se měl v následujících desetiletích dramaticky změnit v důsledku snahy o snížení emisí oxidu uhličitého, jakožto i v důsledku elektrifikace dopravy a případně vytápění, “ řekl Richard Howard, ředitel výzkumu společnosti Aurora Energy Research.

Ze studie zejména vyplývá, že elektromobilita je na rychlém vzestupu. V roce 2019 bude každé čtvrté vyrobené auto buď hybrid, nebo elektromobil. Studie předpokládá úplnou elektrifikaci osobní a lehké komerční dopravy do roku 2050. To by zvýšilo poptávku po elektrické energii v Evropě přibližně o 20 až 25 % nad současnou úroveň.

Očekává se také, že elektrifikace vytápění bude mít výrazný nárůst. Studie varuje, že by to znamenalo ještě větší požadavky na přenosovou soustavu.